Heemschutdag 1982 Indien u ook Heemschut een goed 1983 wenst, vergroot dan zijn slagvaardigheid door le den aan te brengen. Onze goe de wensen vergezellen u óók in dit opzicht. HEEMSCHUT HEEFT JUIST NtJ UW STEUN HARD NODIG! POSTGIRO 124 326 177 te worden, is onontkoombaar. Restauratie is nu eenmaal de meest arbeidsintensieve tak van de bouwnijverheid. Dat hierdoor huren ontstaan van gemiddeld 600,- per maand per woning is daardoor wel begrijpelijk. Hoewel ook Stadsherstel momenteel tracht via H.A.T.-eenheden (Huisvesting alleen staanden en tweepersoonshuishoudens) hu ren te creëren die lager dan 300,- uit komen. b. Stadsherstel restaureert niet stijlzuiver Opvallend is dat de meeste artikelen over dit onderwerp gekenmerkt worden door hun op pervlakkigheid. Bij nader onderzoek waar om iets op een bepaalde manier gebeurt en niet anders blijkt altijd een afweging te heb ben plaatsgevonden. Allereerst bij bovenge noemde instanties en vervolgens op de stei ger, waar men elke keer voor nieuwe verras singen staat. Tevens blijkt dat 20-jaar oude restauraties gerelateerd worden aan de huidi ge normen. Stadsherstel is opgericht uit ongerustheid over de city vorming, welke omstreeks 1950- 1960 door de gemeente werd gestimuleerd. Vele bankgebouwen en bedrijven werden naar de binnenstad gelokt, wat uiteraard ten koste ging van de woongelegenheid en de vernieling van veel waardevolle panden. In een recente nota van de Amsterdamse Kamer van Koophandel staat dat de binnen stad een grotere woonfunctie heeft gekregen, maar dat het aantal bedrijven terugloopt. Zou Stadsherstel dan toch geslaagd zijn in zijn opzet: een bijdrage te leveren aan herstel van de woonfunctie in de historische binnen stad? Jaap van der Veen De afgebeelde foto's zijn van: Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg, Stadsherstel, Maarten Brinkgreve en Nick Mostaard 1) 'Mens en Monument', ledenprijs 19,50 23,- incl. porto) De kalender 1983 van de Vereniging Vrien den van Amsterdamse Mij. tot Stadsherstel toont restauratiefoto's van div. stadia, details en bouwtekeningen van de grote diversiteit van het monumenten bezit. Deze is af te halen a 10,- bij Heemschut, Korenmeters huis, Nieuwezijds Kolk 28 öf bij Stadsher stel, Keizersgracht 462. De Heemschutdag op 11 september jl. werd begunstigd met mooi weer, hetgeen de orga nisatoren in verband met het vele wandelen in Breda en Bergen op Zoom zeer verheug de. Na de openingstoespraak van voorzitter de heer G. K. J. M. Hamm, die zich voor al toelegde op de decentralisatieplannen van de overheid ten aanzien van de monumenten zorg, heette wethouder J. van Asseldonk de deelnemende Heemschutleden welkom. Hij memoreerde het vorige bezoek van Heemschut aan Breda, 26 jaar geleden, toen geconstateerd werd dat met name het Begijn hof er slecht bijstond. Dit hof is nu geheel gerestaureerd en wordt afgerond door de res tauratie van de Waalse Kerk. Daarnaast is de afgelopen jaren een groot aantal monumenten gerestaureerd. De wethouder moest echter constateren dat het aan beleid heeft ontbroken. De gemeente Breda heeft thans een beleidsmedewerker monumenten aangesteld, die tot taak heeft het coördineren en stimuleren van activi teiten. De plannen van de gemeente bestaan uit: - Meerjarenplanning beschermd stadsge zicht Breda en Ginneken - Gemeentelijke monumentenlijst. Deze beleidspunten zijn vastgelegd in de no ta 'Anders omgaan met monumenten'. Bij de uitvoering van plannen is de hulp van organi saties en stichtingen die de gemeente op haar fouten wijzen en haar attenderen op bedrei ging van monumenten onontbeerlijk. De wethouder verwacht dat met gezamenlijke inspanning van gemeente en organisaties Breda de aantasting van de oude binnenstad kan voorkomen. Vervolgens leidde de heer J. J. de Jong, secretaris van de Werkgroep Monumenten, het thema van de dag in met een toespraak over de meerjarenplanning voor het be schermde stadsgezicht. Tot dusver is er te weinig gedaan in Breda om de rehabilitatie van het beschermd stadsgezicht systematisch aan te pakken. Toen de binnenstad in 1967 beschermd stadsgezicht werd, was er al veel vernield en afgebroken (b.v. aan de Markt- singel, Oostzijde van het Kasteelplein en de Gedempte Haven, Red.); naar zijn mening is dit teveel de gemeentebesturen aangerekend, terwijl dezen zich conformeerden aan de me ning van wetenschappers (planologen, socio logen, stedebouwkundigen) die city-vorming in de binnenstad en verzelfstandiging van buitenwijken hoog in hun vaandel hadden staan. Nu moet vanuit de huidige situatie gewerkt worden en met bestaande subsidiemogelijk heden. Daarvoor zijn gemaakte functiekaar- ten, kwaliteitskaarten en een overzicht van een planmatige aanpak van de binnenstad waarbij als eerste de Catharinastraat aan de beurt is, enerzijds omdat hier al veel geres taureerd is, anderzijds omdat het minder pro blemen zal opleveren met name op het ge bied van eigendomsverhoudingen. Kasteel plein, dat aan de Catharinastraat grenst, is b.v. in handen van de gemeente. Deze syste matische aanpak met overheidssubsidie geldt voorlopig alleen voor monumenten en beeld bepalende panden in het beschermd stadsge zicht met de functie wonen, voor andere ge bruiksfuncties zal naar andere mogelijkhe den moeten worden gezocht. Dit is één van de problemen in Breda; in de binnenstad zijn relatief erg veel grote monu menten. Kijken we b.v. naar Leiden of Mid delburg, dan zien we daar een groot aantal woonstraten en woonwijken die monumen taal zijn. In Breda zijn kazernes, kloosters, militaire gebouwen e.d. panden waarvoor moeilijk een bestemming en dus een restau ratieplan op te stellen is. Voor deze panden moet een andere oplossing gezocht worden dan bovengenoemde subsidiewijze. Om hierop toch enigzins vat te krijgen, wil de gemeente een gemeentelijke monumen tenlijst opstellen met een onderhoudssubsi- dieregeling. Deze regeling gaat gelden voor panden die niet op de rijkslijst staan maar wel de moeite van behoud waard zijn, met name geldt het de jongere monumenten. Naar wij verwachten kunnen de binnenstad en ook 'losse' monumenten daarin en daar buiten op systematische wijze gerestaureerd c.q. behouden blijven. De rondwandeling door Breda vond plaats noodgedwongen onder leiding van op toeris me ingestelde gidsen, waardoor wat weinig Heemschut-activiteiten aan de orde werden gesteld. In Bergen op Zoom waar in het Markiezen hof de mooie collecties werden bekeken on der het genot van een verfrissing sprak op zijn beurt burgemeester drs. L. J. van de Laar Heemschut toe. Vanzelfsprekend nam deze stelling tegen het in het Heemschut nummer 7/8 opgenomen artikel waarin de monumentenzorg in Bergen op Zoom aan kritiek werd onderworpen. Mogelijkerwijs kan in een volgende afleve ring van Heemschut de stellingname van de heer Van de Laar aan de orde komen. Na zeer welgemeende woorden van dank werd de stadswandeling aangevangen onder uitstekende deskundige leiding waarna de Heemschutdag werd beëindigd. Een woord van dank aan alle organisatoren is hier zeker op zijn plaats. P.A.H.-B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 19