#li€ Uit het Korenmetershuis Rectificatie: 134 het I.K.L. Gedacht wordt aan periodieke on derhoudsbeurten, gebaseerd op een van te voren opgesteld beheersplan. Het spreekt vanzelf, dat er alleen opgeknapt en onder houden zal worden wanneer de grondeige naar daarvoor toestemming verleent. PROEFPROJEKT Vorig jaar toen de Stichting nog in een em bryonale status verkeerde, is er begonnen met een proefprojekt: Het Onderhoud van Kleine Landschapselementen in Spaubeek (gemeente Beek). Gedurende zes maanden is met dit werk praktijkervaring opgedaan. Het waren wederom overheidssubsidies die deze inmid dels geslaagde proef mogelijk maakten. Voordat het werk werd begonnen, is er ter plaatse een voorlichtingsbijeenkomst ge weest. Wat is er in het veld gebeurd? Bomen geknot, zwaar hout gezaagd en afgevoerd en verkocht, in taluds hout afgezet en gedund, oude afrasteringen verwijderd en nieuwe ge plaatst, meer dan 1600 stuks 'plantsoen' ge plant en meer dan 64 are talud langs holle wegen met de hand gemaaid. Deze summiere aanduiding van een proef werk, waarvan vooral organisatorisch veel is geleerd, heeft mede nog eens de aandacht gevestigd op de grote waarde van het vrijwil ligerswerk, waarbij we enigermate onder meer in de sfeer van de Provinciale Commis sies van Heemschut geraken. In het rapport wordt onder meer opgemerkt: 'Vrijwilligers namen ook een aanzienlijk deel van de werkzaamheden voor hun reke ning. Ter ondersteuning werd materiaal en een schaftwagen ter beschikking gesteld. Van gemeentewege was er een collectieve ongevallenverzekering voor de vrijwilligers afgesloten. Het belang van vrijwilligerswerk is vooral gelegen in het meer belangstelling wekken bij de bevolking voor een goed land schapsbeheer. Dat gebeurt daadwerkelijk doordat vrijwilligers tijdens hun educatieve activiteiten mensen vertrouwd maken met het beheerswerk. Op deze wijze krijgen gro tere groepen mensen meer belangstelling voor natuur en landschap en zal de samenle ving als geheel meer waarde gaan hechten aan werkzaamhedèn ter instandhouding van het landschap: maatschappelijke waarde ring.' BEMOEDIGEND SIGNAAL In een tijd van economische zorgen, die er zeker toe kan leiden dat daadwerkelijke aan dacht voor het erfgoed in welke vorm ook in de verdrukking komt, is dit Limburgse sig naal bijzonder bemoedigend. 'We zijn er mede op uit kaalslag te voorko men', aldus de heer Sino. Dat begrip kaal slag spreekt de kringen van Heemschut zeker aan. De Stichting gaat stap voor stap aan het werk en zal zich niet alleen tot zuidelijk Limburg beperken. Nog vóór het einde van dit jaar: zeventig man slagvaardig temidden van het terecht geroemde Limburgs groen eikenhout! (Adres: Stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg - Postbus 154 Roermond 6040 AD telefoon: 04750 - 31200) Waarnemer Een typisch zuidlimburgs landschapselement is de holle weg met op beide taluds een hakhoutbegroeiing Elders in dit nummer treft u een bespreking aan van het boek 'Opdat de ruimten meevie ren', van dr. R. Steensma, Uitg. Bosch en Keuning. U kunt dit boek in uw bezit krijgen - door de waardebon elders in dit blad in te vullen en in te leveren bij de boekhandel - door het met dezelfde bon tegen contante betaling van 47,50 af te halen bij het bu reau van Bbnd Heemschut, Nieuwezijdskolk Amsterdam, - door 51,50 47,50 4,- verzend kosten) over te maken op postrekeningnum mer 124326 t.n.v. Bond Heemschut, Am sterdam. In het juli/augustus-nummer is helaas verzuimd in de colophon de naam te ver melden van de fotograaf van de om slagfoto: W.J. Pantus, Nijmegen Voorts zijn de foto's in het artikel over Bergen op Zoom afkomstig van: J. Weyts, Bergen op Zoom, (Blauwe- handstr. 1980) en H. Bos, Bergen op Zoom, (Zuivelstr.) De overige foto's zijn van de hand van de auteur. 'Kijken naar Monumenten in Nederland' is nu ook verkrijgbaar in het Engels. 'Looking at historie buildings in Holland' is bij Heemschut te bestellen voor 23,50 ƒ3,- tegemoetkoming in verzend- en porto kosten (vergelijkbare winkelprijs 29,50), over te maken op postrekeningnummer 124326 t.n.v. Bond Heemschut Amsterdam. Uitstekend geschikt voor vrienden of relaties in het buitenland. - Met het kopen van deze boeken steunt u het werk van Heemschut! Verzamelbanden tijdschrift Er zijn nog slechts 200 - oud-formaat verza melbanden (voor Jaargangen t/m 1981) ver krijgbaar tegen de oude prijs van 14,- (incl. porto), afgehaald 10,- per stuk. Bestellen via postgiro 124326. Roermond: Geïnteresseerden voor deze ex cursie zullen er zeer tot onze spijt rekening mee moeten houden dat de oorspronkelijk vast gestelde datum van 23 oktober a.s. niet haalbaar zal blijken te zijn,in welk geval de excursie naar medio november zal moeten worden verschoven. Leden die aan deze excursie willen deelne men worden verzocht hun naam en adres op te geven aan het buro te Amsterdam (020- 225292), aan hen zal dan zo spoedig moge lijk, onder opgave van de juiste datum, het definitieve programma met kostenopgave worden toegezonden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 16