eenjsdjuf aktie H MBi Brummen Montfoort *s-Hertogenbosch Nijmegen 44 Naar aanleiding van het ontwerp-bestem- mingsplan omgeving N.H.-Kerk 1981 deel de Heemschut het gemeentebestuur mee waardering te hebben voor de opzet van het plan, waarmee een afrondende en afsluitende bebouwing rondom de kerk wordt beoogd. Wel tekenden wij bezwaar aan tegen: - de mogelijkheid een te hoge bebouwing te realiseren (max. 12 m) naast een bestaande woning van één laag met kap; - de hoogte (13 m) en massaliteit van het geprojecteerde sociaal-culturele centrum; - de geplande parkeerruimte langs de Put straat, waar parkeren en uitrijden problemen zal opleveren en waarvoor bomen en strui ken zouden moeten wijken. Parkeren kan beter onder de geprojecteerde bomenrijen in de Kerkstraat. Naar aanleiding van het begin vorig jaar ter visie gelegde bestemmingsplan-binnenstad, besloot de Bond aan B. en W. enige kantte keningen te sturen. Met de uitgangspunten van het bestemmingsplan, dat gebaseerd is op een zorgvuldige inventarisatie van het ei gen karakter van Montfoort, konden wij ons verenigen zodat het indienen van een be zwaarschrift achterwege kon blijven. Boven dien werd ons bij contacten voorafgaand aan het zenden van een brief onzerzijds, verze kerd dat onze adviezen zeer op prijs zou worden gesteld. Vooralsnog lijkt het ge- Montfoort. De nog overgebleven stadsboerderijen die herinneren aan de sterk agrarische functie die het stadje eens had, dienen in stand te blijven, foto: Chris Pennarts, Montfoort. meentebestuur met onze kanttekeningen en suggesties weinig te hebben gedaan, zo blijkt uit een pas onlangs ontvangen brief van de zijde van de gemeente. Wel hopen wij, dat in voorkomende gevallen het bestemmingsplan in de geest van onze uitgebrachte adviezen gehanteerd zal gaan worden, en waar nodig bijgesteld. Hoofdpunten van onze overwegingen ten aanzien van het behoud van het eigen karak ter van Montfoort die afweken van het ge meentelijke standpunt waren: - de waardering van het nog overgeblevene van de sterk agrarische functie die de stad had. De nog overgebleven stadsboerderijen en boerenhuizen moeten o.i in stand worden gehouden. - Het respecteren van het met deze agrari sche functie samenhangende kenmerk, nl. het grote aantal groene binnenterreinen, waarvan er een aantal nog in gebruik zijn als moestuin. Hoewel het gemeentelijk standpunt dat de woonfunctie van de binnenstad versterkt dient te worden ons aanspreekt, dient dit met enige terughoudendheid te geschieden. Met name in het oostelijke deel van het plange bied, waar deze ruimten bijzonder karakte ristiek zijn, achten wij nieuwe bebouwing bezwaarlijk. Het pand Waterstraat 12, 12A zal zo worden verbouwd dat de authentieke historische zol derbalklaag alsmede de kapconstructie, en de naar de zolder leidende spiltrap, één en ander daterend uit de tweede helft van de 17de eeuw, zullen worden gesloopt, zo ver namen wij. Daar het uitgangspunt toch be- IBHLt De St. Pieterskerk te 's-Hertogenbosch. hoort te zijn het bewaren van waardevolle onderdelen, zowel uit- als inwendig, maak ten wij bij B. en W. bezwaar tegen het verle nen van een bouwvergunning voor dit pand. Heemschut verzocht de Monumentenraad de plaatsing op de lijst van beschermde monu menten te willen bevorderen van de architec tonisch en stedebouwkundig waardevolle St. Pieterskerk. Het gebouw kan een hoogtepunt genoemd worden in de neo-classicistische kerkelijke architectuur. Het is gebouwd in de jaren 1842 en 1843 onder architectuur van de Bos sche architect J. H. Laffertee. Van deze ar chitect is behalve genoemde kerk nog slechts één kerkgebouw overgebleven, nl. de St. Lambertus te Udenhout. Het monumentale interieur, dat bestaat uit drie even hoge beuken, door slanke korinti- sche zuilen van elkaar gescheiden, bezit een fraaie reeks gebrandschilderde vensters, eind 19de eeuw vervaardigd door de internatio naal vermaarde J. B. Capronnier te Brussel en Stalins Janssens te Antwerpen. Afbraak van dit eertijds sierlijke en deftige Bossche kerkgebouw zou een aanmerkelijke uitholling van het architectuurbezit van de stad 's-Hertogenbosch betekenen, aldus de Bond. Met betrekking tot het monumentenbeleid in deze stad schreven wij aan de gemeenteraad een tweeledige brief. Daarin adviseerden wij enerzijds tot het op richten van een actieve gemeentelijke afde ling Monumentenzorg binnen het ruimtelijke ordeningsbeleid, waarbij wij in grote trekken aangaven hoe zo'n afdeling zou kunnen wor den opgezet en op welke activiteiten daarbij de nadruk zouden dienen te liggen. In dit verband noemden wij de deceritralisatieplan- nen die de rijksoverheid op het gebied van de monumentenzorg heeft en de mogelijkheid die gemeenten hebben zelf monumenten te beschermen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 20