Restauratie Huis Bergh blijft steken in eindfase 105 Jaargang 59, no. 7/8 - augustus 1982 Heemschut verschijnt lOx per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: Historisch Bergen op Zoom Monumentenbeleid in Noord Brabant Groen Hattem Twintig jaar monumentenwet, slot Foto omslag: Markiezenhof in Bergen op Zoom j Redactie: fj J. Th. Balk, eindredacteur •'ff\ Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph j J. Roelfs Sr. ,,„j Redactiesecretaris: P. A. Hengeveld-Brand Vaste medewerkenden: ~iï A. J. Bartelds-Boshuizen, Ter Apel (Noord Nederland) D. van der Meulen, Assen '?j (Oost Nederland) fï i R. Lureman, Doetinchem (Oost Nederland) Drs. W. J. Pantus, Nijmegen (Zuid Nederland) G. Le Belle, Schoorl (Noord West Nederland) J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage (Zuid West Nederland) Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. 020-22 52 92 öf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Vormgeving Druk Bosch Keuning nv, Baarn De rijksbezuinigingen komen hard aan voor de Stichting Huis Bergh, die in het Oostgel ders grensstadje 's Heerenberg onder meer het vermaarde kasteel in eigendom heeft. De in 1978 onder architect Heineman (Velp) be gonnen restauratie van de waterburcht met bijgebouwen, kan niet worden afgerond om dat de geldmiddelen ontoereikend zijn. Het metselwerk van de grote toren, dat duidelijk tekenen van verval vertoont, kan bijvoor beeld niet worden hersteld. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft de Stichting Huis Bergh laten weten hiervoor geen geld beschikbaar te hebben. Om dezelfde reden moet ook worden afge zien van de restauratie van andere monumen tale bezittingen van de stichting, zoals van gedeelten van het Hajeniushuis en de Boetse- laersburg (beide eveneens in 's Heerenberg) en van het huis De Byvanck in Beek. Van dit alles wordt melding gemaakt in het recent verschenen jaarbericht van de stichting. Sombere geluiden klinken daarin ook door over de bouwkundige toestand van de bijge bouwen van kasteel De Doornenburg in de Betuwe. De administratie van de gelijknami ge stichting tot behoud van dit kasteel is gevestigd in de Hof van Bergh. De ontoerei kende geldmiddelen bij de rijksoverheid schuiven bij De Doornenburg het bitter noodzakelijke herstel van de kap van de oude veeschuur op de lange baan. De toestand van de kapel baart eveneens grote zorg vanwege oude gebreken, die zich sinds 1975 opnieuw in het metselwerk aftekenen. Maar, terug naar kasteel Huis Bergh. De wel gereedgekomen restauraties hebben in hoofdzaak betrekking op daken en goten. Als laatste is de slotkapel van 1728 onder Huis Bergh, met een deel van het hoofdgebouw (links) in de steigers, 'n restauratie-fase die nog kon worden afgerond. Dat zal wegens geldgebrek voorlopig niet gebeuren met het middeleeuwse torengebouw (rechts). Foto: Hen Westerveld, Aalten handen genomen. Hier werden de draagbal- ken en een deel van het vakwerk vernieuwd. Dit bijzonder gecompliceerde werk werd uit gevoerd door Steenderens restauratie-bedrijf Hulshof. Het interieur moet nog afgewerkt worden. De Stichting hoopt dit de komende maanden met vakbekwame medewerkers in eigen beheer te klaren. Huis Bergh is enige keren door branden en oorlogen geteisterd, doch heeft nog veel van zijn vroegere bouwwijze behouden. De bouwgeschiedenis gaat terug tot de 13e eeuw. De belangrijkste thans nog bestaande delen dateren uit de 15e en 17e eeuw. Het kasteel is lange tijd de residentie geweest van de heren en graven Van den Bergh. De in dustrieel Jan Herman van Heek uit Enschede kocht het kasteelcomplex in 1912 van het Zuidduitse geslacht Von Hohenzollern-Sig- maringen. Hij liet het restaureren en richtte het geleidelijk in met een waardevolle col lectie meubelen en kunstvoorwerpen. In maart 1939 werd een groot deel van het kas teel. door brand verwoest, maar nog in het zelfde jaar begon de wederopbouw. In 1946 werd het hele Berghse bezit (inclusief kunst inventaris, archief en 1650 hectare landerijen en bossen) overgedragen aan een stichting. Die stelt zich ten doel het kasteel voor de gemeenschap te bewaren als 'historisch mo nument' en de bossen als 'natuurreservaat'. Rob Lureman Documentatie: div. brochures Stichting Huis Bergh, 'Bergh, Heeren, Land en Volk' (A. G. van Dalen), historisch archief dag blad De Gelderlander/Doetinchem.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 7