ffi" m mmj 139 AMSTERDAMSE MAATSCHAPPIJ TOT STADSHERSTEL N.V. Na 15 jaar met de vertrouwde omslag waar op een trapgevel stond afgebeeld te zijn ver schenen was het jaarverslag 1981 in een ge heel nieuw jasje gestoken. (Vormgeving: Art Promotion Amsterdam bv - Jan Six). Vijf emblemen Stadsherstel in een oplopende reeks zijn mogelijkerwijs het symbool van 5 x 5 jaren van het bestaan van de maatschap pij, waarin deze steeds groter werd. Het ge plaatste aandelenkapitaal nam van 1980 tot 1981 toe van 21.900.000 tot 25.200.000,-. Aan het 25-jarig jubileum werd in 1981 enige malen aandacht besteed in 'Heemschut'. Natuurlijk hebben de economische moeilijk heden die zich in Nederland in toenemende mate voordoen bij de verschillende restaure rende instellingen tot een belangrijke terug gang in het restauratievolume geleid (aldus het directieverslag). Niet alleen wordt door deze ontwikkeling een niet te verwaarlozen bijdrage aan de stadsvernieuwing met name in de historische binnensteden aangetast, waardoor de verkrotting met alle negatieve aspecten weer toeneemt, maar ook dreigen de in de afgelopen jaren opgebouwde speci fieke organisatiestructuren met hun bijzon dere know-how te worden afgebroken. De in het Monumentenjaar 1975 geuite goede voornemens dreigen zich thans in een nega tieve richting te ontwikkelen wanneer niet spoedig oplossingen worden gevonden. Twee factoren waren er de oorzaak van dat desondanks op een bevredigend jubileumjaar kan worden teruggezien. De belangrijke res tauratie-activiteit van het object Blaeu Erf èn teruglopende rentelasten als gevolg van toe name van het eigen vermogen. Het bezit nam toe van 249 tot 261 panden. De investerin gen in restauraties namen van ruim 3 mil joen in 1980 tot bijna 5,6 miljoen in 1981 toe. Zonder voortgezette financiële over heidssteun waren deze gunstige uitkomsten niet mogelijk geweest. De directie memo reert met grote erkentelijkheid de speciale subsidieregeling ten behoeve van het Blaeu Erf-project aan de Nieuwezijds Voorburgwal te Amsterdam. Verwezen wordt naar het ju- ni-nummer van 'Heemschut' 1981, blz. 96, voor een beschrijving van dit grote project. Het gaat om de restauratie 'eerste' fase die omvat één pakhuis, twee woonhuizen en één terrein waarop zich tot 1960 een monument bevond (geheel opgemeten door Monumen tenzorg). Medio 1982 is de restauratie/recon structie van het gehele project gereedgeko men en omvat elf woningen waarvan vier voor jongerenhuisvesting. Een ander belangrijk project in 1980 aange vangen en in het voorjaar 1982 gereedgeko men is Reguliersgracht 11-13 waar, in de twee pakhuizen De Zon en De Maan, zeven wooneenheden en een proeflokaal werden gerealiseerd. De pakhuizen daterend uit om streeks 1670 zijn een kleine 20 meter diep. Beide bestaan uit vijf bouwlagen. Op de kap- verdieping bevindt zich nog het 17e eeuwse hijswiel. De voltooide eerste fase van het z.g. Blaeu Erf aan de Nieuwezijds Voorburgwal, foto: Maarten Brinkgreve. Ter gelegenheid van de restauratie kwam in beperkte oplage een kleine uitgave tot stand over deze pakhuizen met financiële steun van Bouwbedrijf A. M. H. van Beem, Klijn Dakbedekking en Reintjes 4- van Donk. P.A.H.-B. De pakhuizen De Zon en De Maan aan de Reguliersgracht worden nu bewoond. foto: Bart Wessels. Zeist: Bij het bekende Zeisterslotcomplex uit het einde van de 17e eeuw behoort een gebouw genaamd 'De Brouwerij', oor spronkelijk vervaardigd als koetshuis en stal len. In 1762 onderging het complex een in grijpende verbouwing en kreeg de functie van slotbrouwerij. Helaas bevindt het gebouw zich in een jam merlijke staat van verval zodat de tijd dringt er een nieuwe bestemming voor te vinden. Het totale vloeroppervlak bedraagt ruim 700 m2. In de onmiddellijke nabijheid van het slot, waar zich tal van culturele gebeurtenis sen voordoen, heeft de Brouwerij directe aansluiting op de slottuin met een openlucht theater. Het zou dringend gewenst zijn deze laatste nog in Nederland bestaande slotbrou werij, die eigendom is van de Evangelische Broedergemeente, weer te integreren in het sociale leven van Zeist! Iedere particuliere instelling die belangstel ling zou hebben om dit complex na restaura tie voor bepaalde doeleinden te gebruiken, kan zich verzekerd weten van de volle mede werking van de eigenaar, de Gemeente Zeist en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (immers gevestigd in een gedeelte van het gebouwencomplex aan het Broederplein te Zeist). Inlichtingen en eventueel een brochure kun nen worden verkregen bij Bureau Voorlich ting van de Gemeente Zeist (03404-87296). De romantisch gelegen 'Brouwerij' (onderdeel van het Zeisterslotcomplex), die dringend restauratie en nieuwe bestemming behoeft.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 21