Nieuws uit de provincies In Memoria,n Groningen ÏOTSfF 27 januari 1983 overleed op 85-jarige leeftijd Ir. Ch. C. van der Vlis, één der twee eerste technische adviseurs die voor Heemschut in het land actief waren. Samen met de heer Ir. F. Ottevangers, die in december 1981 overleed, heeft hij met kennis van zaken én overtuigings kracht, een waarlijk ideale combinatie van eigenschappen, de Heemschut-be langen gediend! Ir. van der Vlis trad na een directeur schap van Openbare Werken te Leeu warden in 1956 in dienst van de gemeen te Haarlem als directeur bedrijf en open bare werken en grondbedrijf en vervulde deze taak tot 1963. Tevens was hij gedu rende die zeven jaar voorzitter van de Haarlemse Schoonheidscommissie. Kort na zijn komst riepen B. en W. het ge meentelijk monumentenbureau in het le ven, zij het met een zeer bescheiden be zetting. Mede dankzij de heer van der Vlis groeide deze afdeling uit tot een redelijk functionerend apparaat. Zijn functie in de Haarlemse schoonheids commissie sloot uiteraard uitstekend aan bij zijn benoeming in het Algemeen Be stuur van Heemschut. In februari 1963 werd hij, zoals eerder gemeld, benoemd als technisch adviseur waarbij hij zich in het bijzonder toelegde op het Noorden, Oosten en Zuiden van het land. Vooral zijn bemoeienissen met het Friese Sloten hebben er toe geleid dat de geplande verkeersweg dwars door het stadje er niet is gekomen. Zeer terecht ontving hij dan ook bij zijn officiële afscheid Yan Heemschut de z.g. Ton Koot-Penning. Wij verloren in Van der Vlis een échte Heemschut-man! P.A.H.-B. 55 AGO restaureerde Huize Tavenier: Een uitnodiging voor een bezoek aan 'open huis' bij AGO-Verzekeringen op 25 januari j.1. in haar onlangs gerestaureerde en in gebruik genomen pand 'Huize Tavenier' stelde Heemschut in de gelegenheid kennis te ne men van het heuglijke feit, dat hiermee het fraaiste exemplaar van de nog in Groningen aanwezige Jugendstil-panden voor de ko mende generaties in het stadsbeeld werd ge consolideerd. Dit huis werd gebouwd aan de zuidzijde van de oude stad in een zone die na 1874 be schikbaar kwam door afbraak van de toen malige vestingwerken en het rechttrekken van de gracht. In dit gebied werd nl. een riante singelgordel (Praedinius-, Ubbo Em- mius-, Heere- en Radesingel) aangelegd met aan de stadszijde een gesloten monumentale bebouwing en aan de waterkant een open bebouwing, bestaande uit een groot aantal fraaie villa's met een sterk individueel ka rakter. In deze laatste reeks werd 'Huize Tavenier', toen 'Vredenrust' geheten, voor de familie Hooites Meursing naar ontwerp en onder di- rektie van architect Van Elmpt gebouwd. In 1905 kwam het gereed, waarmee de zuidelij ke stadsrand met een opmerkelijk sieraad werd verrijkt. Na 42 jaren verloor het gebouw zijn oor spronkelijke functie en werd vervolgens in gebruik genomen door de kraamkliniek van het Diaconessenhuis. De naam werd gewij zigd in 'Huize Tavenier', terwijl het inwen dig enkele ingrepen onderging, waardoor het interieur hier en daar enig geweld werd aan gedaan. In 1982 kwam het gebouw in het bezit van AGO-Verzekeringen, die het onder eerbiedi ging van het nog aanwezige fraaie interieur aanpaste aan haar eigen gebruikseisen. Ge vels, voorterrein met terrassen en balustra den werden evenals het binnenwerk geres taureerd en in oktober 1982 kreeg het ge bouw zijn nieuwe functie. Ir. P. Reijenga Boven: Jugendstil-hal Onder: Huize Tavenier, Zetel van AGO.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 21