Heenjscfyit akfie Lochem Terworm 51 Sloopdreiging Stadsboerderij voorlopig af gewend. Mede dankzij Heemschut is het sloopplan voor Lochems enig overgebleven stadsboerderij waarvan de oudste delen uit 1795 dateren, voorlopig ingetrokken. B. en W. van het dit jaar 750 jaar als stad bestaande Lochem willen nu eerst het resul taat afwachten van besprekingen met een kandidaat-koper. B. en W. hadden het afbraakvoorstel al aan de gemeenteraad voorgelegd. Maar op de dag van de betreffende raadsvergadering ging het college voorlopig overstag. Dat ge beurde na ondermeer protesten van het Plaat selijk Verfraaiingsgezelschap, de Gelderse Monumenten-commissie en de Bond Heem schut. Naast bezwaren van bouwhistorische aard werd ook gewezen op de smet die sloop zou werpen op de jubileum-viering dit jaar van 750 jaar stadsrechten. Het gemeentelijk sloojjplan was ingegeven door nieuwbouwplannen voor één- en twee persoonshuishoudens. Het plan stond haaks op eerdere plannen uit de gemeentelijke ko ker tot behoud van de stadsboerderij, die ook voorkomt op een voorlopige inventarisatie van wat ooit een gemeentelijke monumen tenlijst moet worden. B. en W. wilden de klok terugdraaien toen niet een-twee-drie een met restauratie-drift bezielde koper voor het object kon worden gevonden. Tenminste dat was de officiële lezing. Het doet een beetje vreemd aan dat er achteraf toch kopersbelangstelling bestaat. De kandidaat is een overbuurman. De enige stadsboerderij van Lochem is voorlopig gered. Heemschut liet de gemeente weten uitermate bezorgd te zijn omtrent de uit de pers verno men plannen voor de aanleg van een groot schalig themapark in Terworm. themapark zal de Geleenbeek echter vanaf de zuiveringsinstallatie in noordelijke richting worden overkluisd! Volgens Staatsbosbeheer heeft hef gebied een grote verscheidenheid aan plantensoor ten en vegetatietypen, is het gebied floris- tisch goed tot uitstekend en verdient het ge bied dat de bestaande waarden worden be houden, hersteld en uitgebreid. Welke thema's in het park gepresenteerd zouden worden staat nog niet vast, aangezien het nader consumentenonderzoek nog niet is afgesloten. Volgens het door het betreffende Planbureau opgestelde rapport, is een thema park een park, waar door middel van decors en landschappelijke behandeling de mensen de indruk krijgen in een ander land, c.q. in een ongewone situatie te zijn. Als voorbeeld van het laatste worden als 'impressie' in het rapport o.a. genoemd: de nieuwe wereld Na kennis genomen te hebben van verschil lende publicaties en de informatieavond, ge organiseerd door de gemeente te hebben be zocht, is besloten bezwaren tegen het desas treuze plan naar voren te brengen. Blijkens het Streekplan Zuid-Limburg, vastgesteld door Provinciale Staten in januari 1977, be staat het gebied Terworm voor het grootste deel uit een landelijk gebied met hoge land schappelijke en/of cultuurhistorische waar de. In dat gebied zijn bovendien belangrijke monumenten en archeologische getuigenis sen van zes kastelen en twee grote boeren hoeven gelegen: de ruïne van de burcht Rijckholt met molenhuis, de deels dichtge slibde grachten van de adellijke huizen Doe- venrade en Den Driesch, het kasteel Ter worm met park, het tot een boerderij terug gebrachte kasteel Prickenis, het kasteelei land De Struiver, de boerenhoeven Gitsbach en Overste Worm. Terworm, Gitsbach, Doe- venrade(hoeve), de Struiver (hoeve) en Den Driesch komen voor op de Rijksmonumen tenlijst. Door het gebied Terworm stroomt de Ge leenbeek. Volgens de Hoofdingenieur-Di recteur voor de Landinrichting te Roermond is vooral de landschapsstructurerende functie van de beekdalen in de oostelijke mijnstreek uitermate belangrijk voor de leefbaarheid in dit gebied, derhalve moeten de beekdalen worden gehandhaafd, zodanig dat deze dalen en de beken zoveel mogelijk worden opge bouwd tot landschapsstructurerende elemen ten. Volgens het plan voor de aanleg van het De ingang van de kasteelboerderij Terworm bij Heerlen, die in een gebied met hoge landschappelijke en cultuurhistorische waarde ligt. De plannen voor de aanleg van een grootschalig pretpark in dit gebied mogen niet doorgaan. (Hollywood, Dixieland, The Old West, Ha waï, San Francisco), daarnaast Oud-Lim burg met oude ambachten, maar ook een reuzenachtbaan en andere avontuurlijke at tracties, een theater, de Hollywood-studio's met de aan- en uitflitsende lampen van de lichtreclames, een gebouw dat in brand staat met grote vlammen en veel rook, enz. Het is toch overduidelijk dat door de aanleg van een dergelijk themapark de thans in Ter worm levende broedvogels en dieren zullen verdwijnen en dat er van de aanwezige ver scheidenheid van vegetatietypen, mede gelet op de te verwachten aantallen bezoekers (waarvoor een parkeerterrein van minstens 23 ha. nodig is!) weinig zal overblijven. De Bond Heemschut is van mening dat het gebied met zijn kasteel, boerenhoeven, ak kerland en prachtige begroeiing, een stilte en rustgebied dient te blijven, van primair belang voor een grote bevolkingsagglome ratie. Wij verzochten de gemeenteraad dan ook dringend aan de plannen voor dit themapark geen medewerking te verlenen, die ook af wijken van de plannen van de rijksoverheid (Structuurschema Openluchtrecreatie) en de provincie (streekplan Zuid-Limburg) en de vigerende bestemmingsplannen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 17