Sierwerk Heeinsfhut helpen. 60 vol mensen van het eerste uur, nu geen 1000 maar hoogstens enige tientallen molens zou den over zijn. Nu is er in ieder geval, dankzij de molenbescherming, een zo groot aantal over, dat we onze molens nog als typisch element van het Nederlandse landschap kun nen tonen. Deze 1000 zijn echter wel het absolute minimum om Nederland 'molen- land' te kunnen blijven noemen. 'We zijn wel bezorgd over de binnen de overheid beschik bare middelen voor het blijvend behoud van monumenten in het algemeen', aldus de heer Van de Waal. Met overheidssubsidie en mede dankzij steun van de onder andere de Rabobank, de ANWB en het Prins Bernhardfonds heeft een aanzienlijk aantal restauraties doorgang kun nen vinden. De realiteit is overigens wel, dat per molen nog geen tien Nederlanders zich actief om zijn lot bekommeren. De jubilares- se heeft 1983 tot propagandajaar uitgeroe pen, onder het motto: 'Molens draaien niet van de wind alleen'. Op alle eerste zaterda gen tot en met september draaien honderden molens in het gehele land. Uitnodigend; men is er welkom! MONUMENTENZORG EN DECENTRA LISATIE 'Voor ons is een punt van zorg de ontwikke lingen in de monumentenzorg met betrek king tot de decentralisatie van bevoegdhe den. Decentralisatie mag in de politiek tot een doel zijn geworden, voor ons blijft het een middel om tot een efficiënt bestuur te komen, waardoor onze doelstellingen beter behartigd kunnen worden. Verhoging van de subsidies aan het particulier initiatief zal fi nancieel uiterst gunstig werken. Geef ons de spiering en wij zorgen voor de kabeljouw.' RELATIE MET HEEMSCHUT Wij gevoelen een nauwe verwantschap met de Bond Heemschut. Monumentenbescher ming, cultuurbescherming. Ik ben voorstan der van de verscheidenheid op het terrein van de monumentenzorg. We hebben geen be hoefte aan stroomlijning. Onze verscheiden heid is markant, mede in die zin, dat ieder een zich op zijn eigen wijze kan uitleven. Dat leidt ook tot specialisme en dat is op dit veelzijdige arbeidsveld alleen maar een winstpunt. Tot onze oudere zuster/broer, Heemschut zeg ik: We hebben elkaar nódig, zeker nu we op een kritiek punt zijn aange land: we gaan de periode van de armoede in, we kampen met materiële achterstanden. Al le organisaties op het gebied van de monu mentenzorg moeten naar een breder draag vlak nu de behartiging van ideëele belangen meer dan ooit op het spel staat. We zijn allang niet meer elitegroepen, merkwaardige hobby-ïsten, we hebben recht op een groei ende belangstelling. Ik neem zelfs het woord volksbeweging in de mond!' We zitten in de bibliotheek - de Vereniging bezit veel documentatie - bijna onder een grote, langwerpige blauwe vlag, in de vorm van een wimpel. Wie in de zomertijd een molen ziet, die vlagt, is daar dubbel wel kom. De bibliotheek omvat duizenden delen, er is een goed archief. De betëkenis van het hoofdkwartier van 'De Hollandsche Molen' krijgt een accent wanneer de Stichting Mo- lendocumentatie ook haar intrek zal hebben genomen aan de Herengracht. VRAAGBAAK Molens genieten grote belangstelling. Er ko men herhaaldelijk vragen uit binnen en bui tenland. Bijvoorbeeld: bij het onderzoek van stambomen wordt de Vereniging te hulp ge roepen. Namen die met molen of molenon derdelen verband houden zijn talrijk in Ne derland, zoals v.d. Molen, Molenaar, Ver meulen, enz. De Vereniging bezit een 'pu blic relationsgroep' die ijvert voor bekend heid, goodwill, ledenwinst, donaties. Voor scholen is er een lesbrief met dia's. WIEKEN MOETEN DRAAIEN Een Vereniging met een boodschap. Jaarlijks wordt er in de Vereniging 200.000 omgezet. Dat zou'veel méér moe ten zijn, maar de subsidies zijn bescheiden. Daarom moet de Vereniging voornamelijk op eigen kracht draaien. Inmiddels heeft de jubilaresse 14 molens in eigendom. Ge roemd wordt het vrijwilligerswerk. De slot som is dat weinigen zich voor velen hogelijk verdienstelijk maken. Waar is dat niet in de monumentenbescherming? 'Kennis bijbrengen, cultuurbezit kweken. We doen wat Heemschut doet', zegt de voor zitter, voor wie nog deze vraag rest: 'Hoe bent u betrokken geraakt bij het werk van 'De Hollandsche Molen?' Het antwoord: Destijds, als ambtenaar bij het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting en als hoofd van het Buro Na tuurbescherming van de Rijksdienst voor het Nationale Plan bezocht de heer Van de Waal dertig jaar geleden ambtelijk en nadien regel matig de jaarvergaderingen van de Vereni ging- 'Daar raakte ik geboeid, daar hoorde ik de echo yan mijn jarenlange belangstelling voor de poldercultuur. Och, dan komt van het een het ander.' Hij eindigde zijn maatschappelijke loopbaan als directeur van de Planologische Dienst in Noord Holland. Een man van het vak. Hij noemt nog het viervoudige geschenk, dat in dit jubileumjaar wordt verwacht: De molen prijsvraag van de 100-jarige ANWB, die ho pelijk zal resulteren in de restauratie van vier molens: 'De Hoop' in Veen, bij Aalburg (N.Br.), die van dë Zijpe in Hazepolder (NH), die van 'De Poelen' in Dronrijp (Fr.) en de waterrad molen te Woold (Winterswijk). Wie renoveert, restaureert, zoekt soms naar kleinigheden, bij voorkeur passende sierstukken(stukjes). Tot hen behoren stellig Heemschutleden. Een lid kan iets in zijn bezit hebben, dat hij of zij kwijt wil en in dat geval een ander van dienst zijn. Men denke aan - bijvoorbeeld - een muuranker, een lantaarn, een slot, schar nieren e.d. Maar hoe weet men wat er aan waarde volle kleinigheden 'op de markt' is? Door deze rubriek 'Vraag en Aanbod' in ons maandblad. Lid J. J. Schilstra wil afstaan: Twee tegelkolommen, elk 11 tegels (paars). Links en rechts guirlanders met vogels, vlinders, libellen, rozen, lelies, granaatappels, druiven. Boven: 2 luitspeelsters. Compleet, met enkele lichte beschadi gingen. Liefst aan te brengen in openbaar gebouw. Jan Roeijs sr. Wie belangstelling heeft, belle 02208- 3589. Aanbieder en gegadigden, die nen het in de sfeer van Heemschut met elkaar eens te worden. VOOR GOED DOEL! Het bedrag dat voor de koop wordt over eengekomen (eventueel op 50-50 basis), dient de verkoper te storten op de girore kening van de Bond Heemschut. (Dus de helft van het overeengekomen bedrag. Dit is een indicatie) Ter versterking van het bondswerk. Wie dit alles - deze dienstverlenende mogelijkheid - als sympathiek ervaart, wordt uitgenodigd, indien daarvoor aanleiding is, gebruik te maken van deze nieuwe rubriek, waarbij een scherpe foto van het aangeboden sierstuk wenselijk is. Voor inlichtingen, folders, enz. 'De Hollandsche Molen', Vereniging tot behoud van Molens in Nederland' Herengracht 476 - 1017 CB Amsterdam. Telefoon: 020-23 87 03.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 10