138 Mastenbroek en Steenwijk en de Haaksberg- se Synagoge. Uitvoerig wordt ingegaan op de restauratie van de Onze Lieve Vrouwe Kerk te Zwolle. Helaas werden slechts drie beschermde stads- en dorpsgezichten geregistreerd in 1981. Urgent zijn echter de aanwijzingen van Zwolle, Deventer en Staphorst, die reeds jaren liggen te wachten. De Landschapscommissie voltooide in het verslagjaar een diaserie met tekst over 'boe renerven' die beschikbaar is voor vertoning. De commissie constateert dat door onvol doende kennis van en inzicht in de architec tonische waarden van landgoederen en tui nen, door veranderde functie van gebouwen en uitbreidingen daarvan, vrij unieke parken verloren gaan. Door beperking van de mid delen voor aankoop van natuurgebieden dreigt de veiligstelling van waardevolle land goederen te mislukken. Verbrokkeling van landgoederen en het verlies van cultuurhisto rische, landschappelijke waarden zal hiervan het gevolg zijn. Vooral in Twente, waar veel landgoederen niet meer door de eigenaren in stand gehouden kunnen worden, zal hierdoor veel verdwijnen. Onder meer over de dijkverbeteringplannen voor de Overijsselse Vecht brengt de com missie verslag uit evenals over de vormge ving van hoogspanningsmasten ter inpassing in verschillende landschapstypen. De heer A. A. C. Maaskant, directeur van Het Over- sticht is tevens secretaris van Heemschut's Provinciale Commissie Overijssel. NEDERLANDSE VERENIGING VAN MONUMENTENZORGERS In het februarinummer Van Heemschut 1981, pag. 33 is reeds aandacht besteed aan bovengenoemde, jonge vereniging, die de kennis inzake de monumentenzorg bij zowel de leden als het publiek wil bevorderen en de belangen der leden op het terrein van de monumentenzorg gezien vanuit de gemeen telijke optiek behartigen. Leden, wier aantal in april 1982 boven de honderd is gestegen vormen zij die geheel of gedeeltelijk werkzaam zijn bij of ten behoe ve van de monumentenzorg in Nederland. Een aantal werkgroepen (o.a. 'Voorlichting' en 'Studiedagen') ontplooide activiteiten en gestreefd werd naar kwartaaluitgave van een Nieuwsbrief, hetgeen nog de nodige proble men opleverde. De structurele ontwikkeling van de vereni ging is minder spectaculair gegaan dan ge wenst was o.a. doordat de personeel- en werksituatie bij de meeste monumentenzorg organisaties sterk te wensen overlaat (te krappe bemanning en arbeidsintensief werk) Voor kleinere gemeenten derhalve bleek het bezwaarlijk leden te leveren voor bestuur en werkgroepen. In het beleidsprogramma wil men evenwel zoveel mogelijk het accent leg gen op de kleinere gemeenten (excursies, studiedagen enz.) Voorts ligt het in de be doeling, in het kader van de te verwachten decentralisatie, in overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te komen tot opleidingsmogelijkheden voor Monumen tenzorgambtenaren bij de 'lagere' overheden op technisch en/of bestuurlijk niveau. DE VERENIGING HENDRICK DE KEYSER 'De tand des tijds houdt geen rekening met een impasse in het monumentenbeleid.' 'Omwille van het behoud van het nationaal erfgoed moet snel opgetreden kunnen wor den' 'Zulks is alléén mogelijk met een actief monumentenbeleid en een goed functione rend subsidiesysteem'. Dit zijn enige zinsneden gelicht uit het direc- teursverslag van Hendrick de Keyser. In de directe omgeving van de Vereniging worden evenwel de volgende objecten door het ont breken van financiële steun van Monumen tenzorg letterlijk met de ondergang bedreigd: Lagedijk 52/54 te Koog a/d Zaan, Markt 18 te Maassluis, Gortstraat 30 te Middelburg, Noard 5 te Workum en Oenselsestraat 50 te Zaltbommel. Voor het eerste en de laatste twee projecten, die evenals de beide andere kenmerkend zijn voor de geschiedenis van de Nederlandse bouwkunst, luidt de nood klok letterlijk in zijn laatste fase. Dankzij enkele grote projecten en tengevolge van de noodzaak om restauraties in een verhoogd tempo uit te voeren vanwege subsidietoezeg gingen gekoppeld aan vastgestelde termijn- voorwaarden werd in 1981 voor ca. 5.800.000,- gerestaureerd (vijf ton meer dan in 1980). Gelet op de financiële reik wijdte is thans reeds te voorspellen dat 1982 een belangrijk lagere, restauratieomzet te zien zal geven. Het eigen aandeel per project is schrikbarend gestegen en leidt in menig ge val tot een niet sluitende exploitatie. Van een tiental in Amsterdam, Harlingen, Hasselt, Hoorn, Leeuwarden en Kuinre gereedgeko men restauraties moeten wij volstaan met enkele in Amsterdam te noemen: Heren gracht 284, sedert 1960 is dit object waarin het secretariaat van de vereniging is geves tigd door arch. Rappange in fasen onderhan den genomen van fundering tot en met voor gevel en kappen. Helaas zullen de zaal en het trappenhuis nog geruime tijd moeten wach ten op een restauratiebeurt. Frederiksplein 10 onderging ook een algehe le restauratie (arch. E. H. Weber). In de media werd reeds gemeld dat in de slotfase het pand gekraakt werd waarbij omvangrijke schade werd toegebracht aan het nagenoeg voltooide pand. Ook andere panden van de vereniging was een zelfde lot beschoren als reactie op het feit dat maatregelen tot ontrui ming in gang werden gezet! Vermeldens waard is ook dat voor het pand Herengracht 476 een goede beslemming werd gevonden, nl. de vestiging van het secretariaat van het Prins Bernhard Fonds die het vruchtgebruik kocht voor een periode van 30 jaar. Herengracht 476: het z.g. huis van Juffrouw Mirandolle; hier zetelt thans de Stichting Prins Bernhard Fonds, foto: archief Hendrick de Keyser.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 20