ieuws uit de rovirjcies Gelderland i mmm 46 gebouw in zijn totaliteit te ervaren, omdat er voldoende afstand van genomen kan worden. Wat de stijl van het gebouw betreft is het vooral een kwestie van smaak of men dit waardeert of niet. In zijn soort - een eclectische oosterse, by zantijnse stijl - is het een bijzonder gebouw, van een voor die tijd progressieve architec tuur. Veel in deze periode tot stand gekomen synagoges hebben een verwante bouwstijl, maar weinige stralen een zo groot zelfver trouwen uit als dit gebouw, waarop de gehe le Nederlandse Joodse gemeenschap trots was. Dat dit gebouw een beschermd monument is geworden - Heemschut ijverde daarvoor sinds '76 - achten wij dan ook terecht. In dit verband wijzen wij erop, dat gebou wen niet alleen vanwege hun schoonheid be schermd worden, maar ook vanwege andere waarden van algemeen belang. Kerkelijke monumenten hebben bovendien nog een belangrijke symboolwaarde. Hoe belangrijk het gebouw ook nu nog voor de Joodse eredienst is, werd bewezen bij de inwijding die eind verleden jaar opnieuw plaats vond. Het ledental van de Nederlands- Israëlitische gemeente in Groningen is door dit herstelde identificatiepunt inmiddels ge groeid van enkelen tot 400. En het feit, dat de Stichting die het gebouw beheert, daarnaast ook andere sociaal-cultu rele functies hierin heeft kunnen onderbren gen, bewijst eens te meer het (voort)be- staansrecht van dit monument. Voor diegenen die meer informatie willen over dit bijzondere monument: er is een aar dig, illustratief boekje verschenen waarin zo wel aandacht wordt besteed aan de bouw kundige als aan de cultuurhistorische aspec ten ervan. Secretariaat van de Stichting Folkingestraat Synagoge: Torenweg 15, 9774 PH Adorp. De Synagoge in de Folkingestraat, Groningen. Foto: Gemeentearchief, Groningen. Musici voor Monumenten Een weekeind in januari binnen het beschermde stadsgezicht Buren. Het decor: het interieur van de gerestaureer de Lambertuskerk. het scenario: in handen van Muziekuitgeverij Frits Knuf en de N.C.M. de musici: Anner Bijlsma, Gustav Leon- hardt, Lucy van Dael, Rienk Jiskoot; Grup- po Sequenza Senora di Roma en Harmo- nicon. achtergrond: het historische stadje Buren met vestingwallen, poort, molen en andere monumenten. medewerkenden: een groot aantal Burenaren en bij de NCM aangesloten verenigingen, zoals Stadsherstel Amsterdam, Heemschut en anderen. Dank zij veel publiciteit in de pers (zie ook Heemschut, decembernummer, blz. 219) waren gedurende de vier concerten steeds honderden mensen, vanuit heel Nederland aanwezig. Na afloop wandelde men door het stadje en bezocht men de tentoonstelling die in een door de Gemeente gerestaureerd en tijdelijk ter beschikking gesteld pand was ingericht. De tentoonstelling gaf een indruk van: 'Bij Voorbeeld Buren', zijn monumen tale waarde en historie, het landelijk monu mentenbeleid, de functies van de N.C.M. doel en werkwijze van Heemschut enz. Bij de stand van Heemschut was een Heem- schut-in-actie-geval in grote lijnen opgezet en geïllustreerd nl. hoe Heemschut bezwaar maakte tegen de te volumineuze bouw van een nieuwe school op een kwetsbaar punt binnen de wallen: Gedeputeerde Staten van Gelderland wezen tot tweemaal toe goedkeu ring van de plannen af en uiteindelijk werd het grote school-complex buiten de wallen bij een nieuwbouwwijk gebouwd. De opbrengst van de concerten, door de or ganisatoren bestemd ten bate van de monu mentenzorg, zal door de N.C.M. besteed worden aan de samenstelling van een mobie le tentoonstelling die ter beschikking zal ko men aan alle bij de N.C.M. aangesloten or ganisaties. Dank aan de organisatoren - in het bijzonder aan de heer en mevrouw Knuf - en aan de vele medewerkenden van wie wij speciaal willen noemen de heer en mevrouw Vijfwin kel en de héle familie R. van der Linden, Lambertuskerk te Buren Foto: Sabel en Daniëls natuurlijk Heemschut-leden! Een initiatief waarop Buren trots mag zijn en dat, naar wij zeer hopen, herhaling en navol ging zal vinden. EIburg In het april/mei nummer (1981), blz. 84, berichtte Heemschut het zeer te betreu ren dat het Gemeentebestuur van EIburg zijn besluitvorming inzake verplaatsing van het bestuurlijk centrum niet wenst te herzien. Dit wil nl. nieuwbouw van het stadskantoor in het door samenvoeging, nu bij EIburg beho rend, streekdorp Oostendorp. De inmiddels opgerichte 'Vereniging Ander Stadskan toor', die evenals Heemschut handhaving van de huidige vestigingsplaats, nl. in het historische Agnieten kloostercomplex voor staat, heeft architect P. B. Offringa bereid gevonden om een oplossing te zoeken voor het bestaande ruimtegebrek (de oorzaak van de voorgenomen verhuizing). In een uitste kende folder maakt de vereniging melding van de alternatieve oplossing inzake het be nodigde vloeroppervlak en de grootte van de loopafstanden. In de nu nog aan het oog onttrokken kloostertuin zou een te ontwerpen centrale (eventueel glazen) hal hoofdgedach te zijn van verschillende plannen die evt. gefaseerd kunnen worden uitgevoerd. Met een dergelijke oplossing zouden belang rijke doelstellingen van de Vereniging wor-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 22