Falende gemeentelijke monumentenzorg Jaargang 59, no. 11/12 - december 1982 Heemschut verschijnt lOx per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: Bemoedigend beleid in Meppel Een burgemeester lucht z'n hart Veranderende restauratiepraktijk bij Stadsherstel Foto omslag: Het orgel vanJ. H. H. Batz, 1762/64, in de Lutherse kerk te Den Haag: één van de meer dan 600 belangrijke, historische orgels die wij vooral in december horen. Redactie: J. Th. Balk, eindredacteur Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. Redactiesecretaris P. A. Hengeveld-Brand Vaste medewerkenden: A. J. Bartelds-Boshuizen, Ter Apel (Noord Nederland) D. van der Meulen, Assen (Oost Nederland) R. Lureman, Doetinchem (Oost Nederland) Drs. W. J. Pantus, Nijmegen (Zuid Nederland) G. Le Belle, Schoorl (Noord West Nederland) J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage (Zuid West Nederland) Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel.020-22 52 92 óf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Vormgeving Druk Bosch Keuning nv, Baarn 165 Het Amsterdamse centrum is weer een troos teloze plek 'rijker'. Waar tot voor kort een schilderachtig ensemble van lage bebouwing herinnerde aan de activiteiten van de stads- steenhouwerij en -metseltuin en later een smederij, rest nog een brokstuk van oud met selwerk. Hoewel volgens de monumenten wet beschermd, werden de schuurachtige ge bouwtjes plotseling met de grond gelijkge maakt. Daardoor verdween een deel van de wand van het toch al wat kale Raamplein en is de Raamdwarsstraat geen straat meer. De uitspraak in het kort geding dat de buurt- groep 'Stadsmetseltuin' - door ons gesteund - aanspande, luidde weliswaar dat de eige naar ten onrechte heeft gesloopt, maar dat verandert niets aan het treurige feit van de afbraak zelf. De 'slopende' gang van zaken rondom deze beschermde monumenten illustreert ook hoe we, als we te doen hebben met een kwaad willende eigenaar, een wettelijk af te dwin gen onderhoudsplicht ontberen. Zeker als dan de overheid - in dit geval de gemeente - ook nog niet adequaat optreedt. Al in 1976 probeerde de eigenaar een sloop vergunning te krijgen om - toen nog lucratie ve - kantoren te kunnen bouwen. Heemschut verzette zich daartegen en maakte dit ken baar bij C.R.M., waarbij wij wezen op het unieke van deze overgebleven 'bedrijfs'-mo- numenten ten dienste van de stad. De Minis ter gaf geen sloopvergunning vanwege het 'cultuurhistorische belang dat hier in het ge ding is', maar spoorde daarentegen de eige naar aan een passende bestemming voor zijn beschermde eigendom te zoeken. Tussen 1976 en september dit jaar deed deze laatste echter niets in die richting en reageer- De afgebroken schuren. De buurt maakte een jaartalgedenkbord: Monument anno 1982 voor een monument anno 1665. Foto: Elle de Wijs de vooral niet op initiatieven die reëel te exploiteren bestemmingen - zoals een res taurant - ten doel hadden. Wat hij wel deed was onlangs een nieuwe poging om het ver val dat hij niet had willen tegengaan gehono reerd te krijgen in de vorm van een sloopver gunning. Opnieuw weigerde de Minister met eenzelfde motivering, dus wisten alle partij en heel goed hoe belangrijk het ensemble uit historisch oogpunt geacht moest worden. De situering ervan tegen de laatste stadsom walling aan, was nog altijd dezelfde als die in de 17de eeuw. Het hoofdgebouw van de voormalige stadsmetseltuin - dat er nog al tijd staat - was aan de Leidsegracht gesitu eerd, met daarachter, in de ruime bijbeho- Lage oude bedrijfsbebouwing en hoge, deels ook oude, bomen gaven een ietwat landelijk karakter aan deze kant van het Raamplein. Foto: Bureau Monumentenzorg Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 7