Jaarvergadering 1982 115 Het huis LANDFORT bij Gendringen. Dit omstreeks 1825 door verbouwing van een ouder huis ontstane paleisachtige landhuis zou als monument niet aankoopbaar geweest zijn. Het vormt echter gelukkig onderdeel van een landgoed van 42 ha, dat in 1970 door de Stichting Het Geldersch Landschap kon worden aangekocht met 50% subsidie van het rijk en 50% van de provincie Gelderland uit fondsen voor natuurbescherming. Op deze wijze kon een belangrijk monument, omringd door een fraai landschapspark, worden veilig gesteld. Het is intussen uitwendig gerestaureerd met subsidies van rijk, provincie en gemeente. Met de inwendige restauratie wordt gewacht, totdat het huis een nieuwe bestemming heeft gevonden. Maar verhuren van huizen als deze is geen eenvoudige zaak en wordt door ons fiscale stelsel niet bevorderd. Foto Drs. G. J. de Maret Tak, Arnhem. liere bewoning geschikt zijn. En een over heidsbeleid, dat de animo om monumenten te huren zou aanwakkeren, zou de monu mentenzorg zeer ten goede komen. KLIMAAT SCHEPPEN Conclusie: de wens van de Staatssecretaris, dat zich een Vereniging tot behoud van His torische Monumenten in Nederland - dat im mers zou de tegenhanger zijn van 'Natuur monumenten' - moge ontwikkelen, zal ie dereen delen, de verwachting, dat die wens spoedig vervuld zal worden, lijkt mij een illusie, zolang de overheid niet het klimaat geschapen heeft, waarin een dergelijke orga nisatie zou kunnen gedijen. ENGELS-SCHOTS VOORBEELD Ik ga dan maar voorbij aan de vraag, of het niet veel beter zou zijn naar het voorbeeld van onze Engelse en Schotse overburen 'Na tuurmonumenten' samen met nog een hand vol andere organisaties uit te bouwen tot één grote 'National Trust', waarin natuur en mo numenten gelijkelijk onderdak gebracht kun nen worden en ook nog al die andere zaken, die het bewaren waard zijn en nu tussen de wal en het schip vallen. De Engelse National Trust bezit ook een ijzeren hangbrug en oude locomotieven, om maar eens iets te noemen. Maar daarvoor is het klimaat in ons land nog helemaal niet rijp. En het is ook wel verve lend, dat 'National Trust' zich zo moeilijk even kernachtig in het Nederlands laat ver talen. Een vraag is ook nog, hoe de behoefte aan een nationale particuliere monumentenorga nisatie zich verhoudt tot de op dit ogenblik allerwegen gehoorde roep om decentralisa tie. Dan toch liever krachtige organisaties op provinciaal niveau? Met provincies, waar van de grenzen tegenwoordig net zo zeker zijn als een huis op drijfzand? Den Haag maakt het ons niet gemakkelijk. Maar dat is een ander verhaal. 1) Zie over deze problematiek ook: Stichting Vrien den der Geldersche Kasteelen 1965 - 1975, Arnhem 1976, p. 23-25. De heer Buurman is oud-directeur Stichting Vrien den der Gelderse Kastelen en Stichting Het Gel dersch Landschap. Voorzitter G. K. J. M. Hamm zei bij de opening van de jaarvergadering van de Bond Heemschut, op 6 mei te Amersfoort gehou den, dat hij ook dit jaar weer moest constate ren dat de monumentenbescherming een zorgwekkende zaak is. 'Desalniettemin', liet hij er op volgen, 'we hebben ons goed ge weerd'. De voorzitter zei dat Heemschut met zorg kijkt naar de plannen van de staatssecretaris om een groot deel van het monumenten be leid aan de gemeenten over te laten. Dit zou problemen kunnen opleveren ten aanzien van het continueren van het beleid. Wat de toe stand van de Bond Heemschut betreft - de activiteiten van de Bond worden vooral ge dragen door de contributies van de leden en het is dus noodzakelijk, dat de ledenwerving met kracht wordt voortgezet. Uit het verslag van penningmeester S. Doyer bleek, dat volgens de nadere raming de op brengst van de contributies vorig jaar 362.500 bedroeg. Giften en legaten brach ten 48.000 gulden op, interest 22.500. Aan subsidies ontving men 45.000 van CRM en 31.000 van provincies. Als bij drage van de stichting Heemschut Restaura tie Hulpfonds werd 25.000 geboekt. Voor 1982 verwacht men een contributieopbrengst van 375.000 maar iets lager worden de posten van giften, legaten en interest ge raamd. De personeelskosten zullen in 1982 van 295.000 naar 324.200 stijgen, de buitenorganisatie kost 38.000 in plaats van 34.000, het tijdschrift zal in 1982 in plaats van 139.000 een bedrag van 103.000 vergen. Met de geraamde kosten van bonds- bureau en ledenwerving rekent men op een nadelig saldo van 35.200 (v.j. 28.000) GEMEENTEN ONDER DE LOEP Het jaarverslag maakt o.a. gewag van de plannen tot decentralisatie van de monumen tenzorg en constateert: Dit maakt dat wij in dit jaarverslag onze blik wat meer dan andere jaren richten op het monumentenbeleid dat de gemeenten voeren én aan het belang dat door hen aan dit aspect wordt toegekend'. Maar dan moet nogmaals geconstateerd worden dat het monumenten- belang een zwakke positie heeft niet alleen wat betreft individuele monumentale pan den, maar evenzeer wat historische stede- bouwkundige structuren aangaat'. De jaarstukken werden door de vergadering goedgekeurd.Er ontspon zich nog een leven dige discussie over de mogelijkheden tot le denwerving. De Bond telt thans ruim 9200 leden. Op een desbetreffende vraag ant woordde de voorzitter, dat men er zich over zal bezinnen hoe het lidmaatschap van de Bond Heemschut zou kunnen worden ge combineerd met dat van een van de vele plaatselijke monumenten verenigingen Bij het begin van de vergadering kregen de aanwezigen een diapresentatie te zien van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het lid van het Dagelijks Bestuur, drs. H. C. van Eek, hield tot slot een boeiende voor dracht over beschermde stads- en dorpsge zichten die men elders in dit nummer aan treft. J. Th. Balk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 17