5 69 monumentenzorg' van Binnenlandse Zaken genoten, uitmakende 0,5 miljoen, zodat voor het budget van de Gemeente bleef 1,3 mil joen. Na goedkeuring van het crediet volgde aanbesteding in april en opdracht in mei 1982. Het werk werd opgeleverd in januari 1983. HERBOREN De dakbedekking van leien en pannen op de Noordelijke dakvlakken is vernieuwd, de lei-bedekking op Zuidelijke vlakken was nog in tolerabele staat. De geruïneerde glas-in-loodvensters zijn her steld en bieden van binnen een feestelijke aanblik. Alle vensters zijn tegen vernieling beschermd door voorzetramen van vandaal- bestendige kunststof, die tevens een isole rende functie zullen hebben, doffe vlakken, vastgezet met glimmende aluminium strip pen. Binnen merkt men deze bescherming niet zo op, van buiten lijkt het een noviteit van industriële verpakking: van matglas en metaalglans. De vloer is over de gehele oppervlakte voor zien van een vloerverwarming, een buizen stelsel tussen twee 10 cm dikke betonlagen, waardoor warme lucht wordt gestuwd. In de kerk, een meter of drie boven de vloer, is een t grote insteek of tussenverdieping getimmerd, waar men kan studeren of lezen. Deze beslaat de Zuidelijke zijbeuk en de tweede en derde travee van het hoofdschip vanuit de Westgevel gerekend en strekt zich dus uit tot halverwege het schip. Het Wijn huisfonds had verzocht deze in de eerste en tweede travee te plaatsen, waardoor zij de ruimtewerking in het schip minder en inder daad zo min mogelijk zou verstoren. Hieraan is echter geen gevolg gegeven. De doorslag schijnt gegeven te hebben dat men graag daglicht bij de voordeur had. Maar het is om het even: daglicht bij de voordeur betekent kunstlicht in de tweede en derde travee en ernstiger verstoring van de ruimtewerking in het hoofdschip. Voor wie binnenkomt is de ze plaatsing een frustrerende barricade. In plaats van naar het licht toe te gaan, moet men naar de stellage en onderbouw van de entre-sol. De Zuidelijke arm van de kloostergang, langs de Noordzijde van de kerk is opge deeld om tot personeelsvertrekken te dienen, waartoe de acht overgebleven spitsbogen van de gang zijn hersteld en tevens dichtgezet, onderaan met een borstwering van metsel werk in kloostermoppen en boven met blank glas. Het is een oneigenlijk gebruik van de oude gang, helaas zeer storend. Voor het aanbrengen van de vloerverwar ming moesten de grafzerken, verzameld in het koor, opgenomen worden. Behoudens enkele uitzonderingen verkeerden zij in slechte conditie, veel stukken en brokken. Zij werden alle uit de kerk verwijderd. De vijf beste zijn neergelegd in de tuin van het Stedelijk Museum nabij het koor van de kerk. Bij het opgraven van de kerkvloer werd een sacrofaag gevonden, die mede naar de Museum-tuin is overgebracht. Zij is van lichtrose gekleurde zacht zandsteen. Het ge beente in de kist wordt onderzocht. De bijna zeven eeuwen oude religieuze be stemming is ten einde gegaan en de nieuwe bestemming heeft een aanvang genomen: een feestelijke aanblik, de Bibliotheek, een openbare uitleenbibliotheek in de Broederen kerk. Op 25 februari vond de opening plaats in de stemmige kloosterkerk met haar rijzige ruimte in het hoofdschip, spaarzame en so bere versiering, de prachtige lichtval door de glas in loodramen, overkoepeld met gewelf schilderingen. Zij was eeuwen gewijd aan de Schrift, voortaan aan de cultuur van het schrift, van al wat geschreven is aan belle- trie, wetenschap; een feestelijke werkplaats en bewaarplaats van de voortbrengselen van de geest. Een 'unieke oplossing' werd het bij de opening genoemd, een unieke synthese van gebouw en gebruiksdoel, uniek in Ne derland en wellicht in ons werelddeel. Men moet het bepaald gaan zien (uitsluitend op werkdagen). Wellicht is ter oplossing van het probleem van leegstaande kerken en uit groeiende bibliotheken de synthese in meer Gemeenten bruikbaar. Boeken voor psalmen. Openbare Bibliotheek in de Broederenkerk te Zutphen. Inzet: Exterieur van Broederenkerk. Foto's: C. Ploeg, Zutphen. r

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 19