Hartje groen in Hattem heeft de Theekoepel gered 112 'We hebben het zéér gewaardeerde bedrag uit het Hoegenfonds van 2500,- dat we door bemiddeling van de Bond Heemschut mochten ontvangen, grotendeels besteed aan een deugdelijke rietbedekking voor het dak van de inmiddels gerestaureerde, historische theekoepel op de stadsmuur. Deze theekoe pel wordt in overdrachtsactes uit 1785 al genoemd, is dus meer dan twee eeuwen oud, zij het waarschijnlijk niet in zijn oorspronke lijke vorm, en mag dus zeker wel als een monument worden beschouwd. Bij dit onderdeel van de restauratie, waarbij ongeveer 450 bossen riet verwerkt moesten worden, konden we het niet zonder vakman schap stellen'. De vrouwen van 'Hartje Groen' in Hattem doen deze mededeling bijna met een onder toon van excuus. Waarom? Wel, de mensen van Hartje Groen doen liever alles zélf; ze blijken verbluffende zelfdoensters en zelf doeners! De enthousiaste werkgroep is ontstaan als reactie op de lancering van de destijds zo succesvolle landelijke actie van de Neder landse Heidemaatschappij 'Een kern waar pit in zit' - nu vier jaar geleden. De naam van de werkgroep doet het doel van haar streven al vermoeden: het ging en gaat er in Hattem om het oude, historische cen trum (het hart van de stad, die al in 1298 haar stadsrechten kreeg) overal waar dat mogelijk is van meer groen te voorzien. Hartje Groen is geheel een particulier initia tief, waarbij helemaal zonder subsidies ge werkt wordt, en zowel autochtonen als 'im port' in grote eensgezindheid samenwerken. DRIEVROUWSCHAP Praten met, maar vooral luisteren naar, twee leden van het drievrouwschap, dat de leiding in deze werkgroep heeft, de dames H. de Waal-Nolen (secretaresse) en C. W. van den Wall Bake-Maris (de derde helaas afwezige is M. van der Sluis-Kuypers) is een ervaring die men niet licht vergeet: tomeloze energie en een enorme activiteit ten behoeve van de leefbaarheid en schoonheid van de Hattemse kern die in historisch en cultureel opzicht zo'n rijk verleden heeft, straalt van hen uit. Zij ondervinden bij hun werkzaamheden veel steun van gemeente, middenstand en indivi duele Hattemers. Dat het aanbrengen van groen en het verho gen van de leefbaarheid van een kern ook bij HOEGENFONDS SPRONG BIJ! kan dragen aan een daadwerkelijke monu mentenzorg, blijkt wel uit wat er hier in Hattem gedaan wordt. KOEPEL EN TOREN Een hoogtepunt in de werkzaamheden van Hartje Groen is het - eigenlijk uit twee delen bestaande - onlangs geëindigde project dat omvat: a. het volledig restaureren van de totaal ver vallen, tweehonderd jaar oude theekoepel, gelegen temidden van lommerrijke, eeuwen oude bomen, boven op de stadsmuur aan de zijde van de Nieuweweg, b. de restauratie van het gedeelte van de 'Verkentoren' dat binnen de muur en onder de théekoepel ligt. Daarmee werd in juli 1981 begonnen, maar vóór die tijd had Hartje Groen op vele plaat- Uitsluitend te oogsten met schaar. Deze aanwijzing staat bij de kruidentuin 'De Franse Hof', waar iedereen vrijelijk, maar wèl met verstand kruiden mag knippen sen met instemming van het stadsbestuur al heel wat bomen in het stadsbeeld geplant, bloemenmanden aan de gevels gehangen en de openbare kruidentuin 'De Franse Hof' in het wallengebied aangelegd. Mevrouw Van den Wall Bake: De koepel was in de vergeethoek geraakt en op een goed moment kwam onze werkgroep in de ban van deze oude koepel waar zo vele bekende Hattemers in het verleden hebben gespeeld, er hun huiswerk hebben gemaakt of hebben geschilderd. Met toestemming van de Vereniging 'het Groene Kruis', de eigenaresse van het terrein waarop de koepel staat, zijn we aan de slag gegaan. Eerst werd de oude pleisterlaag af gebikt, de wilde plantengroei verwijderd, kortom het eigenlijke koepeltje te voorschijn gehaald. In het afgelopen voorjaar heeft de bekwame rietdekker Visscher uit Wapenveld letterlijk en figuurlijk de kroon op het werk gezet nadat vrijwilligers - de Hattemse hulpvaar digheid is hartverwarmend - de rietbundels naar boven hadden gesjouwd. De koepel ligt namelijk niet aan een begaanbare weg, maar is alleen via een smal, behoorlijk oplopend pad te bereiken. VERRASSENDE ONTDEKKING Ons' werk aan de koepel kreeg echter een verrassend vervolg: de plaatselijke vereni ging Heemkunde, die aan de hand van oude tekeningen vermoedde, dat zich ter plekke een oude verdedigingstoren moest bevinden, ging onder de vloer van de koepel met schoppen aan de slag en inderdaad, het ver moeden werd bewaarheid en de resten van de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 14