AanbiediriSfL Uit het Korenmetershuis p ersonoita Heemschut 50 christen geworden, protestants. Avondstudie aan de Academie voor Bouwkunst en Archi tectuur, inwoning in de stad gekregen. Fasci nerende jaren met een stimulerende vrouw. Nu komt er een episode, die een boek zou vergen. De bouwkundige herleving van Ne derland zat voor een groot deel vast aan Molière en diens inzichten. Zijn beleid steunde - architektonisch gezien - op room se invloeden.' Piet de Vrieze onderbreekt zichzelf. Peinzend zegt hij: 'Je was een jonge kerel, beïnvloedbaar. Je was een lijn gaan zien, het magnetisme van de architectuur, het omgaan met die architektuur had me helemaal in zijn greep. Toen kwam wat ik toen - met mijn zeer geringe levenswijsheid - als een dilem ma heb ervaren. DE MOEDERKERK De Delftse leermeester drong er sterk op aan, dat ik rooms-katholiek zou worden, hij acht te dit van essentieel belang voor mijn ont wikkeling als aanstaande architekt. Ik sprak daarover met velen, las erover wat los en vastzat. Ik stel voorop - en zal dat altijd blijven doen - dat ik heel veel aan Molière te danken heb. Maar was het wel essentieel wat hij mij vroeg? Ik noem met respect twee namen van man nen, die mij mede deden besluiten het ver zoek van G.M. af te wijzen. Och ja, nu, veel later en gerijpt geworden, komt je die situa tie, dat dilemma waar voor ik me geplaatst zag, als min of meer absurd voor. Die namen waren: prof. G. van der Leeuw, de denker over vooral cultuur, kerkbouw, het liturgisch centrum en de toepassing van de liturgie in het algemeen, en van prof. Ph. Kohnstamm, die in Ermelo woonde. Over de kerk en de kerken nog zijdelings dit: ik heb er vele moge restaureren, ertoe mogen bijdragen dat ze cultuurbezit van het volk konden worden. Beheerders van de kerken zullen moeten leren, ze af te staan voor alge meen cultureel gebruik en ze huren voor de eredienst. Dat is het nuchtere teken des tijds. ALTIJD: DE HARMONIE Pieter L. de Vrieze, die nog lang niet uitge praat is, zegt tenslotte'. Ik kom uit een milieu dat een 'onderwijsachtige inslag vertoonde, geen extremiteiten, verdraagzaamheid, soe pelheid. Ik heb - van G.M. - geleerd dat je omgeving milieubepalend is voor het leven. In dat (mijn) geval het gebouwd milieu. Voor dat bepalend milieufacet ga je altijd naar het centrum van een stad, niet naar de nieuwbouw. Maar we hebben wel dat milieu - althans in vele gevallen - gestroomlijnd, we geven oneindig meer geld uit voor ver keerscirculatieplannen en zo, dan voor dat essentiële milieu. Tenslotte deze ervaring, als een gouden draad: de jongen die wel eens orgel speelde op het machtige instrument van de Martinikerk had toen niet kunnen dromen aan de wedergeboorte van dit monument te gaan meewerken.' Jan Roelfs Aan de leden en donateurs van de Bond Heemschut wordt medegedeeld, dat de jaarlijkse algemene vergadering van de vereniging zal worden ge houden: zaterdag 7 mei a.s., om 11 uur, in het Stadhuis te Middelburg Een afzonderlijke oproep zal niet wor den verzonden. Ter vergadering wordt de agenda met de bijbehorende stukken aan de aan wezigen uitgereikt. Zij, die de agenda met bijlagen van te voren wensen te ontvangen, kunnen deze vóór 15 april a.s. aanvragen bij het secretariaat van de Bond Heemschut. De agenda omvat o.m, de behandeling van het verslag over het verenigings jaar 1982, de rekening en verantwoor ding over het boekjaar 1982 en de be groting voor 1983, alsmede wijziging van de statuten. Na de afhandeling van de agenda en een lunchpauze van 13 tot 14 uur zal ónder deskundige leiding een rond wandeling worden gemaakt, met be zichtiging van markante ihonumenten. Uw. aanwezigheid zal bijzonder op prijs worden gesteld. Het dagelijks bestuur G, K. J. M. Hamm, voorzitter De heer G. H. B. van Woudenberg, die sinds 1978 namens de A.N.W.B. in het Da gelijks Bestuur zitting had, heeft gemeend zich wegens drukke werkzaamheden te moe ten terugtrekken; zijn plaats in het Algemeen Bestuur zal worden ingenomen door de heer W. L. F. Rietbergen, chef afd. landschapen monumenten van de A.N.W.B., te Wasse naar. De heer C. Niermeier, adviseur voor public relations, te Rijswijk (Z.H.), heeft zich bereid verklaard tot het Algemeen Be stuur (tevens D.B.) toe te treden. SHAWLS EN DASSEN Door het dragen van Heemschut shawls en Heemschut-dassen helpt u mee aan de ver breiding van het begrip Heemschut De dassen zijn verkrijgbaar in blauw, wijn rood en bruinrood, alle met zilvergrijs embleem. Afgehaald: 15,50, toegezonden 17,50. De shawls (zie foto) zijn in wit-blauw-bleu, of écru-olijf-licht mosgroen óf zilvergrijs wijnrood-zwart. Zowel dassen als shawls zijn heel plezierig in het gebruik. Bestelt u nü de shawls dan zijn de prijzen afgehaald 19,50; toegezonden 21,50; na 1 juni 1983 moet de prijs helaas worden verhoogd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 16