Spre^pi) Wijlre ïïl-L/i 45 Anderzijds vroegen wij met klëm de aan dacht voor de verwaarloosde staat waarin een aantal monumenten zich bevindt. Ten aanzien van het monumentenbestand Stelden wij, dat thans een algemene herwaar dering op gang is gekomen voor architectuur en stedebouw van jongere datum (laat 19de- en vroeg 20ste eeuw). De periode bepaalt een belangrijk deel van het Nijmeegse stads beeld, dat een uitgebreide laat-19de-eeuwse gordel bevat. De geplande onbeperkte doorstroming van het autoverkeer zal deze Singelgordel op on aanvaardbare wijze aantasten, waarbij de leefbaarheid van de omringende wijken ach teruit zal gaan en de fijn gedetailleerde woonhuizen hun functie zullen verliezen. Ook een aantal belangrijke monumentale ge bouwen in dit deel van de stad zoals kerken en scholen dreigt zijn functie te verliezen, hetgeen tegen kan worden gegaan door het zoeken van gebruiksmogelijkheden in de so ciaal-culturele sfeer. Hiertoe behoort o.a. het bekende Canisiuscollege, waarvoor door een initiatiefgroep bestemmingen worden ge zocht, dat nationaal gezien een belangwek kend gebouw is. Naast het vragen van aandacht voor de 19de- eeuwse gordel, sneden wij opnieuw het pro bleem van de verwaarlozing van voor de benedenstad essentiële panden aan. Ver schillende beeldondersteunende panden zijn er slecht aan toe, maar mogen beslist niet opgegeven worden omdat ze een zeer be langrijke rol vervullen in het samenspel tus sen het vele dat nieuw gebouwd wordt en het relatief weinige monumentale dat nog over is. Een aantal daarvan markeert een hoek van een straat, hetgeen in een stadsgezicht waar in zo veel is afgebroken een onmisbaar steunpunt geacht moet worden. Een voor beeld daarvan is het hoekpand Begijnen straat-Lange Brouwersstraat. Om het beschermde stadsdeel zijn 'gezicht' Nijmegen. Het hoekpad Begijnenstraat-Lange Brouwersstraat, één van de steunpunten van het beschermde stadsgezicht, foto: Nijmeegs Dagblad. niet te laten verliezen, dienen volgens Heem schut behouden te blijven: - Oude Haven 92 met het bijbehorende pakhuis; - een belangrijk aantal gebouwen aan de Eiermarkt - Muchterstraat - St. Anthonius- plaats - Ridderstraat, dat oorspronkelijk uit de 15de-eeuw dateert; - de bebouwing aan de Lang Hezelstraat, een der laatste samenhangende straat- beelden.- Naar aanleiding van voorbereidingsbesluit- bestemmingsplan Etenakerhof berichtten wij B, en W. bezwaar te hebben tegen het voor nemen de aanhorige grond van dit gebou wencomplex te bestemmen voor dagrecreatie en de aanleg van wandel-, c.q. ruiterpaden. Hoewel de dagrecreatie een extensief karak ter is toebedacht en het systeem van genoem de paden grootmazig genoemd wordt, zal niet voorkomen kunnen worden dat er een intensieve ontsluiting en inrichting van het gebied zal plaats vinden omdat het voor der gelijke functies wel 10 maal zo groot zou moeten zijn. Deze intensieve aanpak is aller minst in overeenstemming met de landschap pelijke en natuurwetenschappelijke waarde van het onderhavige gebied. Voorts is deze in strijd met het Basisplan Openluchtrecrea tie Heuvelland dat niet in ruiterpaden voor ziet in het Geuldal. Geen bezwaar onzerzijds ontmoet het ver bouwingsplan voor de gebouwen van de Etenakerhof. Als de Gemeente echter, voor uitlopend op dit bestemmingsplan, een ver klaring van geen bezwaar van de Provincie zou vragen voor deze inrichting van het ge noemde terrein, dan zou die niet afgegeven mogen worden, aldus Heemschut. Spelregels: - uitsluitend reacties op berichten, artikelen en korte commentaren; - plaatsing betekent niet zonder meer in stemming; - geen anonieme brieven; naam en woon plaats vermelden; - te lange inzendingen worden bekort. Redactie De hierna volgende, reeds vorig jaar oktober aan ons gerichte, brief bewaarden we voor publicatie in dit nummer, waarin de proble matiek van het behoud van kerkgebouwen extra aandacht krijgt. 'In no. 7/8 juli/augustus '81 staat een lovend artikel over de Synagoge in Groningen waar mee ik het oneens ben. Dat de architectuur van dit gebouw zo waarderend door U wordt beoordeeld is voor mij, en ik geloof velen met mij, een raadsel. Als men de architec tuur van dit gebouw geheel op zichzelf be schouwt, dus los van de binding met de zo tragische geschiedenis der Joodse Gemeen schap in de stad Groningen, kan men mijns inziens niet anders dan constateren dat dit omvangrijke gebouw detoneert met de om ringende bebouwing. Met zijn 'moorse' boogvormen, zijn zware muren, zijn bolvor mige koepeltorens getuigt dit gebouw vol gens mij van een alles overheersende drang om uiting te geven aan die gewichtige be langrijkheid die zo typerend is voor de bur gerlijke tijd van 1890 - 1914. Het is mijns inziens een duidelijk voorbeeld van grenzeloze zelfoverschatting die de eer ste jaren van deze eeuw in Nederland ken merkte. Ik gun de Joodse Gemeenschap in Groningen een beter, bescheidener en passender onder komen dan dit overmatige en naar mijn ge voel bepaald wanstaltige bouwsel. Hoogachtend, Dr. W. F. Bon' De Redactie heeft wel begrip voor de argu mentatie van de heer Bon betreffende de esthetiek. Deze synagoge is - vooral door haar hoge flankerende torens met hun koe pels - inderdaad nogal massaal voor de smal le en bescheiden bebouwde Folkingestraat. Daartegenover staat, dat door de gelede en plastisch gevormde opbouw van de voorge vel toch een goede inpassing in het straat beeld verkregen is. Ook de traditionele, Ber- lagiaanse, materiaalbenadering draagt daar toe bij. De ligging vlakbij een hoek maakt het bovendien toch mogelijk het vrij massale

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 21