Nat£iiikede s stedelijk® otngeVtng met zijn oevers en randgebieden als Loos- drechtse plassen en Naardermeer, enerzijds en Waterland met het ten Noorden daarvan gelegen open gedeelte van Noord-Holland, anderzijds. Vooral voor de vogelstand is zulks van grote betekenis. Zo zoeken de in het Naardermeer broedende aalscholvers hun voedsel in het IJ-meer. In het najaar en in de winter is het meer een verblijf- en fourageplaats voor dui zenden overtrekkende of zwervende vogels. Ook de broedkolonies op het IJdoorn nabij Durgerdam maken gebruik van dat meer. Dat de overige oevers van het IJ-meer met name de Diemerzeedijk met zijn buitendijks land wat de vogelstand betreft nog steeds van grote waarde is, bleek onlangs uit recente inventarisaties. Een waarde-oordeel is daarover gegeven door de heer Dr. Nieboer verbonden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam: 'Het gebied is in ornitologisch opzicht be langrijk voor Amsterdam en Nederland om de volgende redenen: 1. Het is een broedgebied van een aantal soorten, die in Nederland in kleine aantallen broeden, of die thans nog in grote aantallen broeden (bruine kiekendief, waterral, baard- mees) in terreinen die grotendeels zullen ver dwijnen (Flevoland). Nederland is bovendien in West-Europa het gebied waar de baardmees en bruine kieken dief veel voorkomen. 2. Het is een uitgestrekt riet-moeras in di verse stadia van ontwikkeling van oeverland vegetatie tot moerasbos; het bezit in vergelij king met andere dergelijke terreinen een zeer complete en rijke rietvogel- en zangvogel fauna. 3. Het is een niet onbelangrijk doortrekge- bied en winterkwartier van veel soorten vo gels met name 'eendachtigen en steltlopers'. RECREATIE Het IJ-meer biedt aan de watersport een unieke recreatiegelegenheid in de onmiddel lijke omgeving van de stad. Het meer is ruim genoeg voor weekend-tochten. Nu de vuilstort aan de Diemerzeedijk is beëindigd zal na herinrichting van de dijk met oeverlanden ook de westelijke oever van het IJ-meer weer voor de watersport aantrek kelijk worden. Na inpoldering van dit westelijk gedeelte zal niet alleen de watersport daar onmogelijk worden, maar bovendien zal de open ruimte naar Almere kleiner worden. Amsterdam en Almere komen dichter bij elkaar. De visuele ruimte zal nog nader inkrimpen indien de gedachte om een dijkverbinding tussen Al mere en de Oranjesluizen aan te leggen ook verwezenlijkt wordt. Veel van de hierboven geschetste waarden zullen door de beoogde inpoldering (900 ha.verloren gaan of ernstig worden aangetast. BESTRIJDING WONINGNOOD De vraag moet worden gesteld of deze inpol dering noodzakelijk is ter bestrijding van de 54 woningnood. Schrijver dezes meent van niet en wel om de volgende redenen: 1. De gemeente Amsterdam hanteert bij zijn prognoses van de woningbehoefte op mid dellange termijn wisselende cijfers die aan vankelijk resulteerden in een tekort voor 1990 - na bebouwing van alle huidige be schikbare ruimte aan terreinen voor 40.000 woningen. Later is dat aantal teruggebracht tot 20.000. De provincie Noord-Holland komt voor dat jaar op een overschot aan bouwterrein voor 3400 woningen. Kennelijk is de gemeente aan het over vragen. 2. Houdtmen rekening met een verdere groei van de woningbehoefte ook na 1990, dan biedt het Oostelijk Havengebied en de doorgaande bouw in Almere daartoe ruim schoots gelegenheid. Mr. E. Dienaar is lid van het Dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut. 2) De historische gegevens zijn ontleend aan het boekje Hoogheemraadschap Amstelland van het ge lijknamige waterschap van sept. '76. Enkele jaren geleden verstrekte het Ministe rie van C.R.M. een werkgroep de opdracht om te inventariseren hoe de leefbaarheid in steden verbeterd kan worden door meer aan dacht aan de verschillende soorten 'groen' te besteden. Het resultaat is het rapport 'Natuur en stedelijke omgeving' met de ondertitel 'een verkenning van de mogelijkheden tot samenleven van plant, dier en mens'. Hoe wel de verschillende vormen van het be staande historisch groen en de historisch on bebouwde begroeide verkavelingsvormen re latief weinig aandacht hierin krijgen, wordt de waarde daarvan in dit rapport wel erkend. Met name een concreet voorbeeld als het Minstroomgebied in Utrecht, waarvoor een bestemmingsplan wordt ontwikkeld dat, on danks een flink contingent nieuwbouw, het historisch gegroeide karakter van een rivier tje met daarlangs gelegen tuinderijen respec teert, spreekt ons zeer aan. De Bond Heem schut is van mening dat in de aangekondigde vervolgonderzoeken die gepland zijn aan be- houds- en beheersaspecten van het 'histori sche groen' in zijn vele vormen verder aan dacht dient te worden besteed. Ten behoeve van dit vervolgonderzoek zijn 11 provinciale comités gevormd, die de organisatie van stu diedagen voor hun rekening nemen. Naast verschillende overheidsorganisaties op dit terrein zijn in de comités veelal ook andere i instanties en organisaties uitgenodigd om hun inbreng te leveren. Deze studiedagen zullen in het voorjaar van 1983 of iets later plaats vinden. Oude tuindersgronden in het Minstroomgebied. Deze richten zich op verschillende doelgroe pen. Naast de ambtelijke groeperingen zijn ook lokale groeperingen uitgenodigd, waar bij vrijwilligersgroepen betrokken zijn. Het vervolg op deze studiebijeenkomsten zal af hankelijk gesteld worden van de door de comité's aangekondigde projecten: voor wie zijn ze, wat zijn de criteria, hoeveel geld is ervoor, hoe lang moeten ze duren, welke onderwerpen vallen erbinnen. Het ligt in de verwachting, dat de definitieve vaststelling van genoemde criteria e.d. zijn beslag zal krijgen vóór dat de studiedagen aanvangen, zodat deze een zinvolle follow-up kunnen krijgen. Het rapport is verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij, Chr. Plantijnstraat 1, Den Haag voor 25,-, ex.cl. portokosten. Adressen voor meer informatie: Friesland, Drenthe Inspectie NBOR - Noord Groningenstraat 230 9402 LP Assen 05920-40198 Zeeland, Zuid-Holland Inspectie NBOR - Zuid-west Sir Winston Churchilllaan 366-368 2285 SJ Rijswijk 070-948941 Gelderland, Overijssel Inspectie NBOR - Oost Groningensingel 81 6835 ED Arnhem 085-229021 Noord-Holland, Utrecht, Zuidelijke IJssel- meerpolders Inspectie NBOR - Noord-west Wilhelminastraat 13 2011 HV Haarlem 023-317254 Noord-Brabant, Limburg Inspectie NBOR - Zuid Dommelstraat 4 5611 CK Eindhoven 040-450355

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 20