174 Kutfanuia RscHjen W£ST£ftSTR.« b^yArZEEL Drie fasen in de geschiedenis van de hoek Prinsengracht 646-648/Vijzelgracht 1-3-5. Restauratie rond 1970. Stedebouwkundig stadsherstel door middel van reconstructie, waarbij één van de panden met een verdieping werd verhoogd. Het probleem om in de oude stedelijke structuur passend in moderne stijl te bouwen werd omzeild. Drie fasen uit de geschiedenis van Zandhoek 14. Restauratie rond 1970. Compromis: bij deze restauratie werd de gevel wel weer 'op vlucht' gezet en in oude steen opgetrokken. T HET EIGEN BOUWBUREAU Bij een onderzoek in 1970 bleek dat een eigen bouwbureau noodzakelijk was gewor den om efficiënter te kunnen werken. Door dat men hiervoor mensen aantrok met een grote knowhow op restauratiegebied kon in feite zelfstandiger worden opgetreden. In het begin werd het eigen bouwbureau al leen betrokken bij partiële restauraties of in grijpende onderhoudsbeurten, maar gaande weg trachtte men meer greep te krijgen op restauraties die door externe architecten wer den begeleid. Zo was bijv. bij de restauratie van Reestraat 15-17 een door Stadsherstel goedgekeurd restauratieplan aanleiding tot een conflict met Monumentenzorg. Werd in het verleden de mening van architect en Mo numentenzorg gerespecteerd, in dit geval is getracht vast te houden aan de eigen stand punten. De deels gesloopte 20e eeuwse voor gevel van nr. 15 wilde Stadsherstel graag vervangen door een gevel die qua architec tuur beter paste bij de omringende bebou wing en het nog bestaande 18de-eeuwse inte rieur. Na veel correspondentie kwam ook

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 16