Boeken Onlangs verscheen het Jaarverslag over 1981 van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Zoals we dat gewend zijn een uitstekend verzorgd en fraai geïllustreerd boekwerk. Voor de in monumentenzorg geïnteresseerde een belangrijke informatiebron over het ge voerde beleid op de verschillende terreinen waarop de monumentenzorg actief is. Vanzelfsprekend komt het onderwerp van de decentralisatie verschillende malen ter spra ke. Met name ook in verband met de samen stelling en het beheer van het bestand aan beschermde monumenten. Dit bestand zal door de op gang gekomen bescherming van de zg. jongere bouwkunst zeker flink groeien. Dit jaarverslag wordt U toegezonden na overschrijving van 12,50 per exemplaar op postrekeningnummer 751 ten name van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf te 's- Gravenhage onder vermelding van: jaarver slag monumentenzorg 1981, ISBN 9034600629. Het verslag van de Nationale Monumenten studiedag 1982 'Economische aspecten van het monumentenbeleid',over welke dag wij u in ons afgelopen juninummer uitvoerig be richten, is uit. Dit verslag is verkrijgbaar door storting van ƒ12,50 plus ƒ3,00 verzendkosten per exemplaar op girorekening 29.66.786 ten name van de Stichting Nationale Contact commissie Monumentenbescherming, Sint Antoniesbreestraat 69, te Amsterdam, onder vermelding van 'verslag 1982'. Monumenten en gebouwde omgeving In de 'Blauwe reeks', van de Uitgeverij van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, is met bovenstaande titel een nieuw nummer, 67 verschenen, ter vervanging van het verou derde deel Nr. 36 'De gemeente en de Monu mentenzorg' uit 1964. Met deze publicatie wordt vooral concrete informatie gegeven aan alle gemeenten over allerlei regelingen en praktische toepassin gen. Tevens bevat het boekje een nieuw mo del van een gemeentelijke monumentenver ordening. In de beide genoemde titels komen de veranderingen, die zich op het gebied van monumentenzorg voordeden, goed tot ui ting. Monumentenzorg werd een 20 jaar ge leden immers nog gezien als bescherming van monumenten op zichzelf maar wordt nu veelal beschouwd als een omgevingsvraag- stuk, waarbij de waarde van het geheel be langrijk is. In deze zin moeten op gemeente lijke niveau de beschermingsbelangen wor den afgewogen met andere belangen, en met gebruiksmogelijkheden. Voor verschillende gemeenten is dit aanleiding geweest speciale regelingen op te stellen, die in deze uitgave naast de gebruikelijke worden vermeld. De omgevingsbescherming, die in de monumen- tenverordening van Tilburg gestalte heeft ge kregen verdient bijzondere vermelding, om dat deze gemeente als eerste daarmee een bescherming van stads- en dorpsgezichten van plaatselijk belang verwezenlijkt heeft. De directe aanleiding tot de herziening van deze uitgave vormt echter de inwerkingtre ding van de wet AROB en nieuwe inzichten omtrent rechtsbescherming van burgers, die bij de plaatsing van monumenten op een ge meentelijke lijst van belang is. Een evaluatie van de situatie, die ontstaat als de gemeente lijke monumentenverordeningen niet worden herzien, is toegevoegd. De twee bijlagen bevatten eveneens gege vens van belang nl. een overzicht van rech terlijke uitspraken in geschillen over monu menten en een notitie van de gemeente 's- Gravenhage met een concept-sloopregeling. Uitgeverij Vereniging van Nederlandse Ge meenten, P.B. 30435, 2500 GK 's-Graven- hage; ISBN 90322 1243 5; 22,50 (excl. verzendkosten) E. de W. 'Prinsheerlijk', de bedrijvigheid in de Herenstraat en Prinsenstraat te Amster dam. Niet alleen het behoud van de woon functie is een voorwaarde om een binnenstad leefbaar en aantrekkelijk te houden. Ook het behoud van het bedrijfsleven in een binnen stad is zo'n voorwaarde. Daarbij dient wel de schaal van die bedrijfsbebouwing in rela tie te staan tot zijn omgeving. Is dat het geval dan blijkt het een aantrekkende werking te hebben op het winkelend publiek en een uit stralende werking op het leefmilieu in en om zo'n straat. Goede voorbeelden hiervan zijn de Herenstraat en de Prinsenstraat te Amster dam, twee kleine radiaalstraatjes tussen de Prinsengracht en de Herengracht. Hier heb ben zich in de loop van de jaren (eeuwen) huis aan huis allerlei soorten kleine winkelt jes gevestigd. De actieve winkeliersvereni ging Prinsheerlijk heeft een boekje uitgege ven, waarin al deze winkeltjes in het kort beschreven worden. Behalve hun huidige reilen en zeilen wordt de geschiedenis van ruwweg de afgelopen 80 jaar er steeds cur sief bijgeplaatst, waardoor een interessant boekje is ontstaan dat zich door de vlotte verteltrant van de schrijver Ger Fiolet, pret tig laat lézen. De vele fraaie foto's van Maarten Brinkgreve en de lage prijs, 15,— maken deze uitgave zeer aantrekkelijk. Ver krijgbaar bij Stadsboekhandel, winkels in de Heren- en Prinsenstraat en bij de schrijver Ger Fiolet, Herengracht 86. J. vd. V. Rietveld (1888-1964) Een biografie door Frits Bless. Dit boek bedoelt een inzicht te geven in het leven, het werk en de veelzij digheid van architect en meubelontwerper Gerrit Th. Rietveld. Door een groot aantal afbeeldingen op te nemen, kon in de tekst de nadruk worden gelegd op de achtergronden, het milieu, de contacten en de theorieën van Rietveld. Uitgeverij Bert Bakker Amsterdam - Erven Thomas Rap, Baarn; ISBN 90-6005-198-x; ƒ49,50. Beeld naar buiten Prentbriefkaarten rond de Amsterdamse Jodenbuurt; een selectie uit de verzameling Jaap van Velzen, samengesteld en ingeleid door drs. Joël Cahen, met een voorwoord van Judith C. E. Belinfante, di recteur van het Joods Historische Museum, te Amsterdam. Buijten en Schipperheijn (ISBN 90 6064 438 7) en Repro-Holland (ISBN 90 6472 121 6), Amsterdam, 24,75. Driehonderd jaar Plantage. Het 300-jarig bestaan van de Plantagebuurt wordt dit jaar feestelijk gevierd. Ter gelegenheid daarvan zijn onlangs onder meer twee sfinxen aange boden: een cadeau van het gemeentebestuur aan de buurt. Ook de publicatie 'Wonen en wetenschap in de Plantage, de geschiedenis van een Amsterdamse buurt in driehonderd jaar', een bundel met bijdragen van vijf au teurs, is een jubileumgeschenk. Heel ken merkend is dit het cadeau van de Universiteit van Amsterdam, waarmee de betrokkenheid van de Universiteit met de buurt zo treffend tot uiting is gebracht. Immers van de aanvang af werd hier onder zoek verricht, omdat de aanleg van de bota nische tuin daartoe de mogelijkheid bood. Ook de oprichting van Artis, waartoe in 1838 de eerste stappen gezet werden, bevor derde het wetenschappelijk onderzoek. Bei de instellingen vormden de kern van de uni versitaire instituten, die nu in de Plantage en op het Roeterseiland gehuisvest zijn. In deze uitgave over de Plantage wordt niet alleen de boeiende ontwikkelingsgeschiede nis behandeld, maar ook de buurt- en bebou wingsgeschiedenis krijgen 72 pagina's lang aandacht; tevens is voor twee andere onder zoekscentra: het Zoölogisch Museum en het Natuurkundig Laboratorium een apart hoofd stuk ingeruimd. De geschiedenis is 'bijgewerkt tot op de dag van vandaag' en in zeer leesbare vorm weer gegeven. Uit de aard van de publicatie werd de aandacht niet in de eerste plaats op detail onderzoek gericht, maar werd uit bestaande publicaties geput, terwijl de archieven meer ter completering gebruikt werden. In veel andere gevallen zal het laten verschij nen van een wijkgeschiedenis wel tot het wensenpakket blijven horen en zeker wat betreft de royale uitvoering behoort deze pu blicatie toch wel tot de uitzonderingen. Aan trekkelijk geïllustreerd, 160 pagina's, is deze uitgave van de Universiteit van Amsterdam voor 45,- bij de afdeling Voorlichting al daar en bij sommige (Amsterdamse) boeken winkels verkrijgbaar. E. de W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 12