Algemeen Nieuws niet alleen de voorgevel ANTIEKE PLAVUIZEN bepalen mede de sfeer van uw pand diverse afmetingen op voorraad interessante prijzen import en export inl.: groothandel j. van ijken b.v. laarderweg 46 eemnes tel. 02153-89752 124 EUROPA NOSTRA CONGRES IN STRAATSBURG Europa Nostra, de internationale federatie van instellingen die tot doel hebben het cul tureel erfgoed in Europa te beschermen heeft, tijdens het in juni gehouden congres, zijn waardering uitgesproken over de groei ende erkenning van deze instellingen en de belangrijke rol die zij vervullen in de monu menten- en natuurbescherming, door de Raad van Europa, de Europese gemeenschap en de nationale en locale overheden. Evenals tijdens vorige congressen, is een aantal resoluties aangenomen, waarvan wij er een paar noemen. Het congres onder streepte in die resolutie de noodzaak: - De overheden ervan te overtuigen dat bij voorstellen voor sloop of nieuwbouw in ge bieden, die architectonisch belangrijk of van natuurlijke schoonheid zijn, eerst de mening van cultuur-beschermende instellingen inge wonnen dient te worden. - Handel en industrie aan te sporen bij ont wikkelingsplannen in oude stadskernen enz. rekening te houden met het effect ervan op de omgeving. - Verhoogde financiële en fiscale hulp voor particuliere eigenaars van oude gebouwen te bewerkstelligen bij de overheden. - De belangstelling van de jeugd te wekken door het onderwerp 'zorg voor het architec tonische erfgoed' in de leerstof op te nemen en projecten te initiëren waarmede jongeren in de praktijk kunnen deelnemen aan monu mentenzorg. - Aandacht vestigen op de noodzaak om de faciliteiten voor het opleiden van ambachts lieden te vergroten. Deze resoluties zijn uiteraard bedoeld voor de situatie in vele Europese landen. In ons land wordt de problematiek al jaren lang door de overheid onderkend. Wij citeren n.a.v. de laatste resolutie uit het Jaarverslag 1980 van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg: 'De sterk teruggelopen vaardighe den op de terreinen van het kunsthandwerk en de traditionele ambachten bedreigen zo wel hun voortbestaan als dat van vele monu menten. Scholing en oefening van kunst handwerkers en ambachtslieden voorzien in belangrijke behoeften...' HET RESTAURATIE ATELIER UILEN BURG TE AMSTERDAM IS FAILLIET! Wij moeten bij het lezen van de resoluties van het Straatburger congres van Europa No stra wel met spijt constateren, naar aanlei ding van een bericht dat ons onlangs bereik te, dat wel sprake is van een geheel tegen gestelde ontwikkeling die plaats vindt in Ne derland - een land dat in het buitenland hoog staat aangeschreven voor zijn uitstekende monumentenzorg en ook onlangs weer in Straatsburg geroemd werd om zijn monu mentenwetgeving. Het bedrijfsresultaat van het Restauratie-atelier Uilenburg te Amster dam, een uniek bedrijf, dat in binnen- en buitenland werd bewonderd, is steeds slech ter geworden door een sterk wisselende op- drachtenmarkt en het teruglopen van de sub sidies voor de monumentenzorg. Nu zijn de activiteiten in het atelier stopgezet, want het personeel kan niet meer worden betaald, het ambachtelijk beroep en de opleiding tot het uitoefenen ervan dreigen verloren te gaan. Resolutie of geen resolutie: het Restauratie Atelier gaat verdwijnen. In plaats van het vergroten van de faciliteiten voor opleiding van de ambachtslieden en kunsthandwerkers is de overheid bezig dit resultaat van particu lier initiatief van Hans 't Mannetje, die zich gespecialiseerd heeft in het concretiseren van de relatie tussen kunst en architectuur, mis schien niet willens maar wel wetens voor goed te doen verdwijnen. Een kunstuiting, die werkelijk met kunst te maken heeft, door duizenden wordt gewaardeerd en die niet in grote hoeveelheden ongebruikt in pakhuizen ligt opgeslagen. Een kunstuiting tot behoud van cultureel erfgoed die eigenlijk op geen enkele manier valt te betalen. En dit gebeurt in Nederland, een voorbeeld- land voor zijn monumentenzorg. P.A.H.-B. HEEMSCHUT-WERKPLAATSEN VOOR VRIJWILLIGERS In samenwerking met de N.J.G.B. (Neder landse jeugdbond ter bestudering van de ge schiedenis) en de N.C.M. (Nationale Con tactcommissie Monumentenbescherming) bestaan plannen om in 1983 te beginnen met een Heemschut-werkplaats project. De bedoeling is jongeren te interesseren voor het onder deskundige leiding opknappen of conserveren van een object, dat b.v. door gebrek aan subsidie niet aan de orde komt voor restauratie of anderszins. Reeds jaren lang bestaan in Frankrijk, Enge land en andere landen werkkampen voor re habilitatie en onderhoud van het cultureel erfgoed. In Frankrijk bestaat b.v. de Vereni ging R.E.M.P.A.R.T., die o.m. kleine huis jes in een Middeleeuws dorp laat restaure ren, vestingwerken consolideren of onderde len van een klooster inventariseren. Nu de subsidiepot in Nederland steeds minder on dersteuning biedt en men over steeds meer vrije tijd beschikt, menen de initiatiefne mers, dat ook hier de aanzet gegeven moet worden aan een dergelijke organisatie. De gedachten gaan uit naar objecten, waar aan in de zomermaanden gedurende twee maal twee weken gewerkt wordt. Een van de eerste concrete objecten bevindt zich in het Oosten des lands. Voor de organisatie van logies en maaltijden zal ter plaatse een gering bedrag door deelne mers moeten worden voldaan. Wie helpt mee? Gevraagd wordt door de initiatiefne mers om - indien er gegadigden zijn die willen meewerken aan de totstand koming van een project - zich (liefst schriftelijk) te melden bij Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1912 PV Am sterdam, t.a.v. Mevrouw P. A. Hen- geveld-Brand. Hulpverlening wordt gevraagd van: - architecten, aannemers, uitvoerders (zowel particuliere als overheids-amb- tenaren die over enige vrije tijd be schikken resp. vakantie opnemen, ex tra verlof aanvragen) - organisatoren voor te realiseren pro jecten; zij zullen zich o.m. willen be lasten met de. organisatorische zijde van vraag en aanbod en de financieel/ technische aspecten. - huishoudelijke leiding - eigenaars/beheerders, die in princi pe een object ter beschikking zouden willen stellen (in navolging van het reeds uitgekomen project). De initiatiefnemers hopen, dat het bo venomschreven plan verwerkelijkt kan worden met hulp van velen! Alleen een gezamenlijke inspanning zal kunnen leiden tot het t.z.t. oproe pen voor deelneming aan een HEEM- SCHUT- WERKPLAA TS.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 26