u. Utrecht Zuid-Holland Plaats I yly 124-019 I 143 rende gebruikte molenas, die ergens in Zuid- Holland op de kop is getikt. De restauratie zelf werd uitgevoerd onder leiding van Mo lenbouwer Herman Groot Wesseldijk uit het Gelderse Laren. RL. In 1977 werd het historische landhuis Ver- wolde - daterend uit 1776, waarin zes gene raties Van den Borch van Verwolde hebben gewoond - in eigendom overgedragen aan de Stichting Vrienden der Gelderse kastelen, die het huis geheel opknapte in de oude trant van 'upstairs-downstairs' en er een museale bestemming aan gaf. Ook de in 1926 door Hugo Poortman aangelegde tuin werd her steld volgens een beplantingsplan van Mw A. E. Canneman-Philipse. Huis en tuin zijn nu te bezichtigen tot en met de 2e zaterdag in oktober. Nadere informatie is verkrijgbaar door te bellen: 05738-1825. Heemschut's Provinciale Commissie organiseert een provinciale ledenexcursie op zaterdag 16 oktober a.s. in de stad Utrecht. Aanvang 10.00 uur. Bezichtigd zullen worden: De Statenkamer (de zaal waar vroeger de staten vergaderden), Paushuize (waar thans Provinciale Staten hun zetel heb ben), de Bruntenhof (waar één van de bewoonsters ons in haar eigen huis laat kijken), het Catharijne-convent (het Rijksmuseum voor Religieuze Kunst) en de Fundatie van de Vrijvrouwe van Rens- woude (waar de Regentenkamer wordt bezichtigd). Er kunnen met deze excursie maximaal 75 personen mee. Inschrijving (tot uiter lijk 6 oktober) geschiedt in volgorde van binnenkomst. De kosten bedragen 27,50 (houders museumkaart 25,-) inclusief koffie, thee en lunch. Een gede tailleerde routebeschrijving en nadere in formatie over de te bezoeken objecten zullen u worden toegezonden samen met uw bewijs van inschrijving. De A.N.W.B. belegt.op donderdag 25 no vember 1982 na een reeks van Recreatie studiedagen in voorgaande jaren dit jaar een symposium Recreatie en Toerisme. Het the ma luidt 'Toerisme en Recreatie bij kerend getij'. Onderwerpen van dit symposium dat plaats vindt in het Jaarbeurs congrescentrum: Ontwikkelingsmogelijkheden - beleid van de provinciale overheid - nieuwe Nationale Parken als impuls voor toerisme - de buiten landers naar/in Nederland - visie van de Ne derlandse recreant/toerist. Tevens zal een klankbeeld worden vertoond van de studiereis naar Nationale Parken in de Verenigde Staten. Nadere informatie kan worden ingewonnen bij de A.N.W.B., 's-Gravenhage, tel. 070- 264426 tst. 2454. n Gouda Het bestuur van de Vereniging Behoud Stadsschoon Gouda heeft zich erover ver baasd, dat het nieuwbouwplan van C. en A. de goedkeuring kreeg van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Hoewel het winkelcomplex wordt gereali seerd in de hoofdwinkelstraat (Kleiweg) ge legen in het C-gebied van het beschermd stadsgezicht, vindt de Vereniging, dat het stadsbeeld van historisch Gouda enorm ge weld wordt aangedaan: De totale gevelbreedte van het winkelcom plex van 72 m. is ingedeeld in zeven per ceelbreedtes van 10 m; in de invulling van de 'percelen' is wel wat variatie aange bracht, doch de indeling ervan en de materi aalkeuze (grote glas vlakken, glasal en roest vrij staal) zullen dermate storend werken, naast de grootschaligheid van het geheel, dat er van het beschermd stadsgezicht geen en kele sprake is. Schets van een deel van de voorgevel van het nieuwbouwplan van C. en A. in de hoofdwinkelstraat (Kleiweg) met een totale gevelbreedte van 72 m. foto: Goudsche Courant - Martin Droog. Behoud Stadsschoon vraagt zich dan ook vertwijfeld af, welke betekenis het predicaat 'beschermd stadsgezicht' in de praktijk nog heeft. Als belanghebbende Vereniging kon Stadsschoon het bouwplan niet tegenhouden door middel van een bezwaarschrift, daar juridisch gezien geen fouten werden gemaakt door B. en W. Ook het feit dat geen boven woningen worden gebouwd (Gouda is artikel 56 gemeente en cityvorming is uit het beleid geschrapt) werd via een ontheffing gesancti oneerd door B. en W. en G.S. van Zuid- Holland. Zo werden reeds tegen het schets- plan ingediende bezwaren ongegrond ver klaard. Als er nóch bij een gemeentebestuur, nóch bij een architect, begrip en respect bestaan voor de sfeer van een historische stad, dan staat iedere 'heemschuttende' vereniging machteloos, zo concludeert de Vereniging Behoud Stadsschoon Gouda. WAARDEBON geldig van 1 oktober t/m 31 december 1982. I Steensma: Opdat de ruimten meevieren, ISBN 90 246 4398 8 i I normale prijs 57,50 I Ivoordeelprijs 47,50 I Voor lezers van 'Heemschut' dus een tijdelijk prijsvoordeel van 10, I Deze waardebon kunt u na invulling inleveren bij elke erkende boekhandel of bij het bureau van Bond Heemschut, Nieuwezijdskolk 28, Amsterdam. Naam Straat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 25