Gaten vul-plan voor f 25 miljoen valt J J goed 166 MEPPEL RICHT BINNENSTADSBELEID OP BEHOUD EN HERSTEL 'Met een structuurplan als dit is het heel goed mogelijk onder zich wijzigende omstandighe den voor langere tijd een (ruimtelijk) binnenstadsbeleid te voeren, gericht op de Inspraaknota Struktuurplan Binnenstad. Het uiteindelijke plan moet nog door de gemeenteraad worden aanvaard, maar het voorontwerp is bij de bevolking van Meppel goed ontvangen. Ook de provinciale commissie van de Bond Heemschut is zeer ingenomen met het plan, waarmee het slopen, dempen en grootschalig bouwen in de Meppeler binnenstad tot het verleden lijkt te behoren. In zijn algemeenheid, zo stellen B. en W. vast, liggen de inspraakreacties meer in de sfeer van aanvullingen en op- of aanmerking en hebben zij minder het karakter van fundamentele kritiek. Het structuurplan binnenstad Meppel werd medeopgésteld door Buro Vijn uit Oenkerk (Fr.) rende tuin, de bedrijfswoning. In 1834 werd het bedrijfsensemble sterk verbouwd, waar bij in grote trekken de situatie en het stads beeld ontstonden zoals die tot de sloopactie is blijven voortbestaan. Nadat de oorspron kelijke functie was verloren gegaan, vond een passende opvolger in de vorm van een smederij er daarna zijn behuizing. Ook die bedrijvigheid verdween en de ermee samen hangende ernaast liggende travalje - paar denhoefslagerij - werd in 1961 afgebroken. Deze aardige - qua karakter onstedelijke - plek, waaraan de op het binnenterrein aan wezige hoge bomen extra charme verlenen, had geen duidelijke functie meer en dus liet iemand er zijn oog op vallen en ontwikkelde er genoemde plannen voor. Maar de recente kaalslag had niet hoeven, en mogen, gebeu ren als de verschillende betrokkenen waren uitgegaan van het behoud van de bestaande waarden. Zo had de gemeentelijke dienst bouw- en woningtoezicht die de eigenaar begin sep tember dit jaar aanschreef om voorzieningen voor de winter te treffen, zoals het repareren van de daken, aan deze eisen moeten vast houden, zodat geen sprake had kunnen zijn van een alternatief in de vorm van (onwetti ge) sloop. Dat vervolgens het gemeentelijk monumentenbureau, dat ook op de hoogte was, de sloop van deze rijksmonumenten gedoogde, zonder voorafgaand overleg met de Rijksdienst voor Monumentenzorg en zonder te onderzoeken of de bouwkundige staat van de pandjes wel tot zo'n rigoureuze aanpak aanleiding gaf, is onbegrijpelijk. Dat niet eens eisen die op herstel gericht zijn, zoals het zorgvuldig op het terrein zelf op slaan van afkomend materiaal, werden ge steld rechtvaardigt de conclusie dat het ge meentelijk monumentenbureau bijzonder on zorgvuldig heeft gehandeld. Heemschut richtte zowel aan het Amster damse gemeentebestuur als aan de Minister van C.R.M. verontwaardigde brieven. De gemeente verzochten wij om opheldering over de hoogst onduidelijke besluitprocedu- re, de Minister om de principiële kanten van de gang van zaken te onderzoeken. Het is toch te gek als door de overheid zelf de indruk gewekt wordt dat verwaarlozing van monumenten lonend is! Ook de door de buurtgroep aan de Minister gerichte petitie, waarin hem gevraagd wordt die stappen te doen die tot herbouw kunnen leiden, verdient aandacht (belangrijk afgeko men materiaal zou namelijk nog niet verlo ren zijn). Daardoor zou in de voormalig stadsmetseltuin een buurtfunctie, zoals een kinderboerderij, gevestigd kunnen worden. Decentralisatie van (delen van) de monu mentenzorg naar lagere overheden, waarbij gemeenten de ruimte krijgen voor een eigen beleid, achten wij op zich een goede zaak. Wij hopen dan ook, dat diegenen die kritisch tegenover een dergelijke decentralisatie staan niet nog een keer zo in het gelijk ge steld zullen worden. j. b.-r. De historie van Meppel gaat terug tot in de twaalfde eeuw, toen boeren een nederzetting stichtten op de zuidelijke rand van het Drents plateau en oostelijk van het Overijsselse laag veengebied. In de late middeleeuwen ontwikkelden zich vanuit de agrarische be woning een aantal buurtschappen, waarvan naast Meppel zelf, Oosterboer, Tweeloo en Hesselingen tot de oudste behoren. Door de ligging op een knooppunt van vaarwegen, te weten de Reest, de Wold Aa en de Havelter Aa kon Meppel zich omstreeks halverwege de vijftiende eeuw sterker dan de andere buurtschappen ontwikkelen tot een overlaad- plaats voor turf uit Drenthe. Met de instelling van een markt in 1460 werd duidelijk de ontwikkeling naar een meer ste delijke handelsplaats ingezet. Sinds het be gin van de zeventiende eeuw werd het beeld steeds sterker bepaald door woon- en pakhui zen in min of meer gesloten bebouwings- wanden langs enkele wegen: de weg naar Zwartsluis, de weg naar Ruinerwold en die naar De Wijk en Staphorst. De Kruisstraat en het noordelijk deel van de Hoofdstraat beho ren zo tót het meest oorspronkelijke deel van de stedelijke nederzetting. GAVE STRUCTUUR De oorspronkelijke stedebouwkundige struc tuur blijkt in grote lijnen nog gaaf aanwezig. Veel oude bebouwing is er in Meppel niet bewaard gebleven; behalve de kerk op het kerkplein nog slechts enkele zeventiende- en achttiende-eeuwse panden. Steeds meer ont wikkelde Meppel zich als een regionale ver zorgingsplaats en de groei leidde ertoe dat de stad in de achttiende eeuw als hét culturele centrum van Drenthe ging functioneren. De stadsuitleg vond nogal procesmatig plaats, aanvankelijk alleen langs de bestaan de wegen. Later werden ambachtelijke be drijven die hinderlijk waren voor het wonen in de stad, langs de rand gesitueerd. Bij 'Uit de maat schietende volumina' was een wel vaker door wijlen architekt Piet de Groot gebruikte term, maar de blokkendoos van meneer A. Heijn op de Grote Oever noemde hij 'een alle perken te buiten gaande brutaliteit op stedebouwkundig gebied'. Dergelijke uitwassen kunnen volgens het Structuurplan niet meer voorkomen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 8