Nieuws uit de provincies Noord-Holland 7i\ ivoren in 1927 Vught Noordelijk Westergo v-"-- - 102 Tegen het bestemmingsplan 'Huize Elisa- beth e.o.' bracht de Bond bezwaren in, van wege de in dit plan voorgenomen sloop van Huize Leeuwenburg. Het is een laat 19de-eeuwse, in Zwitserse stijl gebouwde, villa van uitzonderlijke allu re, gelegen aan een park in de dorpskern. Dit gebouw zou gesloopt dienen te worden om dat het niet geschikt zou zijn voor bejaarden huis; maar er zijn vele andere bestemmingen mogelijk. Een bejaardenhuis in dit bestemmingsplan is te realiseren met handhaving van Huize Leeuwenburg, omdat dit in een hoek van het plan ligt en dus bepaald niet in de weg staat. Aan de plaatselijke ruilverkavelingscommis sie deelden wij onze verontrusting mede ten aanzien van de plannen tot sloop van de 'Getswerdersyl', de aloude uitwateringssluis in de Slagtedyk tussen Herbaijum en Sexbie- rum. Vooral om financiële redenen is de instandhouding van dit waterstaatsmonu ment in gevaar. Haarlem: Ter gelegenheid van de voltooide restauratie van het Lutherse Hofje aan de Witte Herenstraat werd door de afdeling Mo numentenzorg van de gemeente Haarlem een rapport uitgebracht over de Haarlemse hofjes en hun problematiek. Het rapport is voorlopig alleen bedoeld voor intern gebruik. Aan de problematiek van de hofjes hopen wij in een volgend Heemschutnummer in het ka der van Haarlems monumentenzorg nader aandacht te besteden. Uit het rapport werd een eenvoudig boekje in een kleine oplage samengesteld waarin ne gentien hofjes worden beschreven. Aange zien bestaande hofjesboeken zijn uitverkocht bleek er grote behoefte te zijn aan een derge lijke uitgave, die voor 2,50 verkrijgbaar is bij de afdeling Monumentenzorg, Openbare Werken te Haarlem (tel. 023-319150). De Getswerdersyl vormt een bijzonder mar kant punt in het landschap van noordelijk Westergo, waarin ook dijkstelsels de karak teristiek bepalen en Frieslands strijd tegen het water in het verleden duidelijk wordt gemanifesteerd. Gesteld moet worden, dat te vaak reeds tal van - mogelijk bij eerste beschouwing wei nig 'aanzienlijke' - elementen uit het land schap verdwenen, die later bleken het wezen daarvan mede uitdrukkelijk te hebben bepaald. Naast onze wens tot behoud van de 'Syl', zijn wij ook van oordeel dat de mogelijkhe den tot het 'levend' gebruik van de Sexbieru- mervaart de grootste aandacht verdienen en dat ook daarom de Getswerdersyl dient te worden gehandhaafd. Inmiddels antwoordde de plaatselijke com missie voor de ruilverkaveling, dat, hoewel zij begrip opbrengt voor onze argumenten, zij niet wil nalaten erop te wijzen dat het handhaven van deze syl aanzienlijke finan ciële consequenties met zich mee zal bren gen. Met name is dit het geval voor de in stanties die door de provincie zullen worden aangewezen om eigendom, alsmede de kos ten van beheer en onderhoud op zich te ne men: 'Bereidheid en middelen zullen naar alle waarschijnlijkheid niet worden gevon den bij de betreffende instanties'. Ten aanzien van het behoud van de Sexbie- rumervaart kan de commissie de plannen tot afdammen niet heroverwegen omdat zij is gehouden de plannen, neergelegd en om schreven in het vastgestelde ruilverkave lingsrapport, te handhaven en te doen uit voeren. Naar aanleiding van de foto op blz. 78 van het april/meinummer nog voor de laatste maal: - Nr. 9 zou kunnen zijn J. Th. Boelen, op richter Vereniging Hendrick de Keyser; nr. 5 zou de heer Verburgt zijn en niet de heer Talsma; nr. 18 daarentegen niet de heer Ver burgt doch wellicht Jack P. Thijsse; nr. 29 links van nr. 28 moet natuurlijk nr. 27 Zijn en is Jhr Bertram Storm van 's-Gravensande. Dank aan de leden: F. W. van den Berg, Rotterdam; E. Pëlinck, Peest, A. Bicker Caarten, Meppel en J. van Arkel, Zeist. recentelijk gerestaureerde Lutherse Hofje, te Haarlem. foto: Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg, Haarlem. - i f

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 24