Heemschut*# ij september 1982 sterk toenemend aantal aanvragen voor res tauratiesubsidies (in tegendeel zelfs!). Hier door bleven met name bij de provincie Noord-Brabant voor restauraties gereser veerde middelen onbenut, terwijl de behoef te daaraan evident was. 4. de toekenningsmethodiek door de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. Bij het toe kennen van restauratiesubsidies was er spra ke van een zekere 'willekeur', althans er ontbrak een meerjarenprogramma. 5. het curatieve beleid van de rijksoverheid. Er wordt onvoldoende ingespeeld op de kern van de monumentenzorg, te weten het onder houd van monumenten. Deze knelpunten vroegen om een andere aanpak van het provinciale monumentenbe leid. Daarbij hebben Gedeputeerde Staten onderscheid gemaakt tussen een nieuw be leid op langere termijn, en een nieuw beleid op kortere termijn. Op de langere termijn wordt een verregaand gedecentraliseerd be leid gewénst geacht. Voorts zal de preventie ve monumentenzorg alle aandacht moeten krijgen. WIJZIGINGEN Op de korte termijn heeft het provinciaal bestuur op de volgende wijze veranderingen willen aanbrengen in het monumentenbeleid: - vaststelling van een provinciale monu mentenverordening: Deze verordening is ter goedkeuring voorge legd aan de Kroon en zal in werking treden, nadat die goedkeuring is verkregen. Artikel 32, lid 1van de Monumentenwet geeft pro vinciale en gemeentebesturen de bevoegd heid tot het maken van provinciale en ge meentelijke verordeningen. Op deze wijze hebben lagere overheden de mogelijkheid gekregen monumenten, die niet onder de werking van de wet vallen, zelf te bescher men. Panden, die voor de provincie Noord- Brabant van belang zijn, zullen op de provin ciale lijst geplaatst kunnen worden en zo doende beschermd worden. Het beschermen van panden van 'lokale betekenis' zien Ge deputeerde Staten als een taak van de ge meenten. Het zal nog heel wat hoofdbrekens kosten om criteria vast te stellen, aan de hand waarvan bepaald kan worden welke panden wel en welke panden niet van 'lokale betekenis' zijn. De - nog in te stellen - provinciale monumentencommissie zal zich hierover gaan buigen. En daarmee spreken we dan tevens over een tweede gevolg van het nieuwe beleid. - De instelling van een provinciale monu mentencommissie. Deze commissie zal Ge deputeerde Staten van Noord-Brabant op verzoek of eigener beweging van voorlich ting en advies dienen terzake van de toepas sing van de Monumentenwet, van de provin ciale monumentenverordening en over de uitvoering van de - hieronder te bespreken - subsidieregeling 'restauratie, onderhoud en aankoop monumenten 1982, provincie Noord-Brabant'. De sinds enige jaren plaatsvindende inventa- 111 risatiewerkzaamheden zijn in hoofdzaak be doeld als basismateriaal voor deze commis sie. Aan de hand van de - reeds aanwezige en nog te maken - inventarisatierapporten zal de commissie kunnen komen tot de op stelling van een aantal toetsingscriteria. Aan de hand van deze criteria zal bepaald moeten worden of een pand al dan niet voor plaat sing op de provinciale lijst in aanmerking komt. Ook zullen de inventarisatierapporten de commissie een houvast bieden bij de uit voering van al haar overige taken. Zodra de provinciale monumentencommissie met haar activiteiten gaat beginnen, zal de eerdergenoemde Inventarisatiecommissie Brabantse Monumenten ophouden te bestaan. - Een derde wijziging in het tot voor kort gevoerde beleid is de vaststelling geweest van de subsidieregeling 'restauratieonder houd en aankoop monumenten 1982, provin cie Noord-Brabant'. Uit deze regeling blijkt duidelijk dat in Bra bant de meeste waarde wordt gehecht aan preventieve monumentenzorg. Het accent ligt op de subsidiëring van onderhoudskosten van zowel bepaalde rijksmonumenten als panden, die niet van plaatselijke betekenis zijn. Ook kan er een subsidie worden toege kend voor het regelmatig laten draaien van molens. PRAKTIJKERVARING De praktijk zal nu moeten leren, wat de ef fecten zullen zijn van dit nieuwe provinciale monumentenbeleid. De vinger moet nauwlettend aan de pols ge houden worden. Dit is ook een eis die Pro vinciale Staten hebben gesteld. Er zijn im mers in het rijksmonumentenbeleid grote veranderingen op til, die zeker ook conse quenties zullen hebben voor de diverse pro vincies. In januari 1982 heeft Staatssecreta ris de Boer zijn voorlopige standpuntbepa ling bekend gemaakt met betrekking tot het rapport-Van de Bunt over de monumenten zorg. Uit deze standpuntbepaling wordt in ieder geval duidelijk, dat de Staatssecretaris zeker geen beschermende taak voor de pro vincies ziet weggelegd. Wel vindt hij het een taak van de provincies om 'in het kader van het ruimtelijk beleid (streekplannen en toet sing bestemmingsplannen) na te gaan of in voldoende mate aandacht wordt gegeven aan de veiligstelling van (cultuur-)historische waarden'. Ook acht hij het van belang dat de provincie 'coördinerend optreedt op het punt van de monumentenbelangen enerzijds en de belangen van natuur- en landschapsbescher ming anderzijds'. Het is duidelijk - en ook gewenst - dat de rijksoverheid op monumentenzorggebied een nieuwe koers gaat varen. Onduidelijk is nog, wat de exakte gevolgen daarvan zullen zijn voor provincies en gemeenten. Mede met het oog hierop moet ook hét Bra bantse monumentenbeleid gezien worden als een beleid in ontwikkeling. Mw. drs. F. M. C. Witmer Medewerkster Monumentenzorg N. Brabant Religieus monument aan de Nieuwstraat te St. Michielsgestel. foto's: W. van Leeuwen. De nota 'Monumentenzorg in Brabant' met daarin opgenomen de provinciale monumen tenverordening en de nieuwe subsidierege ling kan worden aangevraagd bij de afdeling Voorlichting van de Provinciale Griffie (tel. 073-125454, tst. 2511). Prijs: f 20,- Voor de Heemschutdag, die zaterdag 11 september a.s. in N. Brabant (be zoeken aan Breda en Bergen op Zoom) wordt gehouden, heeft zich reeds een groot aantal deelnemers gemeld. U kunt zich echter nog opgeven door overschrijving op postgironummer 124 326 t.n.v. Bond Heemschut, Amsterdam, onder vermelding van 'Heemschutdag.' De kosten bedragen 30,- voor leden; 35,- voor intro- ducé(e)s; 20,- voor jeugdleden en geïnteresseerde jongeren. Het programma van de Heemschut dag staat in het juni-nummer blz. 87. Wie er zeker van wil zijn, dat het maximum aantal deelnemers nog niet is bereikt, doet er goed aan alvorens te gireren eerst even het secretariaat van Heemschut op te bellen: 020- 225292.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 13