Hoegenfonds stimuleerde restauratie kerk Marssum Nagenoeg aan het einde gekomen van een langdurige restauratie van deze kerk, kampt de restauratiecommissie nog met een financi eel tekort. Hierin heeft Heemschut kunnen tegemoet komen met een gift uit het z.g. Hoegenfonds. Dit Fonds is, zoals bekend, opgericht bij het aftreden van de oud-voorzitter dr. R. Hoegen om financiële bijdragen te kunnen geven aan instellingen of groeperingen, die voor het behoud van een monument in de ruimste zin ijveren. De kerk te Marssum is gelegen op een aan de Noordzijde gedeeltelijk afgegraven terp. Zo als gebruikelijk kan men de ontstaansperiode aflezen uit de muren die deels uit tufsteen deels uit 13e eeuwse baksteen bestaan. In de 17e eeuw werd de kerk vergroot door de bouw van een koor, waarvoor een kleiner formaat steen werd gebruikt. Het interieur van de kerk bevindt zich overwegend in de staat van rond 1750. Ter gelegenheid van de officiële opening in mei 1982 laten wij de architect, ir. P. B. Offringa van het architectenbureau Offringa, aan het woord; directie van de restauratie lag in handen van T. H. de Haan, en werd uitge voerd door Bouw '75 te Workum. 'De kerk te Marssum, een fraai gebouw om, met name vanwege het interieur, zeer trots op te zijn. Trots om het te mogen bezitten hetgeen geldt voor de Kerkvoogdij. Trots om het te mogen restaureren hetgeen geldt voor de architect, aannemer en verder allen die daar direkt of indirekt bij betrokken zijn. Eén van deze betrokkenen is de Bond Heem schut, die op verzoek van de, zoals tegen woordig vrijwel niet anders kan, in financië le nood verkerende Kerkvoogdij zich liet overtuigen tot het geven van een bijdrage uit het Hoegenfonds in het restauratiefonds, waarvoor bij deze onze hartelijke dank. Het spreekt vanzelf dat Heemschut lang niet altijd in staat zal zijn in daadwerkelijke zin financieel bij te dragen aan kerkrestauraties; in dit geval illustreert deze gift dan ook het belang van dit monument. Een fantastisch interieur dat het intussen ruim 300 jaar heeft uitgehouden om in kerke lijk zin functioneel te zijn! En toch zo teer en broos; bij de aanvang van de restauratie bleek dat sommige delen bij demontage geheel waren vergaan. Een ge vaar dat in het algemeen met name de minder belangrijke kerkinterieurs belaagt, die veelal grotendeels in grenen of vuren uitgevoerd zijnde, soms zo slecht en in eerste instantie niet werkelijk fraai zijn, dat het vonnis van verwijdering of ingrijpende wijzigingen te gemakkelijk wordt geveld. Bovendien is de restauratie van deze interieurs een kostbare zaak zodat met bijkomende argumenten als 'liever stoelen dan die oude slecht zittende banken' intussen heel wat historische protes tantse kerkinterieurs geheel of gedeeltelijk het loodje hebben gelegd bij de kerkrestaura ties van na de oorlog. En dan te bedenken dat Na de restauratie - het rijke kerkinterieur met het orgel. Het interieur van de kerk te Marssum na de restauratie - naar het oosten gezien. het hier toch gaat om waarden waarmee we het een aantal honderden jaren zeer goed hebben kunnen doen. Maar de modernise- ringsdrang is toch vele malen sterker geble ken en het is soms dan ook vechten tegen de bierkaai. En in algemene discussie over inte rieurs is vaak al één stem genoeg om het interieur te laten sneuvelen ongeacht of deze van de president kerkvoogd, dan wel de ar chitect of een andere betrokkene is. Gelukkig is het in Marssum goed gegaan en dat kon, vanwege de belangrijkheid van dit interieur, eigenlijk ook nauwelijks anders. Ook in de N.H. kerk van Oudkerk 10 km. ten noordwesten gelegen gaat het goed. Een intensieve en breedte opgezette discussie, re sulteerde hier in een plan waarbij een goed bedoelde maar subjectieve wijzigingsdrang kon worden omgebouwd in een handha- vingsplan van ook hier weer een belangrijk kerkinterieur. Er zijn werktekeningen gemaakt van beide wanden van het kerkinterieur op schaal 1 op 20. Niet alleen is deze werkmethodiek wen selijk of noodzakelijk om een goede besteks omschrijving te maken; ook blijkt dat deze tekeningen in planmatige zin een betere indi catie geven over wijzigingen' welke in de loop der jaren, ten goede, dan wel ten kwade in het interieur zijn aangebracht zodat cor recties zo nodig mogelijk zijn. Bovenal to nen deze tekeningen onverkort de grote be langrijkheid van het interieur. Zoals verder blijkt bij bestudering van bijgaande interieur- foto's van na de restauratie is de kerk geheel ongewijzigd gebleven. Alleen het orgel, her steld door de orgelbouwers Bakker en Tim- menga te Leeuv/arden, kreeg een lichtere kleur. Het bekende mahonieschilderwerk met wit en goud van het Napoleontisch tijd perk dat met de frisse (ook oorspronkelijke) plafondschildering en de herstelde banken het geheel weer een aanzien geven dat er zijn mag en waar wij trots op zijn, een trots die we thans graag delen met de Bond Heem schut.' Voor de historische wetenswaardigheden van het gebouw wordt verwezen naar het blad 'Monumenten', van februari 1982 waarin de heer R. Terpstra van de Friese Provinciale Dienst Monumentenzorg verslag doet.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 24