Overijssel Gelderland Utrecht Zuid-Holland 56 De Overijsselse Bodebus: In de vroege Mid deleeuwen vervoerden bodes van overheids instellingen de stukken in een bus aan hun gordel. Van de 15e eeuw af werd deze bus voorzien van een schildje met het wapen van de instantie, die de bode vertegenwoordigde. Zo werd de bodebus een ambtsteken van de bode, die voorzien van dit ambtsteken, gratis gebruik kon maken van het toenmalige open- De Provinciale Commissie Overijssel organiseert op 16 april a.s. een pro vinciale ledenmiddag. Het programma omvat een rondwandeling door de Zwolse binnenstad; o.a. wordt bijzon dere aandacht geschonken aan recente voorbeelden van fraaie restauraties. Vertrek: 13.30 uur vanaf het Stadhuis, Kerkplein. De Overijsselse leden zul len een aparte circulaire ontvangen. Leden uit andere provincies zijn na tuurlijk ook welkom mits zij zich tij dig te voren opgeven bij voorzitter ir. W. L. Jansen, Groot Wezenland 38, 8011 JX Zwolle, tel. 038-217131 öf 038-544339 (mede i.v.m. eventuele programma-wijziging) De kosten bedragen 5,- p.p. (of ge zin); ter plekke te voldoen. Te 12.30 uur wordt in het Stadhuis de onlangs aan de Gemeente Zwolle toegekende Europa Nostra-prijs uitgereikt. Heem schutleden zijn bij deze plechtigheid hartelijk welkom. bare vervoer zoals trekschuit, veerpont of diligence. Over dit weinig bekende onderwerp is een reizende tentoonstelling in Overijsselse mu sea en Oudheidkamers te zien in de Broeder poort te Kampen (tot 24 mei a.s.), Het Palthe Huis te Oldenzaal (tot 27 juni), de Oudheid kamer Riessèn te Rijssen (4 juli tot 4 septem ber) en te Steenwijk (13 september tot 22 oktober) en het Provinciaals Overijssels Mu seum te Zwolle (4 november tot 31 de cember). Tevens maakte M. Agterberg een inventari satie van bodebussen, opgespoord in Utrecht, Gelderland en Overijssel. Te Leur, gemeente Bergharen, is onlangs opgericht de Maas en Waalse Monumenten stichting 'Baet en Borgh', die o.a. het be houd van monumenten in de ruimste zin ten doel heeft in het land van Maas en Waal en het Westelijk deel van het Rijk van Nijme gen. Hierin participeren een aantal gemeen ten en bestaande plaatselijke instellingen, zoals de Ver. Tweestromenland, Vrienden van de Gelderse Molen enz. Het eerste project dat zal worden veilig ge steld is een industrieel monument. Het is het karakteristieke en historisch waardevolle stoomgemaal te Appeltern, gebouwd in de Kan stormgemaal te Appeltern behouden worden? jaren 1918/1919 en dat op 1 juli 1969 zijn functie verloor aan een op korte afstand gele gen nieuw dieselgemaal. Het machinege deelte is nog in goede staat. In het prachtige landschap bij de Maas vormt het stoomge maal, mede door zijn vroeg 20ste-eeuwse architectuur een opvallend gebouw, ge bouwd en geïnstalleerd door Stork. Dit ge maal in Appeltern is het laatste integraal overgebleven exemplaar in Nederland in een daartoe ontworpen gebouw. Het Polderdistrict Groot Maas en Waal moet dit complex gaan afstoten. De Stichting wil verhinderen dat het stoomgemaal in verkeer de handen komt en beoogt met veler hulp na restauratie en verbouwing een informatie- en expositie centrum in te richten, in de nabij heid van het recreatieproject in de Megensë Ham en het beschermde stadsgezicht van Ba tenburg. Amersfoort: Onderzoek naar het oeuvre van Nicolaas Wicart (Utrecht 1748-1815) land schapstekenaar en porseleinschilder. In verband met dit onderzoek wordt een be roep gedaan op de medewerking van particu lieren om te melden indien men in bezit is van een tekening van Wicart (meestal links onder gesigneerd N. Wicart ad vivum) en/of Loosdrechts porselein, beschilderd met land schapjes in de kleuren bietenrood, sepia en zwart. Het porseleinmerk in de letters M.O.L. Op de vroegste stukken een staand leeuwtje als merk. Oud-conservatrice Museum Flehite, M. W. Heijenga-Klomp, tel. 033-721410. De Voorjaarsexcursie op 7 mei a.s., georganiseerd door de Prov. Cie. Utrecht, (zie Heemschut nr. 2, blz. 36) is helaas ruimschoots voltekend. Den Haag: De Berlage Stichting heeft een aantal wandelingen samengesteld om be langstelling te wekken voor deze Haagse ar chitectuur. Het betreft: - woningbouw uit de twintiger en dertiger jaren - Haagse neo-renaissance en art-nou- veau rond 1900 - Scheveningen - het groene hart van Den Haag - oud Den Haag - negen tiende eeuwse woningbouw - nieuwbouw - een doorsnede door Den Haag. De serie is a 15,- verkrijgbaar bij Haagse VVV-kantoren, Haags Gemeentemuseum en boekhandels.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 22