Jïfo Noord-Holland Zuid-Holland /$<?3 Tentoonstelling Canisiuscollege. In maart 1979 werd de Initiatiefgroep Behoud Canisi- uscomplex opgericht die tot doel had behoud en herbestemming van het door Nicolaas Molenaar aan de Berg en Dalseweg gebouw de neorenaissance internaat van de Jezuïe- ten, uit 1898. Het is een der monumentaalste internaatsge bouwen van Nederland en werd later door A. J. Kropholler met een kapel uitgebreid (zie Heemschut 1979, p. 14-15 en 1982, p. 65). De beslissing van de Monumentenraad over plaatsing op de Monumentenlijst van het gebouw is op vrij korte termijn te ver wachten. Men is in overleg met eigenaresse, gemeente en belanghebbenden hierover. Het door de architecten ir. J. ter Horst en ir. R. Smorenburg ontwikkelde plan is gereed gekomen. Het bevat woonruimten voor on geveer 250 personen, in één- en tweeper soonseenheden. Ook eenheden voor groeps wonen en atelierwoningen zijn opgenomen. In het frontgedeelte van het grote hoofdge bouw (70 x 100 meter) zijn sociaal-culture le bestemmingen mogelijk, maar ook hier kunnen eventueel wooneenheden gereali seerd worden. Het bouwplan wordt op 7 januari 1983 door middel van een tentoonstelling gepresen teerd. Bouw, karakter, stijlontwikkelingen en -ontleningen van het gebouw worden ge toond. Ook aan het gebruik als kostschool wordt aandacht besteed. Het leeuwedeel van de tentoonstelling bestaat echter uit planteke ningen en een maquette. In een brochure wordt een en ander afge beeld en verhelderd. De tentoonstelling wordt gehouden in het Gemeentelijk Open Huis aan de Burchtstraat te Nijmegen, van vrijdag 7 januari tot en met maandag 31 januari. De brochure is verkrijgbaar via Wijkwinkel Nijmegen-Oost, Daalseweg 259, 6521 GK Nijmegen. Canisiuscollege Nijmegen 180 Laren: Over het landhuis Verwolde (nu ei gendom van de Stichting Vrienden der Gel derse Kastelen) verscheen in het september nummer van Heemschut- blz. 143) enige in formatie. Abusievelijk werd verzuimd te vermelden dat Verwolde zich in de gemeente Laren (Gld.) bevindt. Amsterdam: Weet U het nog? De redding van de restauratie van het Centraal Station? De modernisering van het Centraal Station bedreigde het voortbestaan van de unieke ruimten als restauratie en koffiekamer in het station. (Zie Heemschutnummers januari en mei 1982). Door een comité waarin ook Heemschut zit ting heeft, werden bruikbare alternatieve op lossingen aangedragen. Om in staat te zijn de ontwikkelingen goed te kunnen volgen werd een Vereniging opgericht 'Redt de restaura tie van het Centraal Station te Amsterdam'. Uw belangstelling en steun is voor de vereni ging onontbeerlijk. Meldt U aan als lid 15,-) of donateur 25,-) door storting op girorekening 4296212 t.n.v. bovengenoemde vereniging. Een sterke vereniging kan door de Neder landse Spoorwegen niet worden genegeerd. Amsterdam: In het Amsterdams Historisch Museum wordt een tentoonstelling gehouden tot en met 27 februari 1983 genaamd 'Groe ten uit Amsterdam' samengesteld uit de prentbriefkaartverzameling Schade van We strum (maandags gesloten). v Delft: In de periode van 7 t/m 28 januari 1983 zal er in de Technische Hogeschool Delft in het gebouw Bouwkunde aan de Ber- lageweg 1 een tentoonstelling plaatsvinden van het werk van de Utrechtse restauratie architect, de heer Th. Haakma Wagenaar. Het thema van de expositie wordt gevormd door torens. Uiterst nauwkeurige tekeningen van o.a. de Utrechtse Domtoren, de Jacobi- toren en torens van Zierikzee, Zutphen, Mid delburg en Weert zullen dan ook te zien zijn. Deze tekeningen hebben soms een lengte van 3,5 m. Rotterdam: In nauwe samenwerking met de afdeling Bouwkunde van de Technische Ho geschool in Delft organiseert het Bouwcen trum, Weena 700, in Rotterdam van 12 no vember 1982 tot 2 januari 1983 de expositie 'Duiker, architect van een nieuwe tijd'. De tentoonstelling over Duiker is het resultaat van een onderzoek dat studenten en weten schappelijk medewerkers van de vakgroep bouwmethodiek gedurende drie jaar naar het baanbrekende werk van Duiker en zijn com pagnons Bijvoet en Wiebenga hebben ver richt. Duiker heeft in de jaren twintig en dertig in het bijzonder het nieuwzakelijk bouwen in Nederland gerepresenteerd. Bekend werk van hem zijn het sanatorium Zonnestraal en hotel Gooiland in Hilversum, de openluchtschool in Amsterdam en het Nirwana in Den Haag. Duiker, Bijvoet en Wiebenga hebben nooit specifiek aansluiting gezocht bij een bestaan de architectuurstroming en nemen met hun werk een eigen plaats in de architectuur in. weus Gouda: De Stads- of St. Jorisdoelen van de Goudse Schutterij, uit 1763, staat sinds 1966 op de Monumentenlijst. De eigenaar, de ge meente Gouda, wil de grond, waarop het monument staat, verkopen. Sloop dreigt! En dat mag niet, het is een te belangrijk monu ment. De sloopvergunning werd daarom al driemaal geweigerd, tweemaal door de Mi nister en éénmaal door de Kroon, in novem ber 1981. Nu heeft de Vereniging Behoud Stadsschoon Gouda een nationale actie ge start met de bedoeling het gebouw te kopen en te doen restaureren door de Stichting Gouds Monumenten Fonds. De bedoeling is het pand deels te bestemmen voor woningen en de mooie zalen ten nutte te doen komen voor openbare doeleinden. De stucplafonds, de schouwen en het trap penhuis van de Doelen zijn van zeer hoge kwaliteit. Het plafond van de Schutterszaal is spectaculair. Over de geschiedenis is veel bekend. Alle (bouw)bestekken zijn nog aan wezig. Vele deskundigen op het gebied van de Monumentenzorg bevelen de actie ten zeerste aan. De aktie die bestaat uit een brief die de geadresseerde na storting van zijn/haar bij drage in tweevoud doorzendt aan andere be langstellenden wordt mede mogelijk ge maakt door een bijdrage uit het HOEGEN- FONDS van Heemschut. U lezer(es) van Heemschut kunt ook hel pen het Monument te redden. Stort minstens één gulden op giro 4186485 van bovengenoemde vereniging met ver melding 'Red de Doelen'. Wie 20,- of meer schenkt, ontvangt een verrassing!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 22