Voorbeeld van een beschrijving van een monument in het Register Noord-Brabant Algemeen i I Noord-Brabant: Enige maanden geleden werd een provinciale Monumentencommis sie geïnstalleerd door de Gedeputeerde Drs. J. van der Hart. De commissie bestaat uit: prof. dr. H. F. J. M. van den Eerenbeemt, ir. A. van Drunen, ir. J. Weijts, A. van Liempt, drs. W. de Natris, mw. H. van Noordwijk-van Zeijl; voorzitter G. M. Scholten, burgemeester te Schijndel; secre taris: mw. drs. F. M. C. Witmer. Tot adviseur zijn benoemd: J. van Mossel- velt, mw. drs. M. Oomen en drs. W. J. H. Verwers. Na de vaststelling van een provinciale monu mentennota, een nieuwe subsidieregeling en een monumentenverordening eerder dit jaar, is dit weer een volgende stap in de ontwikke ling naar een zelfstandiger provinciaal mo numentenbeleid. Genoemde commissie (waarin vele Heem schut-deskundigen zitting hebben) zal zich buigen over de opstelling van de criteria waaraan objecten moeten voldoen om voor plaatsing op de provinciale lijst in aanmer king te komen. De Gedeputeerde sprak de hoop uit dat de commissie kans zal zien om zich van de zware taak om het nieuwe beleid meer gestalte te geven, goed zal kwijten. Onlangs werd opgericht het Landelijk Overleg Monumenten van Bedrijf en Techniek. De laatste jaren is er een groeiende belang stelling voor deze categorie van technische en industriële monumenten. Er zijn inmid dels enkele landelijke en vele lokale en regi onale organisaties in Nederland actief, ge richt op de inventarisatie, documentatie en het behoud van monumenten van bedrijf en techniek. Zonder uitzondering zijn dit particuliere or ganisaties met weinig financiële middelen maar gedragen door vele enthousiaste vrij willigers. Ondanks al deze inspanningen gaat het slecht met deze monumenten. Het ene bedrijf na het andere gaat ten onder, geld voor behoud en restauratie is er nauwelijks, hergebruik van gebouwen is financieel vaak niet haal baar en de overheid toont maar weinig inte resse voor deze tak van monumentenzorg. Derhalve een reden voor de bestaande parti culiere organisaties om krachten te bun delen. Voorzitter van het Overleg is drs. P. Nijhof van de Stichting Bedrijfsmonumenten Mid den-Holland i.o. Uitsluitend schriftelijke in formatie verkrijgbaar bij de Stichting NCM, St. Antoniebreestraat 69, 1011 HB AM STERDAM. Telefonisch is de voorzitter be reikbaar onder nr. 070-46 96 52. 181 Er bereiken ons wel eens vragen over de wijze waarop een geregistreerd monument is beschreven. Op de al lang bestaande monumentenlijsten is een dergelijke beschrijving vaak uiterst summier. Tegenwoordig wordt een pand bij plaatsing vrij uitvoerig beschreven. Als voorbeeld van zo'n beschrijving kozen we die van de neo-classicistische villa 'Bleyen- burg' te Vught, voor de bescherming waar van Heemschut zich verschillende malen inzette: 'Villa Bleyenburg'. Gepleisterd (aan west zijde, oost- en zuidgevel ook met getrokken horizontale voegen), oorspronkelijk 17de- eeuws, doch omstreeks het midden van de 19de eeuw uitgebreid en verbouwd; vijf ven sterassen breed pand met verdieping onder twee met blauwe Hollandse pannen gedekte schilddaken; gevels afgesloten met in pleisterwerk uitge voerde kroonlijst, aan de westzijde hoger opgetrokken, rijker geprofileerd en voorzien van verdiepte velden. In de noordgevel 2 vensters met 6-ruits schuiframen en blinden op de begane grond en venster met T-raam op verdieping. In de oostgevel in totaal 8 vensters met afge ronde bovenhoeken, geprofileerde stucwerk omlijsting met kuif en T-ramen en in het midden dubbele deuren met bovenlicht; tegen de noordzijde een laag uitbouwtje met gesneden gootlijst, tussen dit uitbouwtje en een oostelijk gelegen schuurtje met openge werkte, gesneden gootlijst een smeedijzeren hek met gietijzeren kolommen. Tegen de zuidgevel een vlakgedekte, later aangebouwde serre met openslaande deuren en vensters met T-ramen; op de verdieping een laag, rechtgesloten venster en een rond venster. In de westgevel op de begane grond 3 ven sters met T-ramen en blinden en een dubbele deur met bovenlicht; op de verdieping een hoger opgetrokken, door gekorniste kroon lijst met consoles afgesloten middenrisaliet met balkon, waarop twee balkondeuren uit komen, omsloten door pilasters; met ver diepte velden en erboven een hoogveld met cartouche; vensters met T-ramen, stucwerk omlijsting en afgeronde bovenhoeken; tegen de noordzijde een gedeeltelijk houten aan bouw, waarop een balkon. De westgevel van 'Bleyenburg' te Vught

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 23