gee nis chut Eerste t£-vo0r HEEMSCHUT WERKPLAATS VOORSTONDEN Tuin te leveren inbreng. Hierdoor is een betere aandachtsverdeling mogelijk tussen de ver schillende taken van de commissie (inscha keling bij bestemmingsplannen en gebieds- gewijze c.q. incidentele beoordeling van ob jecten). Aan de hand van de diverse invalshoeken worden prioriteiten bepaald t.a.v. te kiezen gebieden voor het houden van 'veldwerk'. De monumentencommissie bezoekt dan die gebieden en bekijkt globaal de daarin liggen de interessante panden. Het secretariaat geeft opdracht om die panden te fotograferen en mede aan de hand daarvan komt de commis sie in vergadering tot het voorstel om de plaatsingsprocedure al dan niet te starten. De secretaris/deskundige van de provinciale monumentencommissie maakt dan een rede gevende omschrijving van het object. Aan de hand van die gegevens stelt het secretariaat een definitief advies op aan B. en W. Op 1 oktober 1981 heeft de Apeldoornse gemeenteraad de door de Bond Heemschut ontwikkelde basisnormen en meerwaarden overgenomen. Sindsdien worden die criteria in de adviezen van de monumentencommis sie aan B. en W. expliciet genoemd (uiter aard voor zover die van toepassing zijn), teneinde de motiveringen in de adviezen wat meer te objectiveren. De in het artikel van mr. W. Silfhout ge noemde beroepschriften tegen plaatsing op de monumentenlijst werden alle op één na (dit betrof het winkelpand Hoofdstraat 142), door de gemeenteraad ongegrond verklaard. Tegen de ongegrondverklaring van de be roepschriften inzake plaatsing op de monu mentenlijst van 11 panden in het Oranjepark werd arob-beroep ingesteld. De Afdeling Rechtspraak van de Raad van State constateerde in haar uitspraken dd. 10-9-1981 en 24-9-1981 dat het motiverings beginsel was geschonden (een beschikking moet kunnen worden gedragen door de daar aan ten grondslag gelegde motivering) en vernietigde derhalve de besluiten van de ge meenteraad. Naar aanleiding van deze uit spraken heeft de gemeenteraad op 16 decem ber 1982, na hernieuwde motivering van de plaatsingsbesluiten, eerdergenoemde aan hem gerichte beroepschriften wederom on gegrond verklaard. Een beeld van de samenhangende bebouwing van rondom de eeuwwisseling in de Hoofdstraat. De monumentencommissie was voorstander van plaatsing van het hoekpand Nr. 142 op de lijst, maar de gemeenteraad achtte de motivering hiervan te summier en verklaarde het beroep tegen de plaatsing gegrond. Koetshuis van Voorstonden. In het raam van de Heemschut-Werkplaatsen zal het eerste restauratiekamp van 8 t/m 20 augustus worden gehouden op het landgoed 'Voorstonden' bij Zutphen. De bedoeling van dit vrijwilligerskamp is de geïnteresseerde leken restauratietechnieken bij te brengen en hun de mogelijkheid te geven zelf de handen uit de mouwen te steken. Een aantal Europese landen, met name Frankrijk, heeft ruime ervaring met dergelijk vrijwilligerswerk en het blijkt dat er tal van restauratiewerkzaamheden op deze wijze be vredigend kunnen worden verricht. Voor de deelnemers is het een aparte manier de va kantie door te brengen; voor de eigenaar van het te restaureren object is het voordeel dat er dankzij de geringe kosten toch onderhoud kan gebeuren. Dit eerste object betreft het in stand houden van Voorstonden, een gaaf Gelders land goed, dat na restauratie incidenteel openge steld zal worden voor het publiek. Het landgoed heeft een oppervlakte van 160 ha en er staat een aantal gebouwen op het terrein, waarvan het oudste dateert uit de 16e eeuw. Vanaf 1976 is men bezig met het herstel van het park en de gebouwen. Het meeste werk wordt verricht door vaklieden maar een aantal werkzaamheden kan ook heel goed door vrijwilligers worden gedaan. Tijdens het Heemschut-restauratiekamp zal gewerkt worden aan het 18e eeuwse koets huis, annex boerderij. Dit gebouw heeft een flinke1 opknapbeurt nodig: het is gedeeltelijk met klimop begroeid, pleisterlagen brokke len af en het binnenhoutwerk is verveloos.' De werkzaamheden zullen bestaan uit het verwijderen van de begroeiing die het met selwerk ernstig aantast, het afbikken van ou de pleisterlagen, het aanbrengen van een nieuwe, het vervangen en schilderen van houtwerk. Daarnaast zijn er nog wat kleinere werkzaamheden, zoals het opmetselen van een put e.d. Het kamp wordt gehouden door de Bond Heemschut en de Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de Geschiedenis (NJBG) in samenwerking met de Nationale Contact commissie Monumentenbescherming (NCM), en deelname staat open voor ieder die deze aankondiging onder ogen krijgt en lid is/wordt van Heemschut resp. NJBG. De leiding is in handen van architect E. J. H. Hoogenberk in samenwerking met bouwkun dige v.d. Wilt en aannemer Boezewinkel. Afhankelijk van het aantal aanmeldingen wordt een tweede project in de kop van Overijssel voorbereid. Definitieve informa tie zal rechtstreeks worden toegezonden. plaats: Huize Voorstonden, bij Zutphen periode: 8-20 augustus 1983 onderdak: in het koetshuis van Voor stonden deelnameprijs: 175,- hierin begrepen: overnachting, maal tijden, verz. Leeftijd: min. 16 jaar opgave: vóór 1 mei 1983 bij Heem schut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam. Na aanmelding wordt een definitief aanmeldingsformulier toegezonden dat in volgorde van binnenkomst wordt behandeld. In tegenstelling tot andere jaren is de Tuin van Walenburg te Neerlangbroek van de familie Canneman niet geopend op de twee laatste zaterdagen van juni. De tuin is in 1983 te bezichtigen op de dinsdagen van 31 mei, 28 juni, 26 juli en 23 augustus van 10-12 en van 15-17 uur. BOUWKUNDIG INGENIEUR RES TAURATIE met ervaring zoekt werk in de restauratiesector, 32 jaar, oplei ding: LTS, MTS, HTS en TH-bouw- kunde. P. W. M. van Velzen, Koninginne- pad 4, 2635 JA DEN HOORN.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 14