Nieuws uit de provincies Noord-Holland Zuid-Holland Limburg 123 Hoorn: Provinciale Ledendag Noord- Holland op zaterdag 9 oktober a.s. Heemschuts Provinciale Commissie or ganiseert in het 65e verenigingsjaar van de Vereniging 'Oud Hoorn', ter gelegen heid van 10 jaar Stadsherstel Hoorn en naar aanleiding van de voltooide restau ratie van de Oosterkerk, een ledendag waarvan het programma er als volgt uitziet. 09.45 - 10.15 uur Ontvangst met koffie in de Oosterkerk (aankomst trein te 09.45 uur; parkeer- mogelijkheid bij het station, loopafstand 15 minuten). 10.30 uur Opening, welkomstwoord door het Gemeentebestuur 11.00 uur Inleiding over de Ooster kerk door de heer J. P. van de Knaap 11.30 uur Lezing over jongere bouw kunst door de heer M. Bock met dia's 12.30 uur broodmaaltijd 14.00 uur Rondleiding met ter plaatse te bepalen keuze uit: a. zeestad-wandeling; b. stadsvernieuwing in de historische binnenstad; c. kerken en kloosters in Hoorn. 16.15uur afsluiting in de Oosterkerk, met thee. De kosten bedragen 20,- per persoon. Aanmelding kan geschieden door middel van overma king van het verschuldigde bedrag op girorekening 124326 ten name van Bond Heemschut Amsterdam, on der vermelding Provinciale Ledendag Hoorn vóór 30 september a.s. treffend beleid inzake het behoud van de historische bebouwing zoals dat tot nu toe is gevoerd weinig tastbare resultaten zijn te melden. De oorzaak van dit falen heeft ver schillende oorzaken: in de eerste plaats werd pas aktie ondernomen tegen verbouwings- of afbraakplannen wanneer deze reeds in een vergevorderd stadium verkeerden. Hierdoor bleken deze meestal onhaalbaar omdat het proces zich vaak op bestuurlijk niveau, gro tendeels reeds had voltrokken. In de tweede plaats ontwikkelde de gemeente de afgelo pen decennia weinig initiatieven tot behoud van de historische bebouwing (120 pandjes moesten daarentegen verdwijnen ten behoe ve van een nieuw winkelcentrum). Boven dien ontbrak een gemeentelijk monumenten beleid. De werkgroep nu heeft de volgende plannen: - het maken van een inventarisatie van de panden in de gemeente Purmerend, welke in aanmerking komen voor plaatsing op de ge meentelijke monumentenlijst - het leggen van contacten met gemeentelij ke instanties zoals Bouw- en Woningtoezicht en de Welstandscommissie en - trachten in een eerder stadium op de hoog te te komen van verbouw- en afbraakplan nen, welke betrekking hebben op de histori sche bebouwing van Purmerend. Hierdoor kan adequaat worden gereageerd in een vroeg stadium, waardoor wellicht afbraak of een historisch onverantwoorde verbouw kan worden voorkomen. Leiden: In juni jl. werd de door de Stichting Diogenes verrichte restauratie van de Latijn se School, Lokhorststraat 16 te Leiden, ge vierd met een feestelijke bijeenkomst. In de ze tijd van economische recessie zeker een aanleiding om Diogenes geluk te wensen. De school heeft een zeer oude geschiedenis zo als blijkt uit archiefstukken van 1324. Het tegenwoordige gebouw werd opgeleverd in 1600. Men werd er opgeleid voor de univer siteit van Leiden, voor de godsvrucht, de talen en de vrije kunsten (zie het Latijnse opschrift boven het poortje). In 1838 werd de Latijnse School omgezet in het eerste gymnasium van Nederland, dat hier gehuis vest bleef tot 1883. Het complex, in de loop der eeuwen uitgebreid en gewijzigd bleef zijn onderwijsbestemming houden tot 1966. De restauratie ging in 1980 van start en de huidige bestemming is ten behoeve van de Schooladviesdienst dus weer in dezelfde sec tor. Architect is de heer J. Walraad te Brielle en de aannemer het bedrijf du Prie bv, te Leiden. Den Haag: In Pulchri Studio wordt tot 12 september a.s. een tentoonstelling 'GROEN TOEN' gehouden. Hierin wordt ruime aan dacht besteed aan het Haagse Bos, een bos dat de 750-jarige geschiedenis van Den Haag heeft overleefd. Behalve vroegere buiten plaatsen Zorgvliet en Clingendael komen ook jongere groengebieden aan de orde zoals de Scheveningse bosjes. Ook de ontwikke ling van een wijkpark in de nieuwbouwwijk Houtwijk en vele andere groenaspecten wor den behandeld. Roermond: Heemschuts Provinciale Com missie organiseert een provinciale ledenex cursie op zaterdag 23 oktober a.s. 's Ochtends worden de leden rondgeleid door Roermond, dat dit jaar zijn 750-jarig bestaan viert; 's middags zal per bus even eens onder deskundige leiding het nabij gele gen fraaie Roerdal met zijn voor Heemschut interessante monumenten worden bekeken. Nadere mededelingen volgen. Houd de da tum nu reeds vrij! Gezicht vanaf het huis Clingendael op de bloemperken in de tuin. Ets van L. Scherm, circa 1700, uitgegeven door N. Visser. Purmerend: Tot behoud van de historische bebouwing/structuur en aankleding van Pur merend is een werkgroep opgericht. Aanlei ding hiertoe was de gang van zaken rondom de verbouwing van het weeshuis. In de afge lopen jaren is nl. gebleken dat van een doel-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 25