Binnen een ja 70 arbeidsplaats Binnen een jaar len voor natuurbescherming in Limburg 133 Directeur J. G. Sino: Vrijwilligerswerk is een wezenlijk onderdeel van de aanpak die de stichting I.K.L. voorstaat Wie knippert vandaag de dag niet even met z'n ogen als hij hoort zeggen: 'In het ko mend najaar zullen we 70 mensen in dienst hebben. Nu zijn we nog maar met een hand jevol, een kleine pioniersgroep'. Het is eind maart en de heer J. G. Sinb (51) is sinds 1 februari van dit jaar directeur van de piepjonge Stichting Instandhouding Klei ne Landschapselementen in Limburg, I.K.L. Het kantoor is gevestigd in Roermond, in het voorportaal en in het voorgebouw van een voormalig koetshuis aan de Swalmerstraat. De directeur, die voor de zakelijke bedrijfs voering is aangetrokken en in dit verband een ervaringsveld achter zich heeft op onder scheidene terreinen van het Nederlandse be drijfsleven, zetelt er met een secretaresse. Hij heeft ter inleiding van ons gesprek bo vengenoemde opmerkelijke mededeling gedaan. GROEN EN WERK! Sino: 'Onze Stichting heeft als doelstelling projekten voor landschapsonderhoud voor te bereiden en uit te voeren. Waarom gaat het? Kleine landschapselementen waartoe onder meer behoren houtwallen, hagen, graften (taluds), knotbomen en holle wegen verke ren doorgaans als gevolg van het verloren gaan van de oorspronkelijke agrarische func ties in een deplorabele staat. Met het behoud ervan is een groot maatschappelijk belang gemoeid: natuurbehoud en in vele gevallen óók recreatie. Men mag vaststellen dat voor al die kleine elementen in sterke mate de schaal en de eigen aard van de streek bepa len. Ook in biologisch opzicht zijn houtwal len en andere accenten van het landschap van betekenis. Men moet voorts bedenken dat veel planten en dieren voor hun milieu op die elementen zijn aangewezen. Voor de indivi duele boer, de landeigenaar in het algemeen, hebben landschapselementen meestal minder waarde, dikwijls veroorzaken ze zelfs over last omdat er sprake is van achterstallig on derhoud. Om dit cultuurveld systematisch en deskundig aan te pakken, is het I.K.L. in het leven geroepen'. Uit ons gesprek vernemen we dat het - ook sociaal gezien - een zeer aantrekkelijke kant heeft. In het geding is blijvende arbeidsplaat sen te scheppen, die zijn toegewezen in het kader van het Arbeidsplaatsenplan Perspek- Landschapsbescherming in Limburg tievennota Limburg. Het aantrekken van per soneel dient in het herstructureringsgebied te geschieden. Het gaat om werklozen die aan vullende W.W.V. ontvangen. Ook in andere provincies komt dit plan voor het zinvol scheppen van arbeidsplaatsen tot ontwikke ling, zij het dat de organisatievormen niet overal gelijk zijn. STEUN VAN OVERHEID Daadwerkelijke stimulerende injecties van overheidszijde zijn onontbeerlijk om Lim burg een dergelijke organisatie te geven. Na dat er twee jaar een overlegorgaan in Lim burg voorbereidend bezig is geweest, kon de stichting op grond van belangrijke subsidies haar werkzaamheden beginnen. Sino: 'Het ministerie van C.R.M. en het provinciaal bestuur verlenen een jaarlijkse bijdrage van ƒ200.000,- in de apparaatskos ten. Voorts stelde de provincie een bedrag van ƒ270.000,- beschikbaar voor investe ringen in materiaal en de inrichting van het kantoor. We zijn inmiddels uit de startblok ken gegaan, maar alleen ingewijden kunnen beseffen, dat daaraan heel wat is voorafge gaan. Zonder anderen tekort te doen mag nu reeds hulde worden gebracht aan een drie manschap, dat met recht als de 'bakerheren' van het I.K.L. heeft gefungeerd: H. Steyns (Limburgs Landschap), H. K. Vijverberg (Milieu-federatie Limburg) en L. de Bot, landschapsconsulent bij Staatsbosbeheer'. HOE WORDT DE BEZETTING? 'We komen op tien tot twaalf man staf. Daartoe behoren de inventarisatoren, de des kundigen die een studie maken van het land schapselement, dat onze aandacht zou kun nen verdienen, die overleggen met de grond eigenaar en met de gemeente. Inventarisato ren zijn wat we noemen 'hogere bosbou wers'. Dan uiteraard administratieve krach ten, twee tekenaars en een voorlichter. Er zal natuurlijk goede bekendheid moeten worden gegeven aan ons werk. Voor onze buiten dienst hebben we nodig begeleiders en een grote kern van ongeveer 60 vakkundige bos- arbeiders. En ik zeg nu dit de deskundigen na: 'Deze bezetting zal al spoedig onvol doende blijken!' Voor ieder projekt zal er een projektgroep in het leven worden geroepen, waarin de boe ren vertegenwoordigd zijn, deskundigen van de gemeente, van Staatsbosbeheer, maar ook vrijwilligersorganisaties op gebied van land schapsbeheer en natuurbescherming en dan

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 15