Gemeente door monumentenbeleid diep in rode cijfers 10 DOESBURG ZET RESTAURATIES OP LAAG PITJE Het Oostgelderse Doesburg heeft het zeer voortvarende restauratiebeleid van de afgelopen jaren op een zacht pitje gezet. Doesburg is één van de vele gemeenten in Nederland die met de restauratie van monumenten in financiële problemen is gekomen. Oorzaak is niet alleen de lege monumentenpot bij CRM, maar bovenal het inzakken van de huizenmarkt. De gemeente, die 150 monumenten telt, 'kocht tot nu toe steeds panden aan die voor restauratie in aanmerking komen en deed ze dan, na de opknapbeurt, in de verkoop. Dat systeem werkte voorbeeldig tot enkele jaren geleden de woningmarkt instortte. Aankoop- en restauratie-kosten kwamen er in Doesburg ten enenmale niet meer uit. Gerestaureerde panden stonden vele maanden, soms wel een jaar, leeg. EEN MILJOEN VERLOREN Op de laatst gereedgekomen restauratie van acht panden binnen het beschermde stadsge zicht is, aan- en verkoop meegerekend, één miljoen verloren. Het verlies is inmiddels met een lening gedekt, maar de gevolgen blijven 40 jaar lang op de begroting zicht baar met een jaarlijkse last van 100.000 gulden. De toekomst biedt een nog grauwer perspec tief door de andere wijze waarop het Rijk de algemene uitkering wil regelen aan de ge meenten. Niet meer op basis van het aantal inwoners (Doesburg heeft er bijna 10.500), maar op grond van het bebouwingsopper vlak. Die andere opzet valt samen met een afbouw in 10 jaar van de voor Doesburg zo belangrijke verfijningsuitkering voor histori sche stadskernen. Hoewel compensatie plaats vindt, dekt dit bij lange na niet het verlies, vergeleken met de huidige inkom stenbron. De strop is, uitgesmeerd over die 10 jaar en teruggeprojecteerd op de huidige situatie, nu al één miljoen 46 duizend gulden per jaar. ARTIKEL-12-GEMEENTEN Al die tegenvallers bij elkaar geteld, maakt het zo vaak voor heel Oost-Gelderland ten voorbeeld gestelde Doesburgse monumen tenbeleid plaatselijk niet langer verkoopbaar. De gemeente dreigt af te glijden naar de artikel-12-status en dat is niet erg als het Rijk de financiële verantwoordelijkheid daarvoor maar wil accepteren. Dan kunnen de ook miljoenen vergende restauraties van beeldbe palende en beeldondersteunende objecten rustig doorgaan, in plaats Van de kaalslag- en nieuwbouw-invulling, waartóe nu - noodge dwongen - is besloten. Het gemeentebestuur heeft vorig jaar, bij het uitbrengen van de begroting, een proefballonnetje opgelaten, maar Den Haag trapte niet in de gezochte rijkshulp-status om de restauraties veilig te stellen. De pil; is bitter: enkele niet-beschermde ob jecten yan beeldondersteunende waarde gaan nu plat. Voor drie sterk vervallen woningen in de Heerenstraat (nrs. 7, 9 en 11) is geen redding meer mogelijk, ondanks de geldende restauratieplannen. Er komt, in een aange paste sfeer, nu woningwet-nieuwbouw voor één- en tweepersoonshuishoudens. NAUWELIJKS ANDERE KEUS Doesburg levert in op het door Van Walsum (thans jburgemeester van het naburige Rhe- den) zo grondig in de jaren zeventig opge bouwde monumentenbeleid. De gemeente heeft, in deze tijd van econo misch^ malaise nauwelijks andere keus. Steeds j luider worden de protesten vanuit de bevolking over het langzamerhand als 'hob byisme' uitgelegde, allesoverheersende mo numentenbeleid van de laatste jaren. En dat dan in| vergelijking tot de geringe aandacht voor andere noodzakelijk geachte voorzie ningen. Er wordt bijvoorbeeld al jaren ge klaagd over het ontbreken van een cultureel centrum. De jeugd heeft, omdat de gemeente niet in de leemte Ikon voorzien, heel provisorisch haar eigen ontmoetingsruimten gecreëerd. Plan nen van gemeentezijde voor beter onderdak zijn er eindelijk, maar nu is er weer hoofd pijn over de inrichtingskosten. Ook de huis vesting van buitenlandse arbeiders laat te wensen over omdat er geen geld is om op de behoefte in te spelen. Doesburg stapt nu over op wat wordt om schreven als een 'selectief beschermingsbe- leid'. Eind september hechtte de gemeente raad zijn goedkeuring aan het overeen komstige voorstel van burgemeester en wet houders. SLOOPVERGUNNINGEN AKELIG DICHTBIJ De praktijk is dat de urgente restauratie van een tiental monumenten in gemeente-bezit voorlopig op de lange baan wordt gescho ven. 'Voorlopig', maar misschien wel voor 'altijd', want bij opknap moet in elk geval zekérheid bestaan dat de gemeente er niets op toelegt om de schuldenlast niet verder te laten oplopen. Omdat er ook in die tien pan den heel wat is geïnvesteerd kan dat in een enkel geval de aanvraag om een sloopver gunning akelig dichtbij brengen. Nu zijn het nog onbeschermde bouwkarakte- ristieken die worden platgewalst, straks mis schien wel de beschermde monumenten. Het antwoord op zo'n ongunstige ontwikkeling zal in de eerste plaats uit Den Haag moeten komen. Doesburg zelf heeft, een enkele slip per daargelaten, de afgelopen 12 jaar heel wat goede wil getoond. Nu het er financieel echt op aankomt, voelt het oude IJsselstadje zich danig in de steek gelaten. Rob Lureman Documentatie: Raadsstukken gemeente Doesburg, telefonische informatie gemeente secretarie, historisch archief dagblad De Gelderlander/Doetinchem, artikelen De Graafschapbode/Doetinchem. De drie pandjes, van beeldondersteunende waarde, aan de Doesburgse Heerenstraat die tot afbraak zijn gedoemd. Het restauratieplan belandde, door de financiële noodsituatie, in de prullemand. Foto: Henk Westerveld, Aalten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 14