113 De koepel zoals die eerst stond te treuren. oude toren werden blootgelegd. Wèl moest er eerst nog een acaciaboom het veld ruimen, die met zijn wortels door al het metselwerk heen was gegroeid, maar deze lieden staan voor niets.Om een lang maar boeiend verhaal kort te maken: behalve de toren kwamen er ook nog een vloertje en een trap naar beneden te voorschijn met verweer de binnenmuren; al met al een uitdaging voor deze amateurs van Heemkunde. Hartje Groen en Heemkunde Hattem vonden elkaar in dit project en hebben innig samengewerkt: Hartje Groen om het werk aan het theekoepel tot een goed einde te brengen, en Heemkun de om dat aan de Verkentoren te voltooien, waarbij over en weer de helpende hand ge reikt werd. Er werd gemetseld, gevoegd, puin en zand werden verwijderd, de toren gedeeltelijk op gemetseld, de trap hersteld en de togen daar waar nodig gerepareerd. Een deel van de doorgang vanaf de fundering van de toren naar de 5'h meter hoger gelegen theekoepel moest door een vakman gemaakt worden: een grondkeermuur en een aansluitende trap naar boven. De gemeente Hattem gaf een bouwvergunning waarna aannemer Wiessen- berg onder leiding van architect Karssing de werkzaamheden uitvoerde. Een bewijs van het enthousiasme waarmee alle vrijwilligers werkten: de heer Karssing besteedde vele, vele uren aan tekenen en begeleiding van dit werk zonder er iets voor te willen hebben! Voor zijn plezier deed hij dan ook nog het straatwerk! Voor de naam 'Verkentoren' zijn twee ver klaringen: Varkenstoren öf Verkénningsto- ren; daarover zijn de deskundigen het niet geheel eens. Omdat de gemeente financieel krap zit, bleef geldelijke steun van die kant achterwege, maar wèl is er - en daarvoor zijn we zeer erkentelijk - telkens materiële steun ver leend. Met de Rijksdienst voor de Monumenten zorg is in de persoon van de heer J. Meffert regelmatig overleg gepleegd; deze dienst heeft zeer soepel meegewerkt, ook bij ons verzoek om een poortje in de stadsmuur te mogen maken, zodat men van beneden naar boven kan komen. Maar alles wat we zelf kunnen doen, doen we ook zelf: behalve het steeds weer naar boven sjouwen van materiaal met vrijwilli gers zoals zand en stenen, voeren we vele acties om aan geld te komen, zoals marktver- koop van kruidenplanten, verkoop van pot ten jam, buttons, puzzels en briefkaarten, flessen wijn, poortersbewijzen, te veel om allemaal op te noemen. Ook stelden we voor de Franse Hof een kruidenwijzer samen, die voor een gering bedrag te verkrijgen is. Zelfs kinderen helpen mee door voor dit res tauratieproject op de kinderbraderie van alles en nog wat te verkopen! Op onze manier dragen wij ons steentje bij aan 'Hattem promotion'! PAREL VAN GELDERLAND De vrouwen van Hartje Groen attenderen ons daar niet zelf op, maar hun werkzaamheden werden in 1979 door de Stichting 'Ons Dorp kan schoner' bekroond met de uitroeping van Hattem tot 'Parel van Gelderland'. Tot slot nog iets meer over de Vereniging Heemkunde Hattem: deze ijvert voor het zoeken naar, het vastleggen en zo mogelijk behouden van het oude cultuurbezit van Hat tem, zowel onder als boven de grond. Deze vereniging ging in 1980 aan de slag met als interessevelden o.a. geschiedenis, genealo gie, archeologie en flora. Ook is er een mu seumwerkgroep en worden er lezingen ge houden. De heer A. de Waal, de echtgenoot van dé secretaresse van Hartje Groen, is de voorzit ter en samen léven zij met de Heemschutge dachte, zoals trouwens alle leden van Hartje Groen en Heemkunde dat ook doen! Maart 1982 - de theekoepel al met haar nieuwe pet op, maar nog zonder de vernieuwde eiken kolommetjes. Het secretariaat van Heemkunde is geves tigd, in de Beekstraat 21, 8051 NA Hattem, secretaris is de heer B. Koridon; het secreta riaat van Hartje Groen vindt men aan de Hogenkamp 35 te Hattem, postbus 54, 8050 AB Hattem. SAMENGEVAT: Allerlei vruchtbare activiteiten in dit stadje aan de oostelijke Veluwezoom, waar de Bond Heemschut destijds een aandeel gehad heeft in de restauratie van het stadhuis voor wat betreft invloed op de vormgeving van de fa§ade. Overigens: het bekijken van dit stad huis (vormgeving en interieur) is een erva ring op zich zoals trouwens heel Hattem en omgeving zeker een bezoek waard zijn! HARTJE GROEN- ZAKEN Bekend is dat Hattem heel wat 'frans' in het land heeft: niet voor niets is in het boek van de maand van april 1982, samengesteld on der auspiciën van de bekende schrijfster Mevr. An Rutgers van der Loeff, een verhaal van Hartje Groen opgenomen over de aanleg van de openbare kruidentuin in Hattem. Voor steun aan Hartje Groen kan men een keuze maken uit de volgende zaken: - puzzels van de theekoepel (tweezijdig/kleur) per stuk ƒ5, - briefkaarten van de 'Franse Hof' (groot formaat- /kleur) 0,75 - 'Franse Hof'kruidenwijzer ƒ2, - Hattem historisch gezien, een uitgave met een schat aan gegevens over het oude Hattem 2, - flessen rode en witte Chablis 'Bastille de Marcas- sin' 7,50 Bovenstaande prijzen zijn zonder verzendkosten! Rekeningnummer Hartje Groen: 41.02.81.476 Am- robank, Hattem giro van de bank nr. 95.30.47. Waarnemer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 15