73 J*"V^. -• Kerkje De Rietstap en gelijknamige koetshuis boerderij, voor toekomstige verhuizing en restauratie. (Foto's: Henk Westerveld/Aalten) KOETSHUIS In samenspraak met de gemeente wordt een plan tot behoud van het kerkje opgesteld. Van handhaving van de historisch veel be langrijker koetshuis-boerderij wordt, in eer ste instantie, afgezien. Vooral omdat voor dit gebouw geen bestemming te vinden lijkt. Achteraf blijkt dat wel mee te vallen. Plaat selijk aannemer Demming vindt het zo'n schitterend gebouw' dat hij graag 135.000 op tafel legt. De vervallen staat en bijkomen de restauratieplicht neemt hij op de koop toe. Als het koetshuis in oude luister is hersteld wil de nieuwe eigenaar er zelf in gaan wonen. Voordat de redding van het koetshuis een feit is speelt zich eerst nog een hele geschiedenis af rond het kleinste kerkje zelf. De behouds- en restauratieplannen voor de kapel krijgen financiële bodem als een deel van de (indus triële) grondverkoopprijs van hèt Rietstap complex voor de opknap wordt gereser veerd. Er rolt dan een verplaatsingsplan uit de gemeentelijke koker, waarbij De Rietstap geheel wordt losgeweekt van haar histori sche omgeving en kilometers verder op de landkaart wordt geprikt, aan één van Dinx- perlo's invalswegen. Dat plan voorziet ook in afbraak van het koetshuis. Mede dankzij de inspanningen van 'Bewaar 't Olde' wordt de klok - om historische redenen - terugge draaid, al heeft dat niet ieders instemming. Burgemeester Leendert van As bijvoorbeeld blijft vasthouden aan het oorspronkelijke verplaatsingsplan en lijdt daarmee in de ge meenteraad een nederlaag. De verhuizing, waartoe nu om verkavelings redenen wordt besloten houdt minitieuze af braak en wederopbouw in op 50 meter van de huidige plaats. Het kerkje blijft in het gezichtsveld van het koetshuis, maar zal dan niet meer recht tegenover het voorhuis staan, maar aan de zijkant daarvan. Kapel De Riet stap komt in de nieuwe situatie op een verho ging, krijgt twee toe leidende wegen en klin kerbestrating rondom. Koetshuis en kerkje worden verder in een ruimer groen jasje ge stoken om toekomstig aangrenzende indus trie aan het zicht te onttrekken. FINANCIËN Het verplaatsingsplan behoeft nog de instem ming van Monumentenzorg. Er wordt niet op 'moeilijkheden' gerekend, ook omdat het Rijk niets hoeft bij te dragen. Alle financiële consequenties zijn voor rekening van de ge meente Dinxperlo. De kosten van verplaat sing- en wederopbouw vallen trouwens mee: slechts 36.500 gulden. Het kan allemaal zo goedkoop omdat alleen materiaalkosten be taald moeten worden. Het werk zelf wordt 'om niet' uitgevoerd door het regionaal werkvoorzieningsschap Hacron. Voorzitter Jan Ormel van 'Bewaar 't Olde' is, nu de voorbereidingsprocedure achter de rug is, een gelukkig man. 'We hebben meer gekregen dan we ooit hadden durven dro men. De kapel blijft in haar historische om geving en de 'havezathe' wordt niet ge sloopt, maar machtig mooi gerestaureerd.' Het enthousiasme van Ormel en 'Bewaar 't Olde' is inmiddels overgeslagen op een groot deel van de 7.500 inwoners van het grensdorp, dat een twee-eenheid-vormt met het Duitse Süderwick. Op initiatief van de commissie 'Ons Dorp kan schoner' wordt een inzameling gehouden voor herstel van uurwerk en wijzerplaat. Dat zal straks even wennen worden, want de oude wijzers staan al 40 jaar op 12 uur als gevolg van een granaat-inslag in de oorlog. De Rietstap krijgt ook een luidklok, een geschenk van de Doetinchemse fotograaf Jan Stap. Een toekomstige bestemming voor De Riet stap is er nog niet. Gedacht is weieens aan expositie-ruimte, maar of het dat ook zal worden? Nu de grootste hobbels zijn geno men hopen gemeentebestuur en 'Bewaar 't Olde' ook dit probleem samen op te los sen. Helemaal mooi zou het zijn, zo vindt Jan Ormel, als het met de familie Koenders mee naar Groningen verhuisde kruisafname- schilderij ooit nog eens terug komt in het straks in oude luister herstelde kleinste kerk je van Nederland. Rob Lureman Documentatie: historisch archief dagblad De Gelderlander/Doetinchem, diverse artikelen Graafschapbode/DoetinchemOost-Gelders Vizier 10 juli 1979 (auteur: Frans Jansen); 't Kleinste Kerksken steet in Dinxper', B.W. Veerbeek in 'Dinxperlo 700 jaar (1281-1981)', uitgave Staring-Instituut/Doe- tinchem (redactie: drs. H. Krosenbrink).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 23