Oude en jongere bouwkunst vroegen aandacht in Hoorn Ifllli Uit het Korenmetershuis 171 Op 9 oktober j.1. werd voor het eerst door de Provinciale Heemschut Commissie Noord- Holland een provinciale ledendag gehouden. Als plaats werd gekozen de oude stad Hoorn. Deze keus was geen toeval. Dit jaar 1982 is de 65ste verjaardag van de vereniging 'Oud Hoorn' en de tiende verjaardag van Stadsher stel Hoorn. Voorts is 1982 het jaar waarin de restauratie van de Oosterkerk werd voltooid. De dag werd gehouden in het voormalige gebouw van de Westindische- Compagnie aan de Binnenluiendijk 2. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer A. Barendregt, op een mogelijke taak na de decentralisatie van de monumenten zorg voor de verenigingen die thans het mo- numentenbelang behartigen. Zij zullen dan meer dan ooit in de gelegenheid zijn de ge meenten bij te staan en ook bij te sturen. Ook Heemschut zal zich extra op deze taak moe ten instellen. De volgende spreker de heer N. J. Groot wees op de versieringen aan de wanden van de zaal die het huidige gebruik van het ge bouw aantoonden als loge van de Orde der Vrijmetselaren en vertelde hier wat over. Na. deze korte doch interessante uiteenzetting werden de aanwezigen geïnformeerd over een inmiddels verschenen boek over de stad 'Hoorn, huizen, straten en mensen', een ju bileumuitgave van de twee bovengenoemde instellingen.*) Aanleiding tot de uitgave was de herontdekking van in 1944 in opdracht van Monumentenzorg vervaardigde tekenin gen van 10 km straatgevels. Hierin komt dus naast de historie van de stad ook de bouwgeschiedenis van een groot aan- Deelnemers aan de provinciale ledendag op Het Houten Hoofd te Hoorn. tal panden aan de orde. De uitgave is een goed naslagwerk voor hen die meer over Hoorn willen weten. De heer J. P. van der Knaap vertelde aangevuld met dia's, welke problemen bij de restauratie van de Oosterkerk waren op te lossen. Hij wees er op dat voor het verdere voortbestaan van de kerk een goede functie-invulling onont beerlijk is. Een groot geluk is de voortreffe lijke akoestiek, die deze van de Parkschouw burg in Hoorn overtreft; Hierdoor blijkt het mogelijk druk bezochte muziekuitvoeringen te verzorgen. De heer M. Bock bracht enige opheldering over ontwikkelingen in de waar dering van de zogenaamde jongere bouw kunst. Hij bleef niet steken in het vertonen van een aantal ontwerpen, doch belichtte de filosofie achter deze nieuwe vormgeving. De consequentie van deze filosofie alsmede het gebruik van nieuwe materialen werden vertaald in de architectuur, die wij thans ken nen onder de verzamelnaam jongere bouw kunst. De hierna gevoerde discussie was een plezie rig sluitstuk van de ochtend. Doordat niet gezocht werd naar het gelijk konden de aan wezigen vele meningen ter overdenking mee naar huis nemen. De ochtend verliep in een haast magonnieke sfeer, misschien wel beïn vloed door het gebruik van de ruimte als Loge der Vrijmetselaren. De middag werd op een voortreffelijke wijze verzorgd door de vereniging Oud Hoorn. Tijdens de rondwandeling werden vele as pecten van Hoorn getoond. De gerestaureer de Oosterkerk, de koopmanshuizen aan de Veerkade, de stadsvernieuwing op de Itali aanse Zeedijk en vele prachtige gebouwen waar Hoorn rijk aan is. De dag werd beëindigd met een dankwoord van de heer Barendregt. Hierbij werd gewe zen op de bedreiging waaraan de boerderijen thans blootstaan. De commissie is voorne mens op dit punt haar aandacht te richten. Voorts werd medegedeeld dat het in de be doeling ligt volgend jaar weer een provincia le dag te houden. Na ontvangst van een Hoornse-broeder, de specialiteit van Hoorn, kon de eerste provin ciale dag van Noord-Holland worden afge sloten. ing. R. Schimmel, P. C. secretaris *)Deze uitgave over Hoorn is voor leden van Heemschut t/m 7 januari 1983 tegen geredu ceerde prijs van 79,50 (winkelprijs 99,50) af te halen bij J. Heideman, Karos 40, 1625 HP Hoorn (tel. 02290-33194, na tel. afspraak, of te bestellen door overma king van 90.50 incl. porto op Raiffeisen Bank (giro 67968) t.g.v. rek. 329709534 t.n.v. Stadsherstel Hoorn. LEDEN-VRIJWILLIGERS VOOR HEEM SCHUT! Er heeft een klein berichtje gestaan in het Heemschutnummer van maart jl. waarin de leden werd gevraagd zich als vrijwilliger te melden voor het verrichten van allerlei werk zaamheden en als zodanig bijstand te verle nen aan het secretariaat. Hierop werd door een aantal leden enthousiast gereageerd. WAT IS NU PRECIES DE BEDOELING? Het secretariaat heeft behoefte aan vrijwilli gers die hand- en spandiensten verrichten bij acties of bij voorbereiding van grote verzen dingen (b.v. van folders e.d.), hulp verlenen in stands enz. De provinciale Heemschut Commissies, die zijn samengesteld uit auto noom gekozen leden-vertegenwoordigers van de diverse sectoren uit de samenleving, zouden voor de te verrichten publiciteit en ledenwerving ook behoefte kunnen hebben aan een broodnodige vrijwillige hulpverle ning b.v. bij Kerkepad-acties, tentoonstellin gen, provinciale Heemschutdagen e.d. De leden die zich reeds meldden, hebben een formulier gekregen voor het aan ons ver schaffen van gegevens. Deze informaties zijn doorgegeven aan de betrokken provinci ale commissies. Wij missen echter nog hulpverlening in de provincies: Groningen, Drenthe en Zee land terwijl ook Friesland, Overijssel, Gelderland en Limburg nog versterking kunnen gebruiken. Meldt u zich als u enige tijd beschikbaar heejt (schriftelijk of telefonisch: 020- 225292) en wij zenden u het informatiefor mulier toe ter invulling en retournering. Op deze wijze hopen wij tevens veel mensen in Nederland vertrouwd te maken met het werk en de activiteiten van Heemschut. P. A. Hengeveld-Brand

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 13