137 Een korte terugblik op de startperiode, eind 1977, waarbij de werkgroep werd opgericht tegen de achtergrond van bedreigingen die zich in de Lopikerwaard afspeelden, leert dat er door vrijwilligers reeds heel wat werk werd verzet. Ook op bestuurlijk gebied werd hiervan waardering ondervonden en er zijn inmiddels aktiviteiten ontplooid, waarvan de noodzaak duidelijk werd bewezen. De sub groep Monumenten (1978) is begonnen met het inventariseren van bestaande waarden. Men houdt zich bezig met inventarisatie en documentatie van gegevens via foto's, dia's e.d. waaraan onderzoek is verricht, dat re sulteerde in een rapport 'Verdwenen mo lens'. Ook werd per gemeente een inventari satie gemaakt (monumenten van bedrijf en techniek), een artefactenkaart en lijst met objecten; van oude molenplaatsen, vesting werken, onverharde wegen, boerderijtypen en historisch-geografische restanten. In samenwerking met de T.H.-Delft is on derzoek gedaan naar bouwtypologie van boerderijstroken in Cabauw. Ook het aktuele behoud van monumenten wordt nagestreefd; het behoud van oude gemalen, een meubel fabriek (IJsselstein), oude bruggen etc. wordt in overleg met gemeenten bekeken. Op het gebied van planologie volgt de werk groep kritisch de ontwikkelingen van streek- en bestemmingsplannen in de Lopikerwaard. Met name ten aanzien van de bestem mingsplannen voor het buitengebied, levert de werkgroep gevraagd of ongevraagd, in breng op het gebied van natuur- en landschap en cultuurhistorische zaken. Een tentoonstelling 'Lopikerwaard, bedreigd landschap' werd in 1980 opgezet, die achter eenvolgens werd opgesteld in Oudewater, Montfoort, IJsselstein en Lopik. De heer D. A. de Haan, bestuurslid van de stichting, is tevens een actief lid van Heem- schut's Provinciale Commissie Utrecht. 'VIJF DORPEN IN 'T GROEN' Oosterbeek, Wolfheze, Renkum, Doorwerth en Heelsum. In chronologische volgorde zijn de verenigingsactiviteiten opgenomen in het jaarverslag 1981, waarvan enige in het oog springende wapenfeiten zijn: - een jaarvergadering op het Everwijns- goed, de boerderij die met sloop werd be dreigd en ten behoeve waarvan, met succes, op alle fronten geageerd is om het behoud van het fraaie complex veilig te stellen; - het instellen van een kroonberoep tegen de bebouwing ten Noorden van de Bennekomse weg; - de bijeenkomst van politieke partijen over het 'zorgenkind' Heveadorp. De monumenten-werkgroep heeft'in het ver leden nogal wat werk verzet met het aanleg gen van een lijst van cultuur-historisch waar devolle objecten in de gemeente. Deze lijst heeft als aanbeveling gefungeerd voor de ge meentelijke monumentenlijst, die enkele ja ren geleden als voortvloeisel van de Ge meentelijke Monumentenverordening is op gesteld. Daarnaast heeft de monumentenwerkgroep geijverd voor het behoud van panden als 't koetshuis van Hartenstein, het Everwijns- goed, de boerderij aan de Weverstraat, de rieten kapwoningen in Heveadorp, een en ander met wisselend succes. Het jaarverslag geeft een overzicht van de geregistreerde monumenten in de vijf dorpen en beschrijft de gevolgen van plaatsing van panden in het Register van Beschermde Mo numenten. STICHTING HET DRENTSE LAND SCHAP Het tweejaarlijkse activiteitenverslag (1979 en 1980) wordt aangevangen met de bekende titel 'Omzien in Verwondering'; en voorts: 'Is de toon van menig verslag tegenwoordig immers in mineur en lijkt een gevoel van malaise vrij algemeen om zich heen te grij pen. Onze stichting heeft in deze jaren toch duidelijk resultaten weten te boeken, ook al heeft dat meer tijd en inspanning gekost dan in het verleden.' Het bezit werd met 106 ha. uitgebreid (31 ha. in 1979, 75 ha. in 1980); niet alleen kon een aantal reservaten worden afgerond, maar bovendien werd een nieuw natuurgebied, een restant van een uitgestrekt bos-complex benoorden Hoogeveen 'het Kremboong', ter grootte van 30 ha. verworven. In 1980 kon het gehele vernieuwde pand aan de Kloosterstraat in Assen als kantoor in gebruik genomen worden. De grond werd van de provincie Drenthe in erfpacht verkre gen onder voorwaarde dat het pand - de Kloosterstraat is een beschermd stadsgezicht - in stijl hersteld of zonodig vernieuwd zou worden. Thans biedt het 'huis van het Drent se Landschap' een aantrekkelijk onderdak voor de medewerkers in Assen en bovendien ruimte voor bestuursvergaderingen. Het om zien in verwondering, zo lezen wij op een volgende pagina, kan echter omslaan in 'om zien in verbazing' als men kijkt naar de gang van zaken bij enkele beleidsvoornemens van de overheid, nl. ten aanzien van de Relatie nota en van de plannen voor het Reestdal. De Relatienota noemt zowel de mogelijkheid zeer waardevolle, kwatsbare en een specifiek beheer vragende landschappen als reservaten aan te kopen en te gaan beheren, als de mogelijkheid landbouwers in de gelegenheid te stellen om tegen een redelijk financiële vergoeding een mede op het behoud van na tuur en landschap afgestemde bedrijfsvoe ring te plegen. Voor deze aangepaste be drijfsvoering zouden beheersovereenkom sten kunnen worden gesloten. Naarmate de tijd vorderde, bleek echter steeds meer dat de financiering door rijk en provincies van de aankoop van reservaatsgebieden een van de struikelblokken vormde voor de uitvoering van de Relatienota. De Reest, grensrivier tussen Drenthe en Overijssel, een nog natuurlijk kronkelend stroompje, wordt in het smalle Reestdal door de natuurbescherming als zeer kostbaar be schouwd (er zijn verschillende wandelrou tes). Dè Reest en het Reestdal, de landschap pelijk zo gevoelige grenszone tussen twee provincies, drie waterschappen en een aantal gemeenten, vragen namelijk bijzondere aan dacht, zeker van de natuur- en landschapsbe scherming. De schemertoestand duurde in beide jaren, die dit verslag beschrijft, nog voort. (Zoals ook uit de media is gebleken, nemen momenteel de spanningen ten aanzien van het gemaakte en herziene Waterbeheersplan tussen de landbouw en de natuurbescher ming toe. De stichting Het Drents Landschap heeft er bezwaar tegen dat men eerst de in richting van het onderhavige gebied, die een aanzienlijke aantasting ervan tengevolge zou hebben, wil vaststellen alvorens de bestem ming te bepalen. Red.) GENOOTSCHAP HET OVERSTICHT Deze Vereniging tot bevordering en instand houding van het landelijk en stedelijk schoon in de provincie Overijssel brengt verslag uit van haar drie commissies: Welstandscom missie, Monumentencommissie en Land schapscommissie. De Welstandscommissie meldt dat de in 1979 begonnen conjuncturele daling van het aantal bouwadviesaanvragen langzamerhand forse afmetingen heeft aangenomen en nog niemand durft zich aan een prognose over het absolute dieptepunt te wagen. Zo daalde in 1981 het aantal voorgelegde adviesaanvra gen ten opzichte van 1980 met ongeveer 16,5%; ten opzichte van het topjaar 1978 liep het aantal zelfs met 31% terug. Enige grafieken geven nadere informatie. Het behoeft geen betoog dat deze negatieve ontwikkeling grote zorgen baart en de vraag doet rijzen, hoe de consequenties ervan mis schien al in de nabije toekomst vertaald moe ten worden naar het uitgangspunt: een zo groot mogelijk behoud van de werkgelegen heid voor het personeel. De commissie staat in beginsel positief te genover technische en architectonische ont wikkelingen inzake alternatieve energiebron nen. Omdat planologische en welstandscrite ria ten aanzien van windmolens voor de bouw waarvan de commissie veelvuldig werd geconfronteerd met verzoek om advies, nog ontbreken, heeft de commissie zelf alge mene criteria geformuleerd op grond waar van voorlopig de welstandstoetsing zal plaatsvinden. Een aantal hoofdpunten uit de betrokken 'windmolenbrief', die aan alle ge meentebesturen in Overijssel werd toegezon den, wordt in het verslag weergegeven, evenals de diverse typen windmolens. Naar aanleiding van eerdere activiteiten op het gebied van architectonische inventarisa tie van stads- en dorpskernen ontving Het Oversticht in april 1981 een uitnodiging van het gemeentebestuur van Den Ham om via een beleidsgroep bij te dragen aan het nieu we stedebouwkundige plan voor de dorps kern. De werkzaamheden zijn inmiddels vol tooid en derhalve zijn in principe de criteria voor welstandstoezicht beschikbaar. De Monumentencommissie kan in het ka der van het verslag (gelukkig) niet opgave doen van alle gereedgekomen restauraties! Als belangrijkste worden genoemd de Ple- chelmusbasiliek te Oldenzaal, het Storken- huis op het Stift te Weerselo, enige kerken in

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 19