Komt Bolswarder Broerekerk tot leven? De Franciscanen en andere bedelorden die in de middeleeuwen in veel Nederlandse steden op het terrein van de zielzorg actief waren, hebben een groot aantal preekkerken bij hun kloosters gebouwd. Er zijn niet zo veel meer van over. Friesland is naar verhouding nog rijk voorzien met de grote Jacobijnerkerk te Leeuwarden, gebouwd door de Dominicanen en de Broerekerk te Bolsward, gesticht door de Minderbroeders. De eerste is tijdens de zorgvuldi ge restauratie in de jaren zeventig goed gedocumenteerd, waardoor we nu weten dat de Jacobijnerkerk, daterend uit het einde van de dertiende eeuw zich door uitbreidingen in later tijd aan de buitenzijde voordoet als een laatgotische preekkerk. De Broerekerk in Bolsward is in de jaren 1903 tot 1907 voor het laatst gerestaureerd. Er is sindsdien geen historisch bouwkundig onderzoek naar verricht. Zeven eeuwen zijn de Minderbroeders (Fran ciscanen) in Bolsward actief, want het is uit archieven en kronieken bekend dat zij in 1281 een klooster met kloosterkerk in deze plaats in gebruik hebben. Er is altijd aange nomen dat de schuurkerk die er thans nog staat uit die tijd dateert. Niemand zette nog vraagtekens bij deze veronderstelling, terwijl het karakter van het gebouw, in het bijzonder de westgevel, duidelijk laatgotisch is. Hoe wel in de bronnen geen nieuwbouwactivitei- ten zijn te vinden zouden een interdict van de parochiekerk (1393-1423) of de kloosterher vorming (1475) aanleidingen geweest kun nen zijn tot vervanging van de kloosterkerk. Het interieur van de Broerekerk vlak voordat ze in het begin van de jaren zestig door de hervormden werd verlaten. De decoratieve, door steunberen gelede en met nissen- en bogenreeksen verrijkte gevel duidt op het begin van de vijftiende eeuw. De nieuwbouw zou dan vallen voordat dóór de kloosterhervorming weer tot de uiterste soberheid werd teruggekeerd. De kerk is stellig een zorgvuldig onderzoek waard en daar is alle reden toe. Door brand is zij thans sterk gehavend. De kerk ligt nu open; voor dat er iets gebeurt moet er eerst archeolo gisch onderzoek plaatsvinden. VERWOESTINGEN Na zeven eeuwen stadsbranden, revoluties en de hervorming doorstaan te hebben werd de preekkerk in mei 1980 vernield door een felle brand. Het al deels ontmantelde inte rieur en het dak werden verwoest. Het muur werk en de kolommenreeks die schip van zijbeuken scheiden, bleven gespaard en ver keren na de brand en het drie jaar trotseren van de elementen gelukkig nog in een heel behoorlijke staat. Noch van de kerkvoogdij, noch van de stedelijke overheid of uit de Bolswarder gemeenschap zijn veel initiatie ven gekomen om tot herbouw te komen of zelfs maar tot een consolidatie en bescher ming van de belangwekkende ruïne. Geen van de monumenten-instanties heeft naar an dere dan de tot nu toe gebruikelijke restaura tiemogelijkheden uitgezien. VERZEKERINGSGELDEN De aanzienlijke som aan verzekeringspen ningen wil de kerkvoogdij nu geheel beste den voor de noodzakelijke restauratie van de Martinikerk, de monumentale laatmidde leeuwse parochiekerk van Bolsward. De oude kloosterkerk wil men echter te von deling leggen op het bordes van het stadhuis: een schijngeschenk voor de gemeenschap, die nog een ton in reserve heeft voor culture le doeleinden en daarmee de ruïne kan con solideren om verder verval te voorkomen. Enkele inwoners van Bolsward die zich er gerden aan de gang van zaken rondom de historisch en bouwkundig zo belangrijke Broerekerk zijn her en der aan bellen gaan trekken. Zij vinden dat de kerkvoogdij zich op een schandelijke wijze aan haar verant woordelijkheid onttrekt; dat de gemeente (en gemeenschap) geen creativiteit en moed toont om de kerk weer een wezenlijke rol in het stedelijk gebeuren te laten spelen, want feitelijk werd de kerk, toen zij twintig jaar geleden ongebruikt kwam te staan, al poten tieel een bouwval. CREATIEVE OPLOSSING? Indien de kerkvoogdij alsnog twee ton van het uitgekeerde brandgeld - en dat is slechts een klein part van de hele som - ter beschik king stelt en de gemeente de gereedliggende ton eveneens voor de kerk wil aanwenden, dan kan het gebouw niet alleen opgeknapt worden, maar ook van plexiglazen koepels worden voorzien. Het V.V.V.-kantoor zou er in gehuisvest kunnen worden, waarmee er toezicht op de kerk komt en er zouden aller lei zaken georganiseerd kunnen worden die nu niet plaats kunnen vinden in het aan voor zieningen arme Bolsward. Waar elders grote stadskerken nauwelijks gebruikt worden, omdat culturele centra en evenementshallen allerlei gebeurtenissen kunnen huisvesten, is Bolsward een vrij duf stadje, omdat de mo gelijkheden er te beperkt zijn. Geen Bols warder zal eraan denken om een zakenshow, een markt, een popconcert, een congres, een verkiezingsbijeenkomst te houden in de ge wijde ruimte van de Martinikerk, maar de Broerekerk die door de geschiedenis heen voor de meest uiteenlopende doeleinden is gebruikt, zou zo'n wereldse dynamiek wel kunnen velen, menen de actieve Bolswar- ders. De activiteiten kunnen het best worden on dergebracht in een stichting waar kerkvoog- 70

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 20