173 werd gekozen voor een gevel vorm, die zou aansluiten bij hetgeen in het pand werd aan getroffen. Daar de gevelbekroning hier van een kroonlijst werd gewijzigd in een klokge- vel, leek het echter alsof ook dit pand met een verdieping was verhoogd. Bij vergelij king blijkt dat dit niet het geval is. RECONSTRUCTIE Daar in het verleden omdat letterlijk stads herstel werd nagestreefd juist veel hoekcom- plexen zijn aangekocht die reeds waren ver dwenen of op het punt stonden te verdwij nen, is uiteraard meerdere malen reconstruc tie van een verdwenen situatie overwogen. Bijvoorbeeld de hoek van de Prinsengracht en de Vijzelgracht. Toen Stadsherstel dit complex aankocht in 1967 waren de drie panden aan de Vijzelgracht reeds volledig gesloopt, terwijl de onderstukken van twee panden aan de Prinsengracht, de nrs. 646 en 648, reeds een aanschrijving tot sloop van Bouw en Woningtoezicht hadden ontvangen. Dit laatste stagneerde echter, aangezien bei de wrakken nog op de monumentenlijst voorkwamen. Aan de hand van de toestand voor de sloop, die op foto was vastgelegd, werd hier besloten tot een reconstructie van de oude toestand. Hierbij werd Stadsherstel gestimuleerd door Bureau Monumentenzorg Amsterdam, dat graag zag dat de grachten- wand aan de Prinsengrachtzijde weer zou worden hersteld. Daardoor werd als het ware een tegenwicht gevormd ten opzichte van de nieuwbouw aan de Vijzelstraat. De verant woorde manier waarop de reconstructie van Vijzelgracht nr. 1 heeft plaatsgevonden is na derhand door Monumentenzorg gehonoreerd met plaatsing op de monumentenlijst. Net zoals dit complex zijn er door Stadsher stel vele gereconstrueerd. Bijv. hoek Heren straat-Keizersgracht, hoek Kalkmarkt-Bin nenkant, hoek Keizersgracht-Reestraat, hoek Korte Prinsengracht-Haarlemmerhouttuinen enz. Dat bij al deze hoeken herbouw nodig was kwam doordat deze zonder uitzondering kwalitatief in een bijzonder slechte toestand verkeerden. Meestal rustte er reeds een aan schrijving tot sloop op van B. en W., waarbij dan toestemming werd verleend om hierme de te wachten tot de subsidie was toegezegd. Waarom in alle gevallen voor herbouw is gekozen i.p.v. nieuwbouw heeft twee rede nen. Ten eerste is het doel van Stadsherstel gericht op herstel van de historische bebou wing. Door de ervaring van zo'n 25 jaar is een restauratiebureau uiteraard meer gericht op reconstructie dan op nieuwbouw. De tweede reden is, dat in het begin van de zestiger jaren nog weinig goede voorbeelden aanwezig waren van nieuwbouw, welke zich goed had aangepast in de historische struc tuur van de binnenstad. Hierdoor ging bij de keuze-afweging van een restaurerende instel ling uiteraard sneller de gedachte naar recon structie uit, omdat dan van tevoren zeker was, dat het goed zou passen in de omrin gende bebouwing. Inderdaad enigszins de weg van de minste weerstand.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 15