Nieuws uit de provincies I Overijssel Gelderland 179 Wilsum: De dorpskerk van Wilsum (gem. IJsselmuiden) - de oudste van Overijssel - is medio 1982 geheel gerestaureerd opgeleverd door het aannemersbedrijf Moes uit Zwolle. (Hiermee zijn in de bovengenoemde ge meente alle oude kerken gerestaureerd, zij zijn voor een deel romaans, namelijk die van Zalk, het dorp IJsselmuiden en Wilsum; de vierde van Mastenbroek is gotisch.) Boven de preekstoel blikken de 4 evangelisten - schilderingen die sedert 1582 onder de wit kalk zijn verdwenen en bij de recente restau ratie in ere werden hersteld - na precies vierhonderd jaar weer op de kerkbezoeker neer. De nog beschikbare originele tufsteen, des tijds per schip vanuit Duitsland aangevoerd, werd over de onzichtbare gebruikte baksteen heen gemetseld. Door het aangetroffen, vol ledig intact zijnde patertje en nonnetje - een klein rond dakpannenpaar - kon men de ori ginele dakbedekking afleiden. Later werd een lei-dekking toegepast waarmee ook het huidige dak is bedekt. Aalten: Het uit 1884 daterende gebouw Ire ne (zie foto), aan de Hogestraat, is medio- september onder de sloophamer gevallen. Pogingen van gemeentezijde om dit karakte ristieke pand te behouden werden gestaakt toen geen nieuwe bestemming kon worden gevonden. Alle adspirant-gebruikers haakten af omdat zij het gebouw te bouwvallig en te vochtig vonden. Het gemeentebestuur zag geen an dere oplossing dan alsnog uitvoering te ge ven aan een drie jaar eerder genomen princi pe-besluit tot afbraak. Gebouw Irene, dat een centrale plaats innam in de Aaltense ge meenschap, was gebouwd als school. Vanaf 1925 deed het dienst als verenigingsgebouw. Toen Aalten een nieuw activiteitencentrum kreeg werd die verenigingsfunctie overbo dig. Op het Irene-terrein zullen 12 woningen worden gebouwd. Uit hetzelfde Aalten komt ook verheugend nieuws. Het gemeentebestuur heeft de uit 1743 daterende havezathe De Pol aange kocht om het zwaar verwaarloosde gebouw van de ondergang te redden. De Pol is oorspronkelijk een hofhorig goed van het ambt Bredevoort. Het is een van de belangrijkste historische gebouwen van Aal ten. Gedeeltelijk is het bakermat voor de latere dorpsuitbreiding, die zich rondom de voormalige havezathe zou voltrekken. De Pol heeft anno 1982 het uiterlijk van een herenboerderij, met een hoog pannen wolfs- dak en empireramen met luiken. Het is met oude lindebomen op het voorerf en omrin gend weiland, een idyllische oase temidden van de 20e eeuwse woonbebouwing. Het Aaltense gemeentebestuur kocht het com plex aan van de erven Prins, wier financiële mogelijkheden ontoereikend bleken om het te restaureren. Er wordt geprobeerd een be stemming voor de havezathe te vinden in de sociaal-culturele sfeer. Het medio september gesloopte gebouw Irene in Aalten (Foto: Henk Westerveld, Aalten) 's-Heerenberg: Met de sloop, op 25 augus tus, van de laatste oude stadsboerderij (zie foto) is in het centrum van 's-Heerenberg een bres geslagen in de historische gevelwand van de Oudste Poortstraat. Nog in april waren er serieuze restauratie plannen voor het witgestucte complex, met herenhuisachtig woonhuis. Dat gebeurde na stevige aandrang van de Gelderse monumen tencommissie, die - op historische argumen ten - b. en w. van de gemeente Bergh bereid vonden tot heroverweging van de sloopvoor- De laatste oude stadsboerderij van 's Heerenberg, met herenhuisachtig woonhuis. Het complex, dat aanvankelijk gerestaureerd zou worden, ging op 25 augustus jl. tegen de grond. (Foto: Henk Westerveld, Aalten) nemens. Dat het uiteindelijk toch tot afbraak kwam lag aan een raadsmeerderheid, die 'nee' zei tegen het voorgestelde opknapkre- diet van een kwart miljoen. Men vond 'zo veel geld in deze dure tijd onverantwoord', temeer daar de aankoop van de boerderij (in 1978) de gemeente ook al een kwart miljoen had gekost. De (onbeschermde) boerderij had 17e- en 18e eeuwse muurresten. Gedeel ten van de funderingen dateerden uit de Mid deleeuwen. Op de plaats van de boerderij wordt nu parkeerruimte aangelegd! Winterswijk: Het Bleekhuis aan de Badweg in de buurtschap Woold is afgevoerd van de lijst van beschermde monumenten. Het uit 1892 daterende gebouwtje, waar gebleekte stoffen' werden bewerkt, is dermate tot een ruïne vervallen dat het niet meer voldoet aan de eisen van de Monumentenwet. Herstel zou neerkomen op totale nieuwbouw en dat zit er, ook al door gebrek aan financië le middelen, niet in. In Heemschutnummer 1 van januari 1981 (bladzij 7) werd reeds aandacht besteed aan de dreigende ondergang. Voor het 'Bleekers- huusken', zoals het in de volksmond werd genoemd, bestonden zes jaar geleden nog verregaande restauratie-plannen. Een textiel onderneming wilde het inrichten als ont vangst- en vergaderruimte. Met het instorten van de Winterswijkse textiel-industrie kwam ook het eind aan dit in 1966 op de monumen tenlijst geplaatste gebouwtje. R. L.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 21