Nieuws uit de provincies Groningen Friesland Overijssel Gelderland 142 Op 12-3-'82 kwam hier de restauratie van het op één na belangrijkste van de gemeente lijke monumenten, de toren van de A-kerk, gereed. Het werk geschiedde onder direktie van de Dienst Stadsontwikkeling en Volks huisvesting, Ir. A. Daae, B.N.A. en werd uitgevoerd door het Koninklijk Aannemers bedrijf Woudenberg-Groningen B.V. Deze in het stadsbeeld sterk sprekende toren heeft een bewogen historie achter de rug (1671 afgebrand, 1674 Herbouwd, 1710 in gestort en 1718 bouw huidige toren) en ken merkt zich door een voor ons land unieke vormgeving van de achtkantige houten met koper en leien beklede bovenbouw, waarvan het trapsgewijze verloop samengaat met halsvormig verjongde contreforten, welke laatste de gehele compositie een zekere gra tie verlenen. Als bijzonderheid van deze restauratie kan nog worden opgemerkt, dat de oorspronke lijke kleuren (oker en leikleur) werden terug gevonden en opnieuw zijn aangebracht. Een meer uitvoerige beschouwing volgt. Van een ander gemeentelijk monument, Martinikerkhof (10: het v.m. Feith-huis), is thans de eerste restauratiefase in uitvoering. De gevels, waarin ook kleurrestauratie plaatsvindt, zullen evenals het fraaie gegoten ijzeren stoephek in ere worden hersteld. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat voor thans gerestaureerde toren van de A-kerk te Groningen het Praediniusgymnasium (een beeldbepa lend pand aan de Turfsingel) een kleurrestau ratie o.l.v. Lammert Muller in voorbereiding is. Laatstgenoemde was tevens bij de hiervoor genoemde werken betrokken. Mildam: In april jl. vond de feestelijke hero pening plaats van het gerestaureerde oude kerkje door de oud-voorzitter van Heem- schut's Provinciale Commissie Friesland, de heer B. Nauta. Het Bestuur van de Stichting 'It alde Tserkje Mildaem' heeft met een zeer intensieve inzet kans gezien door middel van inteken-acties en inzamelingen, verlotingen, leningen en vrijwilligerswerk de totale her- stelkosten van 125.000,- op tafel te bren gen en de rastauratie te bewerkstelligen. Niet alleen de restauratie op zichzelf is ver heugend, vermeldenswaard is bovenal dat door particulier initiatief afbraak van de kerk is voorkomen en de bevolking gemobiliseerd werd om, uiteraard met bescheiden hulp van de overheden het monumentje weer op te knappen en een bestemming te geven. De ruimte zal gebruikt worden voor weefatelier en expositieruimten. Heerenveen: Door het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie werd een fietsron- de boekje 'Heerenveen-Oost' samengesteld, dat bijzonder uitnodigend de gebruiker wijst op aspecten van natuur- en cultuurmonu menten langs een ca. twee uur durende fiets tocht. De route voert langs of door plaatsen zoals Oranjewoud (waarvan de naam herin nert aan de bezittingen van de Oranje Nas- sau's uit de zeventiende eeuw), Katlijk, Nieuwe- en Oudshorne, Bontebok en Bo- venknijpe. In de inleiding is de ontstaansge schiedenis van het gebied waar doorheen wordt gereden, kort beschreven. Belangstellenden voor deze fietsroute en het I.V.N. worden verwezen naar: Mevrouw H. H. B. Schothorst-van Dijk Schoterlandseweg 20, 8414 LW Nieuwehor- ne, tel. 05135-1231. gevraagd, is enige maanden geleden indruk wekkend gevierd met een herinwijding. Na de arbeid van het Comité Behoud Synagoge werd de Stichting Synagoge Haaksbergen opgericht die de zorg draagt voor beheer en exploitatie van het gebouw dat, naast ge bruik door de Liberaal Joodse Gemeente Twente, ook gebruikt wordt voor cultureel/e ducatieve activiteiten. Men kan donateur worden van de Stichting voor min. 15,- per jaar door zich aan te melden bij het Secretariaat, Dekkerweg 31, 7482 NJ HAAKSBERGEN. Haaksbergen: Het herstel van de Synagoge waarvoor Heemschut's provinciale commis sie reeds geruime tijd geleden aandacht heeft interieur van de gerestaureerde synagoge te Haaksbergen, foto Het Oversticht. Lichtenvoorde: Dankzij de onvermoeibare inzet van de 'Vrienden van de Gelderse Mo len' is het gelukt de molen 'Hermien' in Lichtenvoorde een jaar na de breuk van de wiekenas (als gevolg van erosie) opnieuw aan het draaien te krijgen. Op 23 maart vorig jaar kwam het wieken- kruis met donderend geraas naar beneden. Hobby-molenaar Theo Willem Kobes (zie Heemschutnr. 6, juni '81, bladzij 107) kon het gevaarte tenauwernood ontwijken. Nu, een jaar later hebben Kobes en Tiggeloven (de andere vaste molenaar) al weer proefge draaid. De restauratie van de molen - kosten 90 mille - was, financieel bekeken, een dubbel tje op zijn kant. Vooral toen CRM het af liet weten. Het Rijksaandeel (40 procent) is nu voorgefinancierd door De Gelderse Molen en de. provinciale overheid. Een onder de hoede van stichting De Gelder se Molen door het hele land gevoerde actie bracht 14 mille op. De restauratie-kosten van de 'Hermien', een achtkantige beltmolen, konden laag gehou den worden door de hulp van vrijwilligers en het meevallertje van de in goede staat verke-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 24