fn^m 1 j li- - j!_ i i - -58hs 45 jïjfe.:'xVi*v V$*% \^- '4 'S t Ur i -vsr-r -Ml a.v,-- vl 'ïj«-! numenten en de advisering over monumen tenzorg in zijn algemeenheid. Eerst iets over de samenstelling van de com missie. In de eerste plaats is de gemeente zelf hierin vertegenwoordigd. Oorspronke lijk was gedacht aan de gemeente-architect. Bij gebreke daarvan tot nu toe hebben B. en W. het hoofd van de afdeling bouwkunde en volkshuisvesting van de dienst der gemeen tewerken benoemd. Voorts is er een verte genwoordiger van de provinciale monumen tencommissie in de persoon van de heer Mooibroek, secretaris/deskundige van de provinciale commissie. (Zie ook het artikel over de Gelderse monumentenzorg van de hand van de heer Mooibroek in Heemschut jrg. 1981, blz. 144 e.v.). Hij is de man die onder meer de technische omschrijvingen van de objecten maakt. Als derde heeft zit ting in de commissie een vertegenwoordiger van de plaatselijke architecten, daartoe voor gedragen door de kring B.N.A. Van de com missie maken verder deel uit de conservator van het Historisch Museum en een vertegen woordiger van de plaatselijke bevolking, wiens belangstelling op dit terrein bekend Loolaan 24. Statig landhuis uit 1842, dat wegens zijn schoonheid en bouwstijl medebepalend is voor de karakteristiek van de Loolaan. Ook de berging/bakhuis, hekken en de tuinindeling zijn nog oorspronkelijk. grote betekenis voor de bevolking'. Die toe voeging bleek in de Apeldoornse praktijk erg belangrijk. Eerlijkheidshalve moet hieraan worden toegevoegd dat we, op het moment dat we de verordening ontwierpen, geen idee hadden in welke gevallen we dat criterium van stal zouden moeten halen. Als voorbeeld .kan de geschiedenis van het Echoputhuisje genoemd worden. De Echoput, in 1810 op last van Lodewijk Napoleon gegraven, werd in de afgelopen decennia veelvuldig bezocht door op school reisje zijnde kinderen. Eén voor één mochten die kinderen, maar ook volwassenen, in die put roepen 'Wezel'. Na zich door de echo te hebben laten uitmaken voor ezel, nuttigde men in het plaatselijk restaurant een glaasje limonade. Boven en om de put staat een in 1905 ge bouwd huisje zonder bijzondere schoonheid, maar dat wel een grote gevoelswaarde blijkt te hebben. De exploitant van het nabijgelegen restaurant wilde om hier niet ter zake doende redenen het huisje slopen. Gelukkig vóór de realise ring van zijn plannen werd zijn voornemen bekend en veroorzaakte een stroom van pro test uit de plaatselijke bevolking. Betoogd werd dat de echoput de echoput niet meer zou zijn als het huisje weg was. Ook zou de echo verloren gaan bij een put zonder huisje, mede als gevolg van het voorbijrazende ver keer. Gevolg: het huisje is als van grote betekenis voor de bevolking op de gemeente lijke monumentenlijst geplaatst. Triester ge volg is dat de exploitant het huisje afgesloten heeft en dat de put alleen tot leven te brengen is op afspraak. Genoemd criterium kan natuurlijk ook ge bruikt worden voor het plaatsen van gedenk tekenen op de lijst, hetgeen dan veelal in 'combinatie met het genoemde criterium, de geschiedkundige herinneringen, kan ge schieden. Het is natuurlijk prachtig om een aantal ken merken te kunnen hanteren die bij de beoor deling van de vraag of iets beschermd moet worden bepalend zijn. Het is echter in de praktijk erg moeilijk om aan die criteria in houd te geven. De Bond Heemschut heeft in zijn nota 'Enige problemen bij de bebouwing in een historische omgeving' normen ont wikkeld die kunnen worden gehanteerd om te bepalen of een object waardevol is. (Deze nota is integraal opgenomen in 'Heemschut' jrg. 1979, blz. 96 e.v. en komt uitgebreid ter sprake in het artikel 'De gemeentelijke Mo numentenverordening' in het afgelopen fe bruarinummer van Heemschut). De monümentencommissie Apeldoorn ging niet van start met een duidelijk uitgewerkt normenstelsel in de hand. Die zijn in de praktijk gegroeid. Achteraf blijkt dat - hoe wel meestal niet expliciet genoemd - de nor men van de Bond Heemschut in Apeldoorn voor een belangrijk deel werden toegepast. MONUMENTENCOMMISSIE Zoals opgemerkt, regelt de Apeldoornse ver ordening ook de instelling van de monumen tencommissie en de samenstelling daarvan. De commissie heeft tot taak de gemeenteraad en B. en W. op vérzoek of eigener beweging voor te lichten en te adviseren over de uit voering van de verordening en over al datge ne wat in het belang is van de gemeentelijke monumentenzorg. Onder dat laatste valt bij voorbeeld ook de advisering over subsidie aanvragen voor de restauratie van Rijksmo- ADVISERINGSPRAKTIJK De commissie is haar activiteiten begonnen in augustus 1977. In de eerste 3 jaar is de commissie erin geslaagd 85 objecten, meren deels woonhuizen, op de gemeentelijke mo numentenlijst te krijgen. Overigens werden tegen verschillende plaatsingen beroep schriften bij de raad ingediend. In het begin werden er uit de burgerij en vanuit allerlei gemeentelijke diensten zo veel objecten aangedragen dat de advisering niet bepaald gestructureerd verliep. Er was eer der sprake van een ad hockerig gedoe. Zo langzaam aan werd echter een beetje zicht op de grote lijnen verkregen en wordt de ge meente wijk voor wijk bekeken. Dat er in eerste instantie weinig structuur in zat is de commissie wel eens opgebroken. Een advies over een enkel pand waarvan de commissie had vernomen dat het gesloopt zou worden, werd bijv. door B. en W. niet overgenomen, omdat daarbij niet was geke ken naar omringende vergelijkbare panden. Of de commissie al betoogde dat het betref fende pand wel gesloopt zou worden, het mocht niet baten. Het pand is dus gesloopt. Van het college wel begrijpelijk. Dat is per slot van rekening politiek verantwoordelijk voor het monumentenbeleid. Er is ook een plaatsing op de lijst in beroep ongedaan ge maakt door de gemeenteraad op grond van gebreken in de motivering. Het betrof een winkelpand in een winkelstraat, waar ook andere nog aardige panden aanwezig zijn, maar waarvan meestal de onderpui gemoder niseerd is en het karakteristieke alleen in de bovengevel is overgebleven. Na uitgebreide beschouwingen is de commissie tot de con clusie gekomen dat het weinig zinvol is die restanten op de lijst te plaatsen, hoewel daar toe formeel wel de mogelijkheid aanwezig is, gezien de Kroonjurisprudentie op grond van de Monumentenwet.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 11