Werkloosheids- uitkeringen voor restauraties 85 Jaargang 59, no. 6 - juni 1982 1 Heemschut verschijnt lOx per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: Historische bestratingen Klassieke vormentaal in Amsterdamse architectuur Economische aspecten onderwerp op jaarlijkse monumentenstudiedag Leiden, grootste beschermd stadsgezicht, slot Foto omslag: Tilburg, een 'loper' van klinkers. Zie artikel: Van klinkers, keien en kasseien. Redactie: J. Th. Balk, eindredacteur Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. Redactiesecretaris: P. A. Hengeveld-Brand Vaste medewerkenden: A. J. Bartelds-Boshuizen, Ter Apel (Noord Nederland) D. van der Meulen, Assen (Oost Nederland) R. Lureman, Doetinchem (Oost Nederland) Drs. W. J. Pantus, Nijmegen (Zuid Nederland) G. Le Belle, Schoorl (Noord West Nederland) J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage (Zuid West Nederland) Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel.020-22 52 92 óf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Vormgeving Druk Bosch Keuning nv, Baarn 'Economische aspecten van monumenten zorg' heet het door het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (E.I.B.) in opdracht van de Nationale Contactcommissie Monu mentenbescherming (N.C.M.) opgestelde rapport. Dit vormde de basis voor de jaarlijk se monumentenstudiedag die zich dit jaar vooral bezig hield met de slechte financiële situatie waarin de monumentenzorg zich bevindt. De in het rapport van het E.I.B. gesignaleer de problematiek heeft twee hoofdaccenten: - de problemen die de eigenaars momenteel bij restauratie en onderhoud van hun monu ment ondervinden (stagnerende inkomsten, hoge rentestanden, stijgende bouwkosten); - de gevolgen van de verminderde restaura tieactiviteiten voor dat deel van de bouwnij verheid dat zich richt op de restauratiesector. Voorzichtig wordt in de inleiding gesteld, dat dit 'een bijdrage kan zijn voor een eerste inzicht' in de economische aspecten van mo numentenzorg. Dat de economische functie niet te isoleren is van andere maatschappelijke waarden die ons monumentenbezit vertegenwoordigt, wordt in deze studie wel duidelijk. Met name in de sociaal-psychologische functie die mo numenten hebben of zouden kunnen hebben bestaat nog weinig inzicht. Vastgesteld wordt, dat waardegrondslagen zoals de economische en sociaal-psychologi sche functie van ons monumentenbezit - be langrijke maatschappelijke waarden - niet in de monumentenwet zijn te vinden. Bescher mingscriteria volgens de wet zijn, zoals be kend, esthetische, wetenschappelijke, volks kundige en geschiedkundige waarden. Deze argumenten dienen echter slechts relatief be perkte interesses, waardoor monumenten zorg thans nog te veel wordt gereduceerd tot een zaak van en voor specialisten en waar door mede een elitair beeld wordt opgeroe pen, aldus het rapport. O.i. is dit wel erg simpel gesteld, want bo vengenoemde criteria worden in de bescher mingspraktijk veel ruimer geïnterpreteerd. Wel kunnen we ons verenigen met de me ning, dat de sociaal-psychologische functie van monumenten nader onderzocht dient te worden, zeker ook in samenhang met de economische functie (w.o. de financiële op brengsten van ons monumentenbezit). Met een beter inzicht in de oorzaak van het nog altijd enorme gebrek aan belangstelling voor monumentenzorg en de vaak gehoorde kri tiek ten aanzien van het elitaire daarvan, zou deze zeer gediend zijn. In het met veel cijfers, tabellen en grafieken doorspekte hoofdstuk 'Het monumentenbe leid in cijfers', wordt een duidelijk inzicht gegeven in de rampzalige financieel-econo- mische situatie waarin de monumentenzorg lijkt te zijn aanbeland. Zo roept de tabel, die - tenminste als het thans uitgestippelde sub sidiebeleid niet verandert - de te verwachten produktie en werkgelegenheid in de restaura tiesector in de periode 1980-1985 weergeeft een dramatisch beeld op. Bij een gematigde bouwkostenstijging van zeven procent per jaar zal de werkelijke restauratieproduktie afnemen van 530 miljoen in 1980 naar 280 of zelfs 210 miljoen in 1985. Voor de werkgelegenheid zou dat een verlies van 3600 of 4600 arbeidsplaatsen betekenen (van 7600 in 1980 naar 4000 of 3000 in 1985)! Een belangrijk hoofdstuk in het rapport is voorts dat, waarin enkele vaak genoemde verbeteringsvoorstellen voor het monumen tenbeleid in de financieel-economische sfeer worden uitgediept. Te weten: een grotere nadruk op onderhoud (versus ingrijpend res taureren); financiering door besparing op werkloosheidsuitkeringen; financiering uit een restauratie-hypotheekfonds met rente subsidie en het verbeteren van procedures voor het aanvragen van subsidies en bouw vergunningen. De tweede hierboven genoemde oplossing voor de problematische situatie van de mo numentenzorg, kreeg terecht bijzonder veel aandacht. Volgens dit E.I.B.-onderzoek blijkt bezuiniging op de restauratiesector (het afnemen van de subsidiepot) namelijk nau welijks een lastenverlichting voor de over heid op te leveren. Een werkloze bouwvak ker kost de overheid en de sociale fondsen ongeveer even veel als een werkende op een restauratieproject. De bouwproduktie in de restauratie van woonhuizen kan namelijk met relatief weinig subsidies op gang worden gebracht, waardoor omzetting van werkloos heidsuitkeringen in restauratiesubsidies een reëel alternatief blijkt te zijn. Dit rapport heeft ongetwijfeld ook een be langrijke rol gespeeld bij de in februari ge houden begrotingsdebatten, waarvoor het net op tijd uit kwam. In een door de regerings partijen gepresenteerde - aangenomen - mo tie werd Staatssecretaris H. A. de Boer ver zocht om de voorgenomen structurele verla ging van de subsidies voor monumentenzorg te herzien. De Staatssecretaris zegde daarop toe, de door het E.I.B. gedane suggestie om werkloosheidsuitkeringen aan bouwvakkers om te zetten in restauratiesubsidies te over leggen met de Ministeries van VRO en Soci ale Zaken. Met het eerstgenoemde Ministerie zal ook het onderwerp 'sociale monumentenzorg' - de ontwikkeling van een zodanig subsidie systeem dat de exploitatie van woonhuismo numenten in de woningwetsfeer mogelijk wordt - nader worden uitgewerkt. j.b.-r.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 7