m m '.**2 169 j#vW ':~"'"5 V.' iÉ^isiiiiÉk Heusden, toen de reconstructie van de wallen nog niet was voltooid. foto: Slagboom en Peeters, Middelburg boerderijen en een hopelijk op te knappen molen, blijkt dat de burgemeester onveran derd grote waardering heeft voor de dienst in Zeist. 'Die moet haar landelijke invloed behouden, zo niet kunnen vergroten. Vroeger hadden haar restauratie-deskundigen in hun district een vrije hand. Mijn kritiek op 'Zeist' is, dat men er de restauratiefilosofie nogal eens wij zigt. Ik vraag om een consistent beleid, dat voor iedere leek duidelijk en begrijpelijk is en een beleid op lange termijn mogelijk maakt.' NOODVERBANDEN Gerard Scholten is voorts bevreesd dat ge meenten zeer geneigd zullen zijn noodver banden aan te leggen vanwege de beperkte financiële middelen. 'Een dak regendicht maken en dan het monument de rug toeke ren, in de sfeer van: 'Voorlopig hebben we onze plicht gedaan', is alleen maar veront rustend. Nogmaals: gelden uit de algemene middelen zonder duidelijke verplichting ver sterken de stiefmoederlijke positie van de monumentenzorg en kunnen de zeer kleine groep, die voor zeer velen cultuurbesef pro beert uit te dragen, tot wanhoop brengen. Je kunt het als een illusie beschouwen, daar zet ik vraagtekens bij, als je verklaart dat monumentenzorg geïntegreerd zou moeten zijn in het gemeentelijk beleid. Lokale én landelijke overheden dienen echter blijvend de verantwoordelijkheid voor ons erfgoed haarscherp te blijven onderkennen. Decen tralisatie kan - naar ik vrees - deze visie in de weg staan.' Scholten meent wel dat de eigen verorde ningen - uitgevaardigd door gemeentebestu ren - kunnen leiden tot de invulling van zijn zojuist gelanceerde stelling. De eigen waar- depaling van een restauratie is dan mede in het geding; een gezonde zaak. In het ver lengde ligt dan een doeluitkering van het rijk voor een bepaald zorgbehoevend monu ment.' Schijndels burgemeester grijpt terug op Heusden. BEDROG VOORKOMEN Hij betoogt met nadruk, dat de restauratie- aanpak van een stedelijk ensemble volledig moet zijn. Het gaat dan mede om investerin gen van particulieren. Restauraties verhogen de aantrekkelijkheid van een wijk, van een woon-werkgemeenschap. Iedere belegger of eigenaar zal zich zeer bedrogen voelen wan neer er in zijn omgeving 'ontluisterend' wordt gebouwd of gemeentelijke monumen ten maar ten dele worden gerestaureerd. Hoewel de wedergeboorte van Heusden zich in een minder benauwend tijdsgewricht af speelde, was de totale restauratie van het stadje ook succesvol voor de middenstand, bedrijfsleven en toerisme. Hoewel deze deskundige nog veel meer re gisters opentrekt - hij wijst nog op de nood zakelijke 'franje', die helaas vaak bij totaal restauraties bewust achterwege wordt gela ten - moeten we afronden. De decentralisatie wordt - naar zijn gevoelen - een heet hangij zer in de restauratie wereld. Waakzaamheid is meer dan geboden! De massa trachten te interesseren voor monumentenzorg acht hij nuttig, maar dat schept nauwelijks verwach tingen. De gedrevenheid zal altijd bij enke len aanwezig zijn. Men restaureert sneller gebouwen dan dat men de mentaliteit van grote groepen mensen verandert. Een vechter in de Meierij van Den Bosch, met een brede sociaal-maatschappelijke be langstelling. Scholten was o.a. negen jaar voorzitter van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale, is voorzitter van de landelijke vere niging 'Het Behouden Huys', was lid van het ICOMOS (International Council on Monu- ments and Sites) en is voorzitter van de Pro vinciale Monumentencommissie van Noord Brabant. Waarnemer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 11