'*=saa. Zuivelstraat, winkelpui uit de bouwtijd van het huis (1905, C. P. van Genk). Toestand 1981. 'Architektuur als theaterdecor', Koevoetstraat niet meer te verwijderen is zonder de steen te beschadigen. SLOOPVERGUNNING Een derde soort aantasting van het histori sche huizenbestand wordt zichtbaar bij een moderne verbouwing. Vergelijkt men de fo to's van een laat negentiende-eeuws winkel pand in de Zuivelstraat, een werk van de in West-Brabant niet onbekende architect C. P. van Genk, dan wordt duidelijk, dat 'nieuw' niet altijd 'beter' hoeft te betekenen. De gaafheid van de architectuur is, ondanks pro testen van de Bond Heemschut tegen het verlenen van een sloopvergunning, ver stoord. De reden van de gemeente om toch een vergunning af te geven was, dat het pand niet op de monumentenlijst stond en derhal ve niet voor bescherming in aanmerking kwam Deze voorbeelden - het is maar een greep - mogen de behoefte van Bergen op Zoom aan een gemeentelijke monumentenlijst illustre ren. Om het de gemeentelijke bestuurders gemakkelijk te maken heeft de jonge Vereni ging Binnenstad reeds, geheel volgens de regels, een gemeentelijke monumentenver ordening opgesteld, kompleet met een lijst van 19 woonhuispanden, die bescherming zouden verdienen. Als bijzonderheid bevindt zich daaronder ook een opmerkelijk voor beeld van negentiende-eeuwse stadsuitleg, een blok witgepleisterde woonhuizen met een paleisachtige opzet. Ervóór zijn de hard stenen stoepen en gietijzeren palen met ket tingen nog aanwezig. Het geheel dateert uit 1879 en ligt aan de Stationsstraat. Wat er nu nog ontbreekt, is een enthousiaste instelling van de gemeente ten opzichte van een daadwerkelijke bescherming van de ou de stad, dus ook van karakteristieke gebou wen die niet door het Rijk beschermd zijn of als beeldbepalend gekenmerkt. ■De Stichting Stadsherstel, die een belang rijke rol kan gaan spelen, heeft als vignet de gestileerde plattegrond van de vesting Ber gen op Zoom, een vignet, dat associaties oproept met een sleutel. Laat die sleutel zijn de sleutel tot een nieuw beleid, waarmee het stadsbestuur ook andermaal in staat zal zijn het hoofd te bieden aan het nieuwe gevaar dat loert op het oude Bergen op Zoom. Willem Jan Pantus i AAf<tmNGS3S>Hilf t00'£ VeWUGT AXCHiriKT «Jjj 2 Blok van 16 witgepleisterde panden met paleisachtige opzet: uitspringende middenrisaliet en 'hoekpaviljoens'. Belangrijk voorbeeld van negentiende-eeuwse stadsuitleg. Stationsstraat, gebouwd 1879. Zuivelstraat, toestand 1982 na de verbouwing waartegen Heemschut zich vergeefs verzette. De vervanging van deze karakteristieke winkelpui, waarbij ook het aardig gedetailleerde balkonhekje verdween, betekent een grote verarming van deze straathoek.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 11