Heemschut akfie Munnekezijl Bredevoort Amsterdam 11 Naar aanleiding van de bestaande vemieu- wings- en verbredingsplannen voor de brug bij de oude uitwateringssluis te Munnekezijl, schreef de Bond Heemschut het volgende aan G.S. van Friesland: Gezien de samenhang met de brug, zal onder houd aan de uit 1882 daterende keersluis, die sinds de afsluiting van de Lauwerszee in we zen niet meer functioneert, ook niet achter wege kunnen blijven. Het is echter niet on denkbaar dat daarom tot afbraak van deze sluis zou worden besloten, maar dat moet ernstig worden betreurd. Het betreft hier im mers - in de dubbele betekenis van het woord - een waterbouwkundig kunstwerk van grote allure en historische waarde. Dit ambachte lijke waterbouwkundige monument manifes teert hier, in samenhang met de in het omrin gende fries-groningse land aanwezige oude waterkeringen, de strijd van de mens tegen het water. Daarom pleiten wij ervoor, dat bij vernieuwing van de brug de hechte samen hang tussen sluis en brug wordt gehandhaafd, waarbij de sluis zal dienen te worden geres taureerd. In samenhang daarmee dienen o.i. tevens maatregelen te worden getroffen ter bevordering van de terugkeer van de verdwe nen bebouwing in de nabijheid van het slui- zencomplex op het zg. eiland. De verschui ving van de bebouwing naar het noord-wes ten van Munnekezijl, heeft naar onze mening niet geleid tot een fraai en kenmerkend dorps beeld, hetgeen het daarvoor wel geweest is. Van de gelegenheid maakten wij voorts ge bruik de aandacht van GSte vragen voor het doorgraven, c.q. afgraven van delen van oude dijken of slaperdijken, dat hier en daar valt waar te nemen. Als deze activiteiten niet door geëigende planologische maatregelen worden tegengegaan, zal er langzamerhand grote schade worden aangericht aan het land schap en de daarin zichtbare historie. Heemschut is in Bredevoort (gemeente Aal ten) in actie gekomen tegen sloopplannen voor het oude burgemeestershuis St. Bemar- dus aan 't Zand. Bemardus doet dienst als rustoord voor 25 bejaarden. Het gebouw, een gemeentelijk monument, zou eerst gerenoveerd worden, maar de Interkerkelijke Stichting die het be heert, zegt met 2,4 miljoen niet te kunnen uit komen. 'Vooral niet, vanwege de hoge ka- mers, waarvan het plafond drastisch omlaag moet om stookkosten te besparen'. Een op knapbeurt kost volgens de Stichting daardoor 6 ton meer. Van die eerder voor renovatie begrote 2,4 huisvesting van de 25 bejaarden in gevaar te brengen. Want.daarmee wordt in het toe ristenstadje van 1.700 inwoners voortdurend geschermd. De Interkerkelijke Stichting vaart zo stevig op het nieuwbouw-kompas dat alle alterna tieven voor onbetaalbaar worden gehouden. Aangepaste nieuwbouw met behoud van het historische burgemeestershuis zou niet kun nen, evenmin totaal vervangende nieuw bouw met behoud van de historische straatge vel aan 't Zand. Toch is er een lichtpuntje in het financiële probleem. Van de 6 ton verschil tussen Het bedreigde oude burgemeestershuis St. Bernardus in Bredevoort. miljoen kan wel vervangende nieuwbouw worden gerealiseerd en daarop koerst de Stichting nu af. Een streven, waartegen zo wel de Gelderse monumenten-commissie als de Bond Heemschut zich verzet. B. en W. van Aalten, die voor Bredevoort de laatste jaren een voortvarend monumenten beleid voeren, zijn ook al weinig ingenomen met de afbraakplannen. Het college is ge ruime tijd in overleg met de Interkerkelijke Stichting om 'deze aanslag' op het stadsge zicht te voorkomen. Huize St. Bemardus omvat een uit 1764 date rend burgemeestershuis in classisistische stijl, met aangepaste vleugel van recenter da tum. Het geheel is onmisbaar in de histori sche gevelwand van de noorzijde van het dorpsplein 't Zand, waarop tal van kronke lige straatjes uitkomen. Het te beschermen stadsgezicht Bredevoort - vroeger een belangrijke vesting op de grens van Gelre en Münster - omvat 13 rijksmonu menten en meer dan 80 panden op de ge meentelijke monumentenlijst. De sloopplannen voor St. Bemardus staan in schril contrast met de talrijke restauraties in Bredevoort van de afgelopen jaren. De 2 plaatselijke belangen-verenigingen, die zich zó vóór dit stadsherstel hebben ingezet, be rusten dit keer in de afbraak-voornemens. Ook al omdat ze bang zijn de toekomstige nieuwbouw en renovatie zou de helft (3 ton) uit een gemeentelijk reserve-potje kunnen komen. Aaltens burgemeester Bekius zegt dit bedrag 'met veel pijn en moeite bij elkaar te kunnen krijgen. Maar waar ik die andere 3 ton vandaan moet halen weet ik echt niet' al dus de heer Bekius, die eerder het spoorsta tion in zijn gemeente van de sloper redde. Toch blijft Aaltens burgemeester, nu mede gesteund door Heemschut, het proberen. 'We geven de moed niet op. Sloop van Ber nardus zou een ondermijning zijn van het te beschermen stadsgezicht. Bredevoort is dat niet voor nietsr.l. Naar aanleiding van de plannen zoals die de afgelopen maanden werden ontwikkeld voor de restauratie en renovatie van het bekende Begijnhof, richtten wij ons tot verschillende daarvoor verantwoordelijke instanties. Nadat tot voor kort echte restauratieplannen werden opgesteld, waarbij het uitgangspunt was ook de karakteristieke aspecten van de interieurs te bewaren en eventueel op ondergeschikte wijze aan te passen, kwam steeds meer de na druk te liggen op herstel van de 'casco's' van de huizen, waarin dan 'typen' inbouwpakket- N.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 15