Leiden: Het grootste bescnermde stadsgezicht in Nederland (slot) m wm 92 SLOTBESCHOUWING DE INFRASTRUCTUUR/TOEPASSING INTERIM-SALDO-REGELING (I.S.R.) In 1977 behoorde Leiden tesamen met de vier grote steden en de stad Groningen tot de gemeenten, waarop de Beschikking Geldelij ke Steun Stadsvernieuwing 1977 (de zoge naamde Interim-Saldo-Regeling) van toepas sing werd verklaard. Deze regeling houdt in, dat het Rijk in principe de tekorten betaalt, welke het gevolg zijn van de noodzakelijke verbetering van de onder- en bovengrondse infrastructuur (riolering, bestrating, verlich ting, walmuren, voorzieningen in de woon omgeving), maar ook van ver wervingen voor de woningbouw, sloopkosten e.d. Het structuurplan bleek een zeer goede basis om binnen vier jaar het grootste gedeelte van de binnenstad in het kader van deze regeling aan te wijzen tot vernieuwingsgebied en ver beteringsplannen daarvoor vast te stellen. Met voortvarendheid is daaraan gewerkt. Helaas bleek het Rijk en met name het Mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening over te weinig geld te beschikken om alle ingediende l.S.R.-plannen te kunnen honoreren. De vroeger aangewezen sane- ringsgebieden mochten niet onder deze rege ling worden gebracht. Maar gelukkig waren voor het grootste saneringsgebied in Leiden, het gebied Herengracht/Zijlsingel, al vér gaande financiële afspraken gemaakt, zodat de gewenste ontwikkeling van dit gebied fi nancieel al min of meer gewaarborgd was. De I.S.R.-regeling is voor een waterrijke stad als Leiden van groot belang. Nagenoeg alle kademuren en bruggen zijn 'der dagen sat' en zijn hoognodig aan restauratie toe. Vaak komen op de grachten nog riolen uit. Op basis van deze regeling is thans een groot aantal werken in uitvoering. Om het huidige tempo van de uit te voeren openbare werken in de binnenstad in de komende jaren te continueren, is het nodig, dat de reeds in Den Haag ingediende verbeteringsplannen spoedig worden goedgekeurd. De hoop is erop gevestigd, dat de bij de kabinetsformatie afgesproken verdubbeling van de gelden voor de stadsvernieuwing dit mogelijk maakt. DE BEBOUWING: De grote monumenten. In een beschermd stadsgezicht spelen de monumenten en met DOOR W. M. N. EGGENKAMP name de panden, die voor de historisch-ka- rakteristieke waarde van de stad bepalend zijn een grote rol. Leiden heeft vele monu menten. Daaronder bevinden zich 80 zoge naamde grote monumenten. Dit zijn gebou wen als kerken, Stadstimmerwerf, stads poorten, molens, bruggen e.d. Verder telt Leiden ongeveer 1500 beschermde woon huismonumenten en ongeveer 1500 beeldbe palende panden, welke geen monument zijn. Daarbuiten zijn er nog 35 hofjes. Het gaat in totaal dus om ruim 3000 panden, waarvan de meeste zeer aan restauratie toe zijn. Voor de grote monumenten is in nauw overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg een meerjarenplanning opgesteld. Die planning omvat 34 restauraties van gemeentelijke en particuliere monumenten, verdeeld over een periode van 10 jaar. Rijk èn gemeente span nen zich ten zeerste in om deze planning te halen. Het rijk doet dit op basis van het algemeen aanvaarde uitgangspunt, dat Lei den een structureel verstorende achterstand heeft in te halen. De gemeenteraad stelde tot voor kort van het investeringsbudget jaarlijks 1 miljoen gulden netto beschikbaar voor res tauraties. Helaas laten noch de financiële po sitie van de gemeente noch die van het rijk (Rijksdienst voor de Monumentenzorg) het toe het in de afgelopen jaren bereikte niveau te handhaven. Van de grote monumenten zijn in de afgelo pen jaren de volgende restauraties gereed gekomen: kleine wevershuisjesgeen beschermde monumenten, wel beeldbepalende panden, die nog opgeknapt kunnen worden met de huidige subsidieregeling. - de Hooglandse Kerk - de Pieterskerk (zeer onlangs) - Het Burchtcomplex - de Zijlpoort - de bovenbouw van de Koornbrug - de fontein aan de Vischmarkt - toren/voorgevel van de Hartebrugkerk - enkele monumentale bruggen - voorgevel van het voormalige restaurant 'In den Vergulden Turk' - Waaghoofd - stadsmolen in de Merenwijk. In uitvoering zijn de Latijnse School en Ars Aemula Naturae (Pieterskerkgracht 9 en 11). Plannen zijn inmiddels klaar voor de Mors- poort, de waltoren Oitenrijck en het gebouw van de Sociale Dienst (dak) aan het Steen- schuur. Voor de Stadstimmerwerf, kasteel Endegeest en een karakteristieke boerderij in het Leidse Hout zijn de plannen in voorberei ding. In de komende weken wordt daadwerkelijk begonnen met de restauratie van het Gulden Vlies aan de Breestraat. Het ziet er ondanks al deze plannen voor de restauratie van grote monumenten echter zeer somber uit. De enige gunstige omstandigheid voor Lei den is, dat wanneer er nog geld voor restau ratie van grote monumenten beschikbaar komt, dit op de eerste plaats besteed zal worden aan monumenten, die in stadsver nieuwingsgebieden en met name in de I.S.R.-gebieden liggen. Woonhuismonuimenten. Deze worden voornamelijk opgeknapt via de zogenaamde gecombineerde subsidieregeling van de Mi nisteries van C.R.M. en V.R.O. Deze rege ling kan ook worden toegepast op de beeld bepalende panden, die geen monument zijn. Na een wat langzame start lopen deze restau raties nu nog heel behoorlijk. In 1976 wer den 52 panden voor restauratie aangemeld; in 1977 77. In deze aantallen zijn de afzonderlijke hof jeswoningen meegeteld. In 1978 liep dit aan tal terug tot 50. In dat jaar werd namelijk geen enkel hofje gerestaureerd. 5S??HSS ES -f'g nhfitiS

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 14