Jaarverslagen 135 Wederom hebben wij dit jaar een greep ge daan uit de ons toegezonden jaarverslagen van restaurerende instellingen en organisa ties die actief zijn voor het behoud van het waardevolle in ons leefmilieu. In tegenstel ling tot de situatie bij de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten, kent de cul tuurmonumentenzorg geen organisatie met een ledental in de orde van grootte van dat van Natuurmonumenten. Het ledental van de honderden monumentenorganisaties wordt bij elkaar echter geschat op 150.000 tot 200.000 leden. Door de toewijding van veel particulier initiatief wordt op een rela tief goedkope manier en met bescheiden mid delen zeer veel en met grote diversiteit ge presteerd. Heemschut acht het zijn taak over deze prestaties zoveel mogelijk te rapporte ren, o.a. door middel van uittreksels uit jaarverslagen. STICHTING ZAANS SCHOON Deze Stichting voor het bevorderen, be schermen en documenteren van Zaans Schoon bestond in 1981 35 jaar. Ter gele genheid hiervan werd een jubileumuitgave 1946-1981 samengesteld, geschreven door de heer H. P. Moelker. Na een overzicht van de historische ontwikkeling van de streek waar eens het industriële hart van Nederland klopte - en waar helaas vele monumenten en onvervangbaar natuurschoon verloren zijn gegaan - volgt een verslag van de totstand koming in 1961 van de Commissie Zaansch Schoon, later Stichting Zaans Schoon. Het was het plan van déze stichting historische panden die elders moesten verdwijnen op een onbebouwd terrein tegenover de Gorters- hoek aan de Zaan te herbouwen, hetgeen gebeurde onder leiding van architect J. Schipper. Dit werd later de Zaanse Schans. Het plan werd gerealiseerd door de in 1961 opgerichte gelijknamige stichting. Naast de activiteiten met betrekking tot de Zaanse Schans hield de stichting zich inten sief bezig met onder meer verantwoorde be bouwing van de Kalverpolder (nadat de slag tegen de bebouwing van dit gebied was ver loren) de infrastructuur, het structuurplan voor de Zaanstreek, bemoeiingen met monu mentale gebouwen, boomaanplant, ontsie rende reclames enz. In eigendom werden verworven en later ondergebracht in een aparte stichting Frans Mars (genaamd naar één der oud-bestuursleden): Zuiderkerkstraat 1 te Koog a.d. Zaan, Weiver 1 te Westzaan, Pakhuis naast Hoogstraat 10 te Koog a.d. Zaan, en Westzijde 202 t/m 210 te Zaandam. Dit laatste in 1973, toen ook het Herman Gorter Huis te Wormerveer de aandacht vroeg van de Stichting. De door de stichting gevoerde actie werd een groot succes. (Hier- Het eerste huis in 'De Zaansche Schans', foto: archief Stichting 'Zaans Schoon'. van werd in 'Heemschut' regelmatig verslag gedaan). Ook had de Stichting te maken met het uitbreidingsplan Kalf, waarvan het be stemmingsplan ingrijpend werd gewijzigd in een laagbouwplan in plaats van drie hoge woontorens. Kortom, het bestuur van Zaans Schoon onder voorzitterschap van drs. D. van Leeuwen, vice-voorzitter van Heem schut, mag terugzien op een periode van daadwerkelijke inzet en betrokkenheid bij de uitoefening van zijn taak: het zo verant woord mogelijk doorgeven van het Zaans cultuurbezit. STICHTING DE OUDE KERK TE AM STERDAM Na de totstandkoming van de restauratie bracht het jaai 1980, blijkens het in oktober 1981 uitgebracht jaarverslag nog de nodige zorgen ten aanzien van financiering, exploi tatie en organisatieproblemen. Gelukkig konden door succesvolle fondsen-wervings acties vele werkzaamheden worden verricht. De belangstelling voor de kerk uitte zich in ca. 10.000 bezoekers die o.m. bijwoonden: 58 orgelconcerten, radio- en televisie-uitzen dingen en een ontvangst in het kader van 'Amsterdam dankt zijn Canadezen'. De Monumentenwacht Noord-Holland hield tweemaal een inspectie waarbij de kerk en de huisjes rondom het gebouw, met nieuwe be woners, in prima staat bleken te verkeren. Namens Heemschut heeft mr. W. S. C. Deyll, thans penningmeester zitting in het Stichtingsbestuur. STICHTING COMMISSIE VOOR DE VECHT EN HET OOSTELIJK EN WESTE LIJK PLASSENGEBIED In het verslag van augustus 1979 tot augustus 1981, wordt melding gemaakt van de uitste kende, inmiddels reeds uitverkochte publica tie 'Theekoepels en Tuinhuizen in de Vecht streek en 's-Graveland.De Stichting hield zich o.a. weer bezig met de Nieuwe Kever- dijkse Polder (na de afgevoerde rijksweg en het opgeschoven Almere-Spoorlijntracé) nl. een geplande autotunnel onder de spoorlijn door, die zou kunnen leiden tot vorming van een sluipweg. Een fietstunnel lijkt vol doende. Bezwaren tegen de bouw van een ligboxen- stal van 'Gunterstein' (Breukelen) sorteerden geen effect, omdat een aangepaste, alterna tieve vorm onbetaalbaar zou zijn. Jammer dat de in de Relatienota van 1975 aangekon digde subsidie voor vormgeving van derge-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 17