xn 67 J" l 131e.. HÏIM lil III ni m B11MB WBÏ mms s» II» lllllll lil1811 1111*81 '„MII* Bil III bouwvereniging bijvoorbeeld) of gemeente de exploitatie op zich neemt. Ondergetekende heeft de ervaring dat veel bestuurders, ongeacht of ze van rechtse, linkse of confessionele signatuur zijn, inte resse tonen voor deze rijksregeling, en zich, zeker bij sloopdreiging van een gebouw, wil len inzetten voor het in beweging zetten van de procedure. De gevraagde toegelaten in stelling, meestal dus corporatie of gemeente lijk woningbedrijf, zal nog wel eens aarze len, zowel gezien het exploiteren van deze regelmatig aan migratie blootstaande kleine eenheden, als gezien de problemen rond het onderhoud van een oud(er) gebouw. De twij fel kan meestal weggenomen worden, zeker als men laat zien dat door goede revalidatie het onderhoud vergelijkbaar wordt met nieuwbouw. Tenslotte is er momenteel een grote behoefte aan kleine wooneenheden, een soort 'geluk' voor de grote oude ge bouwen! Onderhoud is voor elk gebouw van het grootste belang. Té lang werd er, bijvoor beeld door de eertijds 'vette' subsidies voor monumenten dit onderhoud vaak categorisch verwaarloosd, om, met een duidelijk slecht pand, in aanmerking te komen voor deze regeling. Interessant is dus de recente ont wikkeling waarbij men zich méér, ook in subsidieland, wil richten op strategische on derhoudsbeurten; belangwekkend is het grootscheepse rijkssubsidieplan, ontworpen om in de komende jaren 500.000 panden te vereren met 20.000,- subsidie ten bate van het opheffen van achterstallig onderhoud. Tenslotte is met 'zelfwerkzaamheid', min of meer kosteloze arbeid van betrokkenen, vaak dat deel van de werkzaamheden te verrich ten, dat bij de aannemer het project wellicht te kostbaar zou maken. Denk aan klein voor bereidend sloopwerk, opruimen, eenvoudig aftimmerwerk, schilderen enzovoort. Onder getekende heeft bij een behoorlijk aantal pro jecten gunstige ervaringen opgedaan met zelfwerkzaamheid Als voorbeelden van verbouwingen van ge bouwen-complexen tot woningen kunnen ge noemd worden: Zoals het Claraklooster te Den Bosch tot 44 St. Michielsgestel (N.-Br.), voormalig seminarie 'Beekvliet', thans in gebruik als opvanghuis voor Rijksgenoten, dat binnenkort leeg komt. Het hoofdgebouw kan goed tot woningen worden verbouwd (±35 stuks) van verschillende grootte en met huren welke normaal zijn in de Volkshuisvestingssfeer. woningen/werkruimtes van verschillende grootte; het Jacobusklooster te Eersel tot 20 kleine gezinswoningen, kantoorruimte en een cul tureel centrum; de v.m. hoofdgebouwen van de 'Boldershof' te Druten tot 60 wooneenheden; het gebouw van de R.K. Pedagogische Aka- demie te Beverwijk tot 47 2- en 3-kamerwo- ningen; 2 oude pensions te De Steeg tot 28 wooneen heden, enzovoort. In Den Helder, De Bilt, Wageningen, Dom burg, Deventer, Bronkhorst, Utrecht, Voor stonden en andere plaatsen werden voorbeel den van hergebruik tegen relatief lage kosten gerealiseerd (zie illustraties). Het zal de komende jaren zeker blijken dat onderhoud en hergebruik van ons gebouwen- bezit uit allerlei oogpunten de voorkeur ver dient boven slopen en nieuwbouwen en dat zowel aannemers en architecten als de over heid zich op die ontwikkeling zullen toeleg gen. Ook dat het zelfs zinnig is de nog nodi ge nieuwbouw harmonisch te doen aanslui ten bij dat bestaande, en niet 'neerzetten' vanuit de gedachte dat straks heel Nederland opnieuw gebouwd kan worden, in de stijl van 1983. Hoewel op een wijze waar men vraagtekens bij kan zetten, hebben de laatste jaren de krakers, maar ook vele woongroepen herge bruik van oude panden op fantasievolle wijze laten zien. De essentie van het streven lijkt een voorbeeld voor projectontwikkelaars en gemeentebesturen die nog altijd het enig heil zien in sloop en 'moderne' nieuwbouw. Er staan helaas nog heel veel gebouwen 'te sloop' in Nederland, zoals het grandioze voormalige Seminarie te Driebergen, het R.K. Bejaardenhuis Sint Jacob aan de Plan- tage Middenlaan te Amsterdam, het 'Canisi- uscollege' te Nijmegen, vele 19de-eeuwse kerken, overheidsgebouwen, mooie fa briekshalletjes, woonhuizen, woningcom plexen enzovoort. Laten we er iets goeds mee doen!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 17