Provinciaal Monumentenbeleid in Brabant I Ht-TBs E -0 110 Op 12 februari 1982 heeft de provincie Noord-Brabant de eerste stap gezet in de richting van een zelfstandiger provinciaal monumentenbeleid. De staten van Noord-Brabant stelden op die middag een nieuwe subsidieregeling en een provinciale monumentenverordening vast. Dit kan gezien worden als het einde van een ontwikkeling, die in het Monumentenjaar 1975 begon. Tegelijkertijd werd er echter ook op 12 februari jl. een ontwikkeling in gang gezet. Waar die zal eindigen, is op dit moment moeilijk te voorspellen, zeker niet gezien de wijzigingen die er in het beleid op rijksniveau te verwachten vallen. Maar daar over straks meer. Waarom nu een nieuw provinciaal monumentenbeleid in Brabant? De belangstelling voor de monumentenzorg in Brabant is de laatste jaren sterk toegeno men, niet in het minst door de activiteiten die er landelijk en provinciaal zijn ontplooid in het Monumentenjaar 1975. Sedertdien heb ben Provinciale Staten de wens te kennen gegeven een meer zelfstandig - en dus min der van het Rijk afhankelijk - monumenten beleid voor te staan. De voorbereiding van dat nieuwe beleid vroeg echter veel moeite en tijd. De eerste stap was de provinciale steun voor de Stichting Monumentenwacht Noord-Bra bant, die in 1975 werd opgericht. Een tweede aanzet was, dat de provincie Voormalig Seminarie Beekvliet te St. Michielsgestel. Na een verzoek van Heemschut is het Rijk overgegaan tot plaatsing van het gebouw op de Monumentenlijst. startte met een cultuurhistorische inventari satie van onroerende goederen in Brabant. In 1978 werden drie krachten op part-time basis voor dit werk aangetrokken. Deze medewer kers worden begeleid door de Inventarisatie commissie Brabantse Monumenten. Het be langrijkste resultaat van dat Monumentenjaar 1975 is ongetwijfeld de totstandkoming ge weest van een provinciale monumentennota 'Monumentenzorg in Brabant' en de vast stelling door Provinciale Staten van een pro vinciale monumentenverordening en een nieuwe subsidieregeling. KNELPUNTEN Hoe is dat nieuwe beleid ontstaan? Allereerst is er een aantal knelpunten in het op dat moment gevoerde beleid op een rijtje gezet. 1. het systeem van koppelsubsidiëring. De provincie zat met handen en voeten gebon den aan het rijk. Had het rijk een bepaald subsidiebedrag uitgekeerd, dan volgde de provincie automatisch. Straatmeubilair aan de Stationsstraat te Boxtel. 2. de financieringsmethodiek. De provincie besloot pas tot subsidiëring van monumen tenrestauraties nadat het rijk en de gemeente een beslissing hadden genomen. 3. de omvang van de rijksmiddelen. Deze hielden en houden geen gelijke tred met het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 12