Zuid-Holland 103 Den Haag: Stadsherstel Den Haag en omge ving N.V. bereikte sinds de oprichting in 1977 een hoogtepunt in zijn bestaan: op 21 mei j.1. werden 14 woningen, 8 winkels, 4 ateliers, een proeflokaal, een grote wijn kelder en een materialendepot in gerestau reerde staat opgeleverd; dit alles bevindt zich in de woonhuismonumenten Oude Molstraat 20, 22, 24, 30 en 32 en 40. Voor Den Haag heeft Stadsherstel o.l.v. zijn directeur L. Molhuysen baanbrekend werk verricht omdat - zoals ook staatssecretaris H. A. de Boer memoreerde - 'vanuit de par ticuliere hoek nog niet veel woonhuisrestau raties tot stand kwamen. Wat elders gewoon is, is hier een zeldzaamheid'! Het genoemde project gaf bovendien aanleiding tot diep gaand historisch onderzoek (een interessant artikel over geschiedenis en bewoners van de onderhavige panden verscheen in het laatste jaarboek van de vereniging Die Haghe). Stadsherstel Den Haag herstelde een deel van De Oude Molstraat in Den Haag (op de foto rechts) foto: fotoburo Thuring, Den Haag Hieruit bleek dat de bewoningsgeschiedenis van een achterafstraat als de Oude Molstraat, deel uitmakend van het interessante gebied Nobelstraat, Drie Hoekjes en Prinsestraat, zeer merkwaardig en wisselvallig is geweest. Heemschut wil de heer Molhuysen van deze plaats af hartelijk gelukwensen met het resul taat van de gerestaureerde huizen aan de Ou de Molstraat. Den Haag: De Grote of St. Jacobskerk. In een notitie 'De Kerk in het Middenwil de Stichting Grote Kerk duidelijk maken dat de centrale plaats die een grote kerk in het alge meen en deze in het bijzonder ruimtelijk in de stad inneemt ook in overdrachtelijke zin centrale aandacht moet krijgen! Op eerste Kerstdag 1981 vond in de Grote Kerk de laatste kerkdienst plaats. Immers ook deze De Grote of St. Jacobskerk, Den Haag. foto: Haagse Courant/Sijthof Pers. kerk treft hetzelfde lot als zovele monumen tale kerken elders in het land: de Haagse Hervormde Gemeente is niet meer in staat het gebouw zijn traditionele rol te laten ver vullen en het gebouw hiertoe in goede staat te houden. Overleg tussen de kerkvoogdij en het Haagse gemeentebestuur in de afgelopen jaren over ondersteuning c.q. overname van het gebouw leidde niet tot enig resultaat. In de tussentijd zette het verval van de kerk door. Reden waarom raadslid mr. R. Vlaan deren in genoemde notitie aan de Gemeente raad en andere belangstellenden in Den Haag de problematiek van de monumentale kerken uiteenzette en tevens mogelijkheden noemde voor 'ander gebruik', van de kerk. Hierop kwam met name uit de burgerij een groot aantal reacties. Reeds in maart werd een Stichting Grote Kerk opgericht. De Stichting stelt zich ten doel voor het gebouw dat eigendom blijft van de kerkelijke gemeente, o.a. door mid del van ander gebruik een goede exploitatie te bewerkstelligen. Dit geschiedt door aller lei activiteiten zoals rondleidingen, tentoon stellingen, lezingen, culturele en maatschap pelijke activiteiten. Helaas zal de Stichting veel aandacht moeten schenken aan restauratie. Ondanks het feit dat de kerk in de jaren zestig grondig werd gerestaureerd, moet opnieuw een onder- houds/restauratieplan worden ontwikkeld. De kosten worden geschat op 1 miljoen. De gemeente Den Haag heeft hiertoe een bedrag van 100.000,- beschikbaar gesteld. Vanaf begin juli zal de kerk iedere dag geo pend zijn. Twee tentoonstellingen zullen dan tegelijk te bezichtigen zijn: - een expositie van Haagse stadsgezichten en - een fototentoonstelling over monumentale kerken, ter beschikking gesteld door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Leiden: 't Hart van Leiden, dat ieder er aan werk; Houdt een levend centrum rond de Kerk. (op wijs van het refrein van 'Britannia rules the waves'). Een stampvolle kerk zong dins dagavond, 25 mei j.1. bovenstaande regels aan het eind van de openingsplechtigheid in de Pieterskerk te Leiden, in aanwezigheid van H.K.H. Prinses Margriet. Aan de restauratie van deze kerk werd in het april/mei-nummer van Heemschut reeds uit voerig aandacht besteed. Met een uitstekend muzikaal programma in de fraai verlichte kerk werd de functie van een cultureel cen trum dat Leiden nu bezit in de vorm van de Pieterskerk op waardige wijze onderstreept. Ten behoeve van onderhoud en exploitatie kan de Stichting Vrienden van de Pieterskerk nog veel vrienden gebruiken! Secretariaat: Oude Vest 119. 2312 XV Leiden. Van de Overijsselse Kastelenstichting be reikte ons het bericht dat het kasteeltje 'He- rinckhave' in de gemeente Tubbergen bin nenkort vrij van huur komt. Het bestuur van de Stichting zoekt gegadigden, die het buiten kunnen bewonen. Inlichtingen bij het Secretariaat van de Over ijsselse Kastelenstichting, Aan de Stadsmuur 79-83, 8011 VD Zwolle. Telefoon (05200) 13257.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 25